Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obrotnica do baterii słonecznej, czy można...

jaro2001 14 Maj 2008 11:00 2297 1
  • #1 14 Maj 2008 11:00
    jaro2001
    Poziom 10  

Witam

Jestem w trakcie instalowania baterii słonecznej o mocy 80W, ponieważ miejsce montażu nie jest idealne chce zastosować obrotnicę. Po rozpoznaniu tematu ustaliłem ceny takich obrotnic na poziomie 800 -1200 zł. Trochę dużo. Zacząłem szukać innych rozwiązań i wpadłem na pomysł wykorzystania obrotnicy do anten satelitarnych których koszt to ok 200 zł, wyglądem są prawie takie same jak obrotnice do paneli. tu mam pytanie do osób które mają, czy też miały doczynienia z obrotnicami do satek, czy jest możliwe przerobienie takiej obrotnicy tak aby sterować jej obrotem np. sterownikiem czasowym który co jakiś czas wysyłałby sygnał do obrotu o jakąś małą wartość. Jakie są tam silniki, krokowe czy liniowe?

Pozdrawiam
    Jarek

0 1
  • #2 14 Maj 2008 13:07
    hindoos
    Poziom 19  

Mam taki dość laicki pomysł, bo niezbyt się na tym znam, ale może coś pomogę.

Byłoby to urządzenie zastępujące sterownik czasowy, przypominałoby zegar słoneczny i składało się z kilku czujników (fototranzystor? fotorezystor? nieważne), jeśli czujnik na środku byłby zasłonięty przez cień wskaźnika, cała instalacja pozostawałaby nieruchoma. W momencie obrotu ziemi odsłaniałby się środkowy czujnik i całość obracałaby się w stronę tego zacienionego tak, że znowu środkowy byłby zasłonięty. Nie wiem tylko na ile coś takiego ułatwiłoby zadanie, jak działałoby w pochmurne dni i ogólnie - czy to w ogóle ma sens.

Pozdrawiam!

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo