Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sabotaż w CA10

Natanel2 12 Maj 2008 23:03 3611 9
  • #1 12 Maj 2008 23:03
    Natanel2
    Poziom 2  

Mam problem z systemem alarmowym CA10 z klawiaturą LCD więc postanowilem napisać pierwszy post. Mianowicie tak, klient zadzwonil do mnie wieczorem i mowi że alarm mu się wlączyl mimo że nie był na czuwaniu, rano następnego dnia dzwoni i mowi że systuacja sie powtorzyla. Na klawiaturze w pamięci alarmow pisze, że sabotaż gdzieś był, w obydwu przypadkach. Gdzie szukać przyczyny - system załozony pół roku temu ? Proszę o pomoc. Dodam, że jak pojechalem to zaobaczyc to zauważylem, że jedna czujka pokazuje na LCD naruszenie, pomieszczenie te bylo puste i zamknięte a czujka wogole nie mrugala.

- Satel CA10 - dwie strefy - jedna klawiatura LCD
    - automatycznie timer włącza czuwanie w obudwu strefach o godz. 22.00 a wyłącza 0 6.00
    - 5 czujek PIR Aqua (EOL)
    - 4 sygnalizatory
    - 1 przycisk napadowy (EOL)
    - sabotaż wszystkich urządzeń pod jednym wejściem, też EOL

Prosze o pomoc. Z gory b. dziękuje

0 9
  • #3 12 Maj 2008 23:23
    Natanel2
    Poziom 2  

tak, to był mój jeden z dwoch zainstalowanych systemow, wszystko chodziło normalnie, tylko teraz ten problem sie nawiązal

0
  • #4 12 Maj 2008 23:41
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

I potrafiłeś postawić system, skasować pieniążki, a jak pojawia się problem to zaczynają się schody?

Nie potrafisz zinterpretować komunikatów z pamięci zdarzeń?

Cytat:
    sabotaż gdzieś był
    przy EOL-u nie ma sabotaży - mogą być sabotaże systemowe (klawiatury, modułu rozszerzeń...)lub może być wyświetlony komunikat o alarmie z linii mającej w nazwie "Sabotaż..." - do dokładnego sprawdzenia;
    Skoro czujka w pustym pomieszczeniu pokazuje naruszenie, to chyba logiczne jest, że ona pierwsza powinna być w kręgu Twojego zainteresowania - do sprawdzenia czujka i kabel (pod względem ciągłości).

I na przyszłość trochę własnej inicjatywy... :-|.

M.

0
  • #5 12 Maj 2008 23:58
    Natanel2
    Poziom 2  

tak wlaśnie, ta linia (te wejście) ma nazwę GDZIES SABOTAZ. aby sprawdzic, czy w najblizszym czasie problem sie ponowi, postanowiłem wejscie tej czujki ustawic na 00 Brak czujki i wejście sbotażu też ustawilem na 00 Brak czujki. Czy dobrze zmierzam? Zdarzenie te miało miejsce w sobote. Dzięki za zainteresowanie sie :D

dodam jeszcze że wszystkie wejścia mialem ustawione na EOL (czujki, sabotaż i przycisk antynapadowy) i cały czas pokazywało naruszenie tej jednej czujki (niby uszkodzonej bo ani nie mignie), przycisku i sabotazu

0
  • #6 13 Maj 2008 00:28
    sharp

Jeśli ustawisz typ linii na 00, to oczywiście (przy sprawnej płycie centrali) naruszenia z tych linii nie będą odnotowywane, ale to jest tylko ominięcie problemu, a nie jego rozwiązanie.
    Jeżeli czujka nie świeci (brak zasilania), centrala wykazuje jej naruszenie oraz sabotaż, to może to wskazywać na całkowicie przecięty kabel tej linii - sprawdź go miernikiem.
    Jeśli jednak ciągłe naruszenie wykazuje kilka linii to po pierwsze sprawdź napięcie zasilania czujek (aby wykluczyć zwarcie w obwodach zasilania), poźniej wypnij rzeczone linie dozorowe z zacisków centrali i podłącz do nich rezystor 2k2 - jeśli naruszeń nie będzie to do sprawdzenia linie (kable) i czujki.
    No i ta nieszczęsna linia sabotażowa (ale ją nazwałeś...) - od czujki do czujki sprawdzasz ciągłość (wliczając wszystkie wykorzystane styki sabotażowe).

