Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rezonator kwarcowy do filtru SSB

diodak_ 14 Maj 2008 08:51 2357 4
  • #1 14 Maj 2008 08:51
    diodak_
    Poziom 15  

Witam,
    Składam filtr kwarcowy SSB i mam do wyboru rezonatory w obudowie HC49 i HC49S(niska). Który rodzaj polecacie?
    Osobiście zawsze uzywalem HC49 ale moze sie mylę.
    Pozdrawiam.

0 4
  • #2 14 Maj 2008 10:17
    SP3xxx
    Poziom 12  

W zasadzie w obudowie rezonator HC49 ma w większości firm "ciaśniejsze" parametry w stosunku do niskich - np. HC49S lub H. S chyba mają najdokładniejszą grupę tolerancji 2 razy gorszą a H 4x ...
    Będziesz jednak prawdopodobnie wybierał spośród wielu rezonatorów tylko te, które mieszczą się w wymaganych granicach częstotliwości, ale ważne, żeby takie parametry jak tolerancja temperaturowa i inne tego typu parametry były identyczne. Inaczej w zmienionych warunkach będzie się zmieniała charakterystyka częstotliwościowa filtra. Pod tym więc kątem, a nie tylko częstotliwości też powinieneś dobrać i wtedy możesz uzyskać prawie te same parametry niezależnie od obudowy. Zabierasz się jednak do bardzo żmudnej czynnosci, ale tym większa satysfakcja jeśli to "wypali". Mi trochę cierpliwości brakowało, dopiero gdy zaopatrzyłem się w dobry sprzęt pomiarowy, coś z tego wyszło (wąski filtr 10,7 MHz). Wykorzystałem gotowy schemat filtra 8 kwarcowego, ale cała trudność polegała na wybraniu w miarę identycznych X-tal sposród 30 sztuk...:-).
    Życzę powodzenia!

0
  • #3 14 Maj 2008 10:29
    diodak_
    Poziom 15  

Dzieki za info,
    posiadam 15 rezonatorów w obudowie HC49 i moze cos z nich wybiore:)
    Do celów pomiarowych zmontowałem analizator VNA max 4 wiec bede mierzyl. Sam TRX nazywa się "Antoś" i jest konstrukcja QRP , nie oczekuje zbyt dobrych parametrów biorąc pod uwage ze jest markowane firmą AVT.
    Pozdrawiam
    SQ5MGA

0
  • #4 14 Maj 2008 11:01
    Driver-
    Poziom 38  

Moim skromnym zdaniem obudowa to sprawa drugorzędna ważne co w niej siedzi. Nawet w tych samych obudowach mogą być różnie wykonane kwarce do różnych zastosowań, wiec nie da się jednoznacznie określić po obudowie, który kwarc lepszy.

0
  • #5 14 Maj 2008 11:24
    SP3xxx
    Poziom 12  

...:-) To rzeczywiście sposród 15 te 4 może się znajdą podobne. Ważne, że masz do dysopozycji analizator. Mnie korci od dawna, żeby wykombinować mini filtr na rezonatorach smd, ale zrobię to pewno, gdy będę miał nadmiar czasu (nigdy?...:-) ). Z tego co wiem, te najprostsze TRX- y poprawnie zmontowane i trochę "podrasowane'' czasami zaskakują możliwościami. Sporo lat temu zmontowałem jakiś prosty odbiorniczek na 3,5 MHz z użyciem szeregowo ustawionych rosyjskich 3 filtrów ceramicznych 465 kHz z serii P1FP. Przez przypadek, dzięki rozrzutowi parametrów tych filtrów, zrobił się z tego dość wąski filtr, więc odbiornik wykonany na IC bodajże MAA661
    pracował nieźle. Jednak po wymianie na wąski filtr MURATA 455 kHz - 2,4 kHz i dodaniu dość wąskich filtrów pasmowoprzepustowych w.cz. i m.cz. odbiornik zaskakiwał jakością odbioru.
    Jeszcze raz życzę powodzenia.
    SP3OKA

Dodano po 6 [minuty]:

Driver- napisał:
    Moim skromnym zdaniem obudowa to sprawa drugorzędna ważne co w niej siedzi. Nawet w tych samych obudowach mogą być różnie wykonane kwarce do różnych zastosowań, wiec nie da się jednoznacznie określić po obudowie, który kwarc lepszy.

Ogólnie rzecz biorąc racja - to samo mniej więcej napisałem, ale w zależności od typu obudowy mamy różne grupy parametrów technicznych wykorzystywanych rezonatorów. Przed decyzją, na który podzespół się zdecydować w dalszych działaniach, warto spojrzeć w karty katalogowe. to często zabezpiecza przed niepotrzebną stratą czasu...
    Pozdr.

0