Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jakiś stycznik zamiast serwomechanizmu

13 Maj 2008 15:59 972 8
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich mądrzejszych ode mnie.
    Wpadłem na pomysł zastąpienia serwomechanizmu......
    no właśnie jakimś rodzajem stycznika potrzebuję coś włączyć i wyłączyć.
    Ponieważ jest to sterownik od modelu r/c przestawiłem go już na pracę nieliniową w tzw. tryb przesunięcia.
    Ale to wszystko. Gdy podłączę serwomechanizm obraca mi się do punktów skrajnych nie mam tylko pojęcia jak zrobić ten sterownik czy też włącznik.
    Z góry dziękuję za jakieś podpowiedzi.
  • Poziom 10  
    Myślałem że to można jakoś prosto zrobić ale posłucham twoje rady zrobię tak jak jest w tym artykule jest to najprostszy moim zdaniem sposób do celu.
    Dzięki :)
  • Pomocny post
    Spec od GSM
    Możesz sygnał proporcjonalny wygładzić kondensatorem a resztę wytłumi sama cewka stycznika. A jak ustawisz maksymalne wychylenie na kanale to nawet bezpośrednio można stycznik wysterować.
  • Poziom 10  
    Fyszo ale nadal trzymasz się tego co napisał mariann ???
    Jak nie to nie rozumiem jak to można zrobić.
    Pozdrawiam
  • Spec od GSM
    Tam gdzie podłączasz serwo podłącz stycznik, przez jakiś tranzystor żeby prądowo to dało radę. Albo jakiś mały przekaźniczek, który załącza stycznik. Bezwładność cewki spowoduje że nie będzie skakał styk. A nawet jak będzie to dołorzyć równolegle kondensator elektrolityczny. Cały problem to wydajność prądowa odbiornika, i pewnie trzeba bedzie dołorzyć ten przekaźniczek albo tranzystor.
  • Poziom 10  
    Czekaj

Mam 3 kabelki od serwomechanizmu dwa to zasilanie a jeden to sterowanie przynajmniej tak to rozumiem.

Pomiędzy tymi dwoma od zasilania utrzymuje się stale ok. 5-6 V.
    Na tym od sterowania różnica w zależności od wysterowania wynosi 0,2 V, jeżeli oczywiście dobrze to zmierzyłem.
    To coś chyba nie tak.
    O ile dobrze słyszałem to są to serwa cyfrowe.
    Pozdro
  • Spec od GSM
    Musisz poeksperymentować. Dobrać tak warunki prądu na stycznik aby sygnał 1ms (minimum) nie wyzwalał stycznika a sygnał 3ms (maksimum) wyzwalał. A jak chcesz gotowe w stylu p&p to raczej nie tędy droga tylko budowa elektronicznych interpreterów czasu impulsów.
  • Poziom 10  
    Ok !
    Zrobiłem w/g podpowiedzi marianna.
    Działa pięknie, na dodatek przyszło mi do głowy że dzięki takiemu sterowaniu można załączać dwie rzeczy naprzemiennie zależnie tylko od kierunku przewodzenia diód.
    Dzięki WIELKIE.....