Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uzyskanie z zasilacza ATX więcej niż 12V

13 Maj 2008 19:35 3050 12
  • Poziom 10  
    Witam,
    zastanawiam się nad możliwością uzyskania z zasilacza ATX 200-300W (mam ich kilka do wyboru) napięcia ok 18V i 6A, czy istnieje możliwość połączenia wyjść na zasilaczu o napięciach 12V 18A i 5V 32A a jeżeli tak to czy napięcie w ten sposób uzyskane wyniesie 17V czy całkiem coś innego??

Dodam że zasilacz ten chciałbym zastosować do wzmacniacza 2x22-30W
    http://www.sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT744.pdf

Czekam na wszelkie wypowiedzi.

p.s. Jest to mój pierwszy wzmacniacz i ma być zastosowany do użytku domowego jako wyjście dźwięku z lapa.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 31  
    Widać, że nie szukałeś. Zasilacze ATX nie za bardzo nadają się do zasilania wzmacniaczy bo dość mocno "śmiecą" i jest z nimi na ogół dużo problemów..
  • Poziom 10  
    Czyli mam kombinować ze zrobieniem jakiegoś normalnego zasilacza?? :/ bo chciałem po kosztach pojechać.

A tak na marginesie takie coś o czym pisałem jest w ogóle wykonalne tzn połączenie tych kabli?
  • Poziom 18  
    O połączeniach kabli w ogóle zapomnij. Jeśli chodzi o przeróbkę zasilacza to nie jest to sprawa prosta. O ile sama symetryzacja (dorobienie napięcia -12V) nie sprawiłaby wielkiego kłopotu o tyle już uzyskanie innych (większych) napięć to już poważna sprawa wiążąca się z daleko posuniętą ingerencją w układ. Jeśli chodzi zaś o przydatność takiego zasilacza do zastosowań audio to należałoby się mocno zastanowić nad przebudową filtru wyjściowego. Taka uwaga: zasilacze te nigdy nie były projektowane do takich zastosowań, tak więc jako zasilacz wzmaka klasy hifi nie polecam.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 10  
    Aha po kosztach się nie udało pojechać... czyli jaki zasilacz byście polecali do zasilenia tego wzmacniacza? I czy lepiej wykonać go samemu czy taniej będzie kupić?
  • Poziom 18  
    Właśnie widziałem tego wzmaka z AVT kitu. Jak dobrze się doczytałem może on służyć jako samochodowy (14,4V) a więc na 12V powinien też nieźle młócić. I potrzebuje tylko jednego napięcia niesymetrycznego. Koniecznie chcesz forsować większą moc?
    Budowa czy kupno. Oto jest pytanie. To zależy jak przeliczysz siły na zamiary. Zbudowanie dobrego zasa to jakieś wyzwanie i na bank będziesz miał satysfakcję. Proponuję na początek prosty "szkielet": trafo+mostek+elektrolit. Gdyby wzmak za mocno burczał dobuduj stabilizację z dodatkową filtracją.
    Kupno. Jest tego b.dużo, przeszukaj giełdy, sklepy, "Aledrogo.pl" :-) jakieś oferty na necie, z pewnością coś na tą okoliczność znajdziesz w jakiejś rozsądnej cenie. Powodzenia.
  • Poziom 10  
    Mariusz G. napisał:
    Właśnie widziałem tego wzmaka z AVT kitu. Jak dobrze się doczytałem może on służyć jako samochodowy (14,4V) a więc na 12V powinien też nieźle młócić.