PS. Abstrahując od meritum problemu: dlaczego linii nie zrobiłeś w 2EOL-u - tu miałbyś wszystko jak na dłoni - jednoznacznie byłoby określone KTÓRA czujka wykazuje sabotaż (bo tu jest wykrywany). Przecież to nie filozofia...

M.

0
  • #7 13 Maj 2008 09:33
    Natanel2
    Poziom 2  

Tak, to prawda, moglem tak zrobic, ale jako poczatkujący nie wszystko dogralem do końca. W ten sposob tylko sie tłumacze, problem i tak bede musial rozwiązać. Zrobie to co o czym mowileś. W razie problemow sie odezwie. Jeszcze raz dzieki

0
  • #8 13 Maj 2008 23:13
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

Sharp ma niestety rację. Namotałeś.
    Czym innym jest zmontowanie systemu na własne potrzeby a czym innym dla kogoś. Z takim poziomem wiedzy po prostu nie powinieneś sie tego podejmować.
    Wybacz ale musiałem to napisać. a skoro juz to zrobilem to uczciwośc nakazuje napisac i to że i ja zaczynalem z podobnym poziomem wiedzy (podwykonawcę dużej firmy ochroniarskiej u którego rozpoczynałem swoja przygodę z alarmami intere=sowało tylko to czy mam samochód)
    Co mogę Ci zaproponować to uzbrojenie się w rezystory 1.1 i przepięcie wszystkiego w DEOL. załatwi to kilka spraw:
    a. zdcydowanie ułatwi ustalenie przyczyny sabotazu i uczyni system latwiejszym w serwisowaniu na przyszłość.
    b.wykonasz poprawnie swoja robotę.
    c. może przy okazji czegoś się nauczysz.

Masz do dyspozycji razem z liniami klawiatury 10 wejśc co wystarczy na to by prawie każde urzadzenie pracowało na samodzielnej linii.. ewentiualnie z któryś z sygnalizatorów wewnętrznych ( zakladam że przy tylu sygnalizatorach masz i taki) możesz dać na wspólnej linii sabotazowej z obudową centrali ( w jej wypadku dośc łatwo sparzwdzic ciagłość obwodu i mieć pewnośc że z tym nic się nie dzieje)

Pozdrawiam

0
  • #9 14 Maj 2008 00:08
    bartek_p
    Poziom 31  

Dokładnie.
    Teraz i tak musisz rozbierać każdą czujkę, przy okazji zrób z tego 2eol.
    Po przeprogramowaniu centrali nie będziesz musiał dzwonić wszystkich kabli, tylko ten który pokaże problem na klawiaturze.

0
  • #10 14 Maj 2008 01:08
    sharp

:arrow: Natanel2: napisałeś

Cytat:
    - sabotaż wszystkich urządzeń pod jednym wejściem, też EOL
    i teraz zobacz - masz przynajmniej 10 styków sabotażowych na jednej, długiej linii. To się wręcz prosi o powstawanie fałszywych alarmów z niej - powiedzmy, że o ile rezystancja przewodów nie wpływa w większym stopniu na stan linii, o tyle znacznie większy wpływ mają sumujące się (wcale nie zerowe) rezystancje styków switch'y sabotażowych - zwiększające się wraz z upływem czasu, mikrodrgania styków przenoszone na nie z drgań obudowy, naturalnym starzeniem się materiałów stykowych oraz punktówłączeniowych (montażowych) i jeszcze wiele innych przyczyn, które skutkują w ogólnym rozrachunku - fałszywkami. Jeśli nie w tej chwili - to na pewno w niedługim czasie.

0
  Szukaj w 5mln produktów