Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kwarc a dokładność

MODI 24 Jan 2004 18:46 1860 13
 • #1
  MODI
  Level 17  
  witam wszystkich i pozdrawiam.
  Niedawno stworzyłem zegarek na kostce pcf 8583p. Wszystko byłoby ok gdyby nie to że spóźniał się 4s na dobę. Wedłóg mnie to wina qwarcu. Ale nie wiem jak się do tego zabrać.proszęo wsparcie tych którzy już to przeszli.

  Z góry dzięki.
 • #2
  hefid
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Równolegle lub szeregowo z kwarcem należy wstawić trymerek i skorygować jego częstotliwość, najlepiej doświadczalnie. Zakładam oczywiście, że układ nie rozjeżdża się w funkcji temperatury, zasilania itd.; a błąd w odczycie jest jednakowy /stały/ w czasie, tzn co dobę taki sam. Poza tym trzeba by było użyć wystarzałych elektrolitów /uformowanych pod napięciem/.
 • #3
  Radier
  Level 15  
  Prawdą jest że nieznam tej kostki, ale w standardzie jest łączenie kwarcu równolegle z trymerem 3-27pf do dokładnej kalibracji.
 • #4
  MODI
  Level 17  
  kostka tajest użyta w AVT-992. Z racji że nie jestem zbytnio doświadczony prsiłbym o więcej szczegułów. :?
 • #6
  yarpen2
  Level 22  
  pcf8583 ma tryb testowy i wtedy na int pojawia sie prostokąt 1Hz chyba i to jakbyś miał częstościomierz mógłbyś wykorzystać do dokładnego ustawienia zegara
 • #7
  genetix
  Level 24  
  :arrow: yarpen2
  zdecydowanie wieksza dokladnosc uzyskasz mierzac np. 1kHz niz 1Hz. na kHz potrzebujesz dokladnosc do jednosci i daje ci to pewnosc 0.1%. z jaka dokladnoscia zmierzysz 1Hz czestosciomierzem? caly numer polega na tym ze czestotliwosc kwarcu jest dzielona, a co za tym idzie jego praktyczna dokladnosc wzrasta. bo jak kwarc 32768Hz ma rozjazd o np. 5Hz to jest to lepsze niz 1Hz z dokladnoscia 0.1%.
 • #8
  cyberdar
  Level 31  
  Jeśli separujesz zasilanie (zasilacza i baterii) przy pomocy diod to na ich wspólnych katodach daj kondensatorki filtrujące. Ta kostka jest dość wrażliwa na zmiany napięcia.
 • #9
  MODI
  Level 17  
  Quote:
  Jeśli separujesz zasilanie (zasilacza i baterii) przy pomocy diod to na ich wspólnych katodach daj kondensatorki filtrujące. Ta kostka jest dość wrażliwa na zmiany napięcia.


  nie było zmian napięcia. cały czas chodziło na zasilaczu.

  Quote:
  pcf8583 ma tryb testowy i wtedy na int pojawia się prostokąt 1Hz chyba i to jakbyś miał częstościomierz mógłbyś wykorzystać do dokładnego ustawienia zegara


  a wiesz jak go uruchomić??
 • #10
  macio
  Level 12  
  Jak nie wlaczales alarmu czyli nie ustawiles bitu alarm enable w rejestrze control/status to na nozce int jest przebieg prostokatny 1Hz. Jest to stan domyslny po wlaczeniu zasilania
 • #11
  calinka
  Level 15  
  Trochę dziwi mnie taka odchyłka kwarca od nominalnej wartości. W przypadku tego kwarcu, który posiadasz z pewnością nie możesz powiedzieć jaką ma odchyłkę w ppm (jeżeli kupiłeś go w zwykłym sklepie, to się nie dowiesz, chyba że mają któryś cerfytikat z ISO9000, to przy zakupie możesz dostać takie szczegóły). Zwracaj uwagę na jakość używanych elementów. Jeżeli mają powyżej 100ppm to można traktować jako śmiecie. Takie parametry są niezwykle istotne we wszytkich urządzeniach pomiarowych. Kiedyś miałam przypadek, że przez 30ppm rozjechała mie się transmisja synchroniczna.

  A może masz skopane coś w aplikacji?
 • #12
  olekewaagata
  Level 25  
  Oj, oj, oj jeszcze nie widziałem pcf8583 żeby chodził na 3Mhz.
  Kwarc nalezy dołączyć do pin1 i pin2. Trymer 8-25p do pin1
  i pin8(Vcc), na pin8 dołożyć kondensator 4.7uF (+) drugą nóżkę do masy.
  Ustawić trymer na środku i przez parę dni regulować.
  Najprostrze metody są najleprze.
  Do Calinki.
  Wszystko jest względne, twoje 100ppm przy kwarcu np 24Mhz
  to bardzo dobra dokładność.
 • #13
  diag
  Level 29  
  Niestety kwarc 32768 nie jest rozwiazaniem zapewniającym dużą dokładność. W zegarach samochodowych stosuje sie kwarc 4.194304 MHz ze wzgledu na lepsze parametry temperaturowe. To co najbardziej niepokoi to jest późnienie sie bo w takim wypadku potrzeba zmniejszyć pojemność co niekiedy utrudnia start generatora.
 • #14
  calinka
  Level 15  
  Olekewaagata, zależy od zastosowań (zdoga jest względne). Jeżeli stosujesz to do procka, który jest zabawką to ok. Jeżeli stosujesz to we sprzęcie pomiarowym, do możesz się mozno zadziwić. Robiłam sprzęty dla TPSA, gdzie są wymogi na dokładność częstotliwości są typu 25 ppm.
  Ponieważ sprawa dotyczy zegarka, czyli kwarca 2 do 15 Hz, to widziałam oferty na te kwarce od 10ppm do 150 ppm (w cenie też były różnice).
  stąd pochodzi sugestia.