Trochę się zgubiłem. To jednak mówisz, że od biedy mogę spróbować z tym ATX'em.
    A co do kupna lub budowy to trzeba by coś samemu sklecić bo kiedyś przecież musi być ten pierwszy raz :D

Mam jeszcze takie pytanie trochę z innej beczki. Czy jakby rozebrał telewizor (taki starszy trochę) to można by z niego wyciągnąć układ zasilający i wykorzystać jako zasilanie do jakiegoś wzmaka?
  • Poziom 18  
    No pewnie że możesz od biedy go użyć. Tylko mam parę uwag. Nie wiadomo do końca czemu ale zasiłki AT/ATX dla poprawnej pracy wymagają obciążenia wyjścia +5V tak przynajmniej prądem 1A, więc np jakaś żarówka samochodowa powinna być OK. Do celów uruchomieniowych taki zas jest jak najbardziej OK. Do celów eksploatacyjnych to musiałbyś się sam przekonać. A tak w ogóle jako zasilacz +5V +12V "do wszystkiego" bardziej nadaje się AT bo jest odpalany wyłącznikiem po stronie sieci 230V a nie jak ATX stanem logicznym wysłanym z płyty głównej kompa.
    Zasilacz z telewizora .. hmmm .. to zależy jakiej mocy i do jakiego wzmaka, ale nie sądzę abyś znalazł coś odpowiedniego. Chcesz trafo to przejedź się na Volumen (jakbyś był kiedy we Warsiewie :-) ) lub do jakiegoś sklepu z częściami RTV (drzewiej to bywały BOMISY, tam było części na kilogramy :cry: ).
  • Poziom 42  
    Z telewizora tak - typu vela na przykład i wielu innych co miały możliwość zasilania z 12 V z zewnątrz.
    Ale będzie trudno bo trafo ma trochę wysokie napięcie a kompletny zasilacz trochę małą wydajność prądową w impulsach.
    Jedź do markietu, kup trafo toroidalne do halogenów, takie o mocy 100w do tego mostek 10A, kondensator na wyjściu 10000uF i będzie działało.
    Post o zasilaniu wzmacniacza mocy napięciem stabilizowanym proponuję od razu między bajki włożyć - w praktyce amatorskiej nieopłacalne a już tym bardziej dla kostki TDA
  • Poziom 26  
    Witam!
    W zasilaczach ATX pamiętam coś się łączyło chyba -5 i +12v ale dokładnie nie pamiętam.
    Wychodziło 17v (volt)
    Ale nie polecam do wzmacniacza; będą zakłócenia.
    Lepiej zrób własny.
  • Poziom 10  
    He he do Wawy to mam trochę daleko ;) taniej będzie trafo kupić niż sama podróż do stolicy :P
    ok to jak wszystko pójdzie dobrze to w okolicach przyszłego tygodnia zabiorę się do pracy :D
    dziękować wszystkim za pomoc pewnie jeszcze parę pytań się nasunie ale to w trakcie jakiś innych konstrukcji ;]
  • Poziom 35  
    Jeśli masz stary telewizor to moc transformatora powinna wynosić ponad 100VA . Będziesz musiał odwinąć uzwojenia wtórne i nawinąć je na nowo na odpowiednie napięcie do twojego wzmacniacza. Jeśli podane napięcie to 2X18V więc transformator musi być nawinięty na napięcie około 2X 13V-13,5V .
    Teraz jeśli trafo będzie miało moc np 100 VA to prąd jaki można pobierać z niego przy tych2X 13V to 2X 3,8A ale sama końcówka mocy może już tylko pobierać około 2,7A . To jest przykład trafa o mocy 100VA.
    Co do zasillacza ATX to nie nadaje sie do audio.
    Nie można sumować napięć z różnych linii!
    Można podnieść napięcie ale niewiele bo kondensatory elektrolityczne siądą.
  • Poziom 20  
    avatat napisał:
    Witam!
    W zasilaczach ATX pamiętam coś się łączyło chyba -5 i +12v ale dokładnie nie pamiętam.
    Wychodziło 17v (volt)
    Ale nie polecam do wzmacniacza; będą zakłócenia.
    Lepiej zrób własny.

Do zasilenia wzmacniacza z zasilacza AT/ATX tym sposobem który kolega podał, radzę zmienić diody dla -5V na większe natężenie, bo padną. Tylko pamiętaj że to nie są zwykłe diody prostownicze, a szybkie diody Schottky'ego. Jak to zrobisz będziesz mógł z ujemnej szyny wyciągnąć taką moc jak z dodatniej (oczywiście nie zwiększy to wydajności prądowej całego zasilacza).

Pozdrawiam