Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt wzmacniacza na układy elektroniczne-wątpliwości

Arcylich Broli Shin 14 Maj 2008 13:46 5962 3
  • #1 14 Maj 2008 13:46
    Arcylich Broli Shin
    Poziom 9  

Witam...
    jako zaliczenie z projektowania układów elektronicznych, dostałem projekt wzmacniacza dwu tranzystorowego.
    Na początku muszę wyliczyć wartości poszczególnych elementów układu. Nie jest to kolejny temat w stylu: "Pomocy, nic nie umiem, może ktoś za mnie zrobić projekt", narysowałem schematy uproszczony wzmacniacza dla prądy zmiennego, a także schemat zastępczy wzmacniacza dla prądu stałego, nie jestem pewien jednak co do ich poprawności.
    Na podstawie tych schematów obliczyłem jak na razie wartości rezystorów i napięcia zasilającego. Załączam schematy w tym schemat wzmacniacza przed uproszczeniami( dla prądu zmiennego w temacie projektu pisało że kondensatory C1 i C2 stanowią zwarcie, a kondensator C2 stanowi rozwarcie), a także uzyskane przeze mnie wzory.

Projekt wzmacniacza na układy elektroniczne-wątpliwości Projekt wzmacniacza na układy elektroniczne-wątpliwości Projekt wzmacniacza na układy elektroniczne-wątpliwości Projekt wzmacniacza na układy elektroniczne-wątpliwości

-1 3
  • Pomocny post
    #2 15 Maj 2008 01:35
    jony
    Specjalista elektronik

Już jest dosyć późno ale.
    Schemat dla składowej zmiennej jak i stałej wygląda na oki.
    Teraz co to wzorów to chyba są jakieś błędy.
    Po pierwsze to Ie można obliczyć z tego wzoru:
    Ie=Ic+Ib=Ib*(β+1)
    I teraz wzory na R2 i R1 wydają sie błędne.
    Ja to widzę tak: (patrząc bezpośrednio na schemat)
    Projekt wzmacniacza na układy elektroniczne-wątpliwości
    R2=(Ecc-Uce1)/(Ie1+Ib2)
    Uce1=Ube2+Ie2*R3
    R1=(Uce1-Ube1)/Ib1

0
  • #3 15 Maj 2008 18:13
    Arcylich Broli Shin
    Poziom 9  

W wyniku mojej nieuwagi nie zamieściłem tematu projektu zawierającego istotne informacje.

Temat projektu

" Na pierwszych zajęciach każdy student otrzymuje numer tematu projektu. W tabeli numerowi tematu są przyporządkowane prądy tranzystorów w punktach pracy (ICT1, ICT2), impedancje generatora (Rg) i obciążenia (RL), trzydecybelowe częstotliwości graniczne skutecznego wzmocnienia napięciowego: górna (fg) i dolna (fd), oraz wartość skutecznego napięcia wyjściowego (Uwy - na schemacie to chyba jest to U2), które nie jest jeszcze obcinane. W projektowanym układzie zastosować tranzystory 2N2222. Przyjąć jednakowe wartości zwarciowych współczynników wzmocnienia prądowego β1 = β2 = 200 i napięć baza-emiter, UBE1 = UBE2 = 0,65 V dla obu tranzystorów. Temperatura pracy układu wynosi Ta= 25 °C

a ) Wyznaczyć wartości rezystorów i SEM baterii zasilającej we wzmacniaczu o schemacie ideowym pokazanym na rys. 1. Wartość skuteczna napięcia wyjściowego wzmacniacza które nie jest jeszcze obcinane, nie może być mniejsza od zadanej w temacie projektu i większa od 1,5 wielkości zadanej, w zakresie zmian: temperatury od Ta min = 15 ˚C do Ta max = 45 ˚C, napięcia zasilającego ( o +/- 10 % wartości nominalnej ) i rozrzutów β ( od βmin = 150 do βmax = 250). Przyjąć, że minimalne napięcie kolektor-emiter obu tranzystorów jest równe UCEmin = 1 V. Do szacowania napięcia wyjściowego założyć , że kondensatory C1 i C3 stanowią zwarcie, a kondensator C2 stanowi rozwarcie dla prądów zmiennych.
    b) Obliczyć moc prądu stałego pobieranego prze układ ze źródła zasilającego oraz moce wydzielane w tranzystorach i rezystorach.
    c) (opcjonalna część projektu) Ocenić zmiany punktu pracy tranzystora T2 pod wpływem zmian temperatury i rozrzutów współczynników wzmocnienia prądowego w zadanych zakresach zmian. Do obliczeń przyjąć c = 2 mV / ˚C i γ = 5 ∙ 10 -3 1 / ˚C. Wpływ ICO pominąć. Określić maksymalne napięcie wyjściowe.

ICT1 = 0,2 mA
    ICT2 = 1,0 mA
    Rg = 3,0 kΩ
    RL = 15 kΩ
    fd = 30 Hz
    fg = 45 kHz
    Uwy(na schemacie wydaje mi się że jest to wartość U2) = 3,0 V"

Wartość rezystora R1 wyszła mi 3768750 Ω, czy jest to wartość poprawna? Niestety z powody nieznajomości wartości Ecc nie mogę wyliczyć wartości rezystora R2.

0
  • Pomocny post
    #4 16 Maj 2008 12:09
    jony
    Specjalista elektronik

Ecc musi być większe niż Uwy.
    A głównym ograniczeniem Uwy jest T1.
    Uce1≥(√2*Uwy+Ucemin)*1.2≈6.3V
    Czyli Ecc≥12V

0