Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[atmega8] płytka testowa

y0yster 17 Maj 2008 10:52 9227 44
  • Mitronik
  • #32 17 Maj 2008 10:53
    snow
    Poziom 28  

Freddie - jedni jeżdzą na opałówce a inni na paliwie z Shella :) Skoro producent zaleca danie dławika to należałoby go dać inaczej by o tym nikt nie pisał w dokumentacji (no chyba że twierdzisz iż producent dławików ma układy z producentami procesorów ;) ). Można też nie dawać i będzie ok. Jeżeli ktoś ma miejsce na płytce to dodanie dławika nic nie szkodzi.

Ja nie stosuję dławików i wszystko działa ale chyba kiedyś z ciekawości dam i sprawdzę różnicę.

• #33 17 Maj 2008 11:19
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

kurde czy ja pisze w jakims innym jezyku? producent w datasheecie pisze to co jest prawda dla procka pozbawionego wad opisanych w erracie. nawet jesli wada ta bedzie tam stale od 10 lat, to w datasheecie nikt o tym nie wspomni nawet slowem. dlatego w procesorach, ktore maja te linie polaczone rezystorkiem, zastosowanie dlawika jest B-E-Z-S-E-N-S-U (pisze to ostatni raz, jak powtarzam cos wiecej niz 3x robie sie agresywny). takim procesorem jest atmega8. w innych procesorach, w ktorych to nie ma tej wady, a AVCC i VCC sa fizycznie calkowicie rozwarte, dlawik jest jak najbardziej na miejscu JESLI KTOS UZYWA ADC, bo jesli nie, to po cholere mu ta filtracja? na AVCC trzeba podac napiecie i tak, bo zasila ono ktorys tam port cyfrowy, ale czy bedzie ono odfiltrowane, czy nie, to nie ma w tym wypadku znaczenia.

pisze to ostatni raz. takie rzeczy powinny byc w miare oczywiste dla elektronika...

0x41 0x56 0x45!!

• #34 17 Maj 2008 11:25
    y0yster
    Poziom 19  

Skoro Freddie Chopin piszesz, że odfiltrowywanie nie ma i tak znaczenia, to po co producent w nocie aplikacyjnej umieszcza to? Chyba, że ma to znaczenie dla układów, które działają wtedy z uC, a uważam, że ma to wtedy wpływ na działanie tych układów.

• Mitronik
  • #35 17 Maj 2008 11:30
    Freddie Chopin

whatever, rob jak chcesz, skoro uwazasz ze wiesz lepiej. 3 posty (czy ile ich tam jest) tlumaczenia nie daly rady, to i nastepny nie da. <sciana>

0x41 0x56 0x45!!

• #36 18 Maj 2008 02:29
    Balu
    Poziom 38  

Ja czytałem że trzeba wstawić dławik koło 3Henrów wtedy dobrze filtruje ;]

• #37 18 Maj 2008 21:17
    JmL(TM)
    Poziom 24  

Balu napisał:
    Ja czytałem że trzeba wstawić dławik koło 3Henrów wtedy dobrze filtruje ;]

A 50H to juz w ogole jest dobrze! :)

Freddie Chopin wyjasnil to az nadto! A jesli ktos nie pojal to jego problem!
    Zastanawia mnie jedno... y0yster piszesz ze to juz trzecia PCB a podejscie jest troche jakby to byla pierwsza. Masz jakies schematy poprzednich? Ciekawia mnie zmiany... ;)

• #38 19 Maj 2008 08:58
    seba_x
    Poziom 31  

nie jestem pewien ale czy atmega88 jest pozbawiona "błędu" zasilania ? jeśli tak to daj mega88 + dławiki zamiast mega8 i po kłopocie .

• #39 19 Maj 2008 12:03
    rusala
    Poziom 22  

wszystko co napisal Freddie Chopin jest prawidlowe i dziwi mnie troche ze nikt tego nie napisal wczesniej bo to jest oczywiste, przynajmniej powinno byc dla troche bardziej zaawansowanych odpowiadajacych w tym watku. Rozwiazanie problemu - wez ATmege16

• #40 19 Maj 2008 13:28
    Balu
    Poziom 38  

Ale M8 i z tym błędem jest wypaśna! I ADC też dobrze działa - +-1..2lsb to jest nic w adc:] A tyle u mnie się wahało więc...

• #41 20 Maj 2008 07:46
    seba_x
    Poziom 31  

jeśli ma to być koniecznie M8 to zasil ją całą (vcc avcc) przez dławik

• #42 20 Maj 2008 09:14
    mirekk36
    Poziom 42  

seba_x napisał:

Panowie i kolego autorze tematu. Po co utrudniać sobie życie ??? wspomniałem wprawdzie, na początku, że można dać jakiś mały dławik dla AVCC ale niekoniecznie , szczególnie tylko na płytce testowej. Poza tym, sporo racji ma Freddie Chopin - tak więc zamiast dokładać jakiś zbędny "balast" na płytkę wolałbym się go pozbyć. Czyli bez kondensatorów przy kwarcu i bez żadnego dławika do AVCC.

Czy ta płytka będzie testowana w komorze trójfazowych silników ogromnej mocy w jakiejś fabryce ? czy co???

chyba, że się boisz, że będzie taka płytka łyso wyglądała ? ;) ale spokojnie jak widzę nie braknie ci pomysłów na osadzenie na niej innych rzeczy jak goldpiny , złącza itp. Najważniejsze o czym nie zapomniałbym nawet na płytce testowej to o jednym - przy zasilaniu każdego scalaka, jak najbliżej tych nóżek po 2 kondensatory - jeden elektrolityczny kilkadziesiąt uF oraz jeden ceramiczny 100nF

pozdrawiam

• #43 20 Maj 2008 09:26
    Freddie Chopin

damn, z tymi elektrolitami to nie przesada troche? na taka plytke z jakims prockiem z TQFP100 trzeba by wiec posadzic z 8 takich elektrolitow wokol procka. jak wiadomo elektrolity takie sa duze i nie do konca tanie <: w 'profesjonalnych' rozwiazaniach rowniez nie dostrzegam jakichs elektrolitow tuz przy procku (patrze na makiete do ARMa od BTC). jakis jeden w poblizu - ok, ale na kazdej nozce? nawet jak bedzie ich 10?

zeby nie bylo watpliwosci - mowie tylko o elektrolitach, 100n ma byc wszedzie <;

seba_x napisał:

i co to niby zmieni, skoro zaklocenia z cyfrowej czesci beda leciec do czesci analogowej tak jak w kazdym innym wypadku? ty myslisz, ze co jest zrodlem tych cyfrowych zaklocen? bo wg moich informacji zrodlem takim jest sam rdzen procesora...

0x41 0x56 0x45!!

• #44 20 Maj 2008 10:42
    seba_x
    Poziom 31  

Freddie Chopin napisał:

seba_x napisał:

i co to niby zmieni, skoro zaklocenia z cyfrowej czesci beda leciec do czesci analogowej tak jak w kazdym innym wypadku? ty myslisz, ze co jest zrodlem tych cyfrowych zaklocen? bo wg moich informacji zrodlem takim jest sam rdzen procesora...

0x41 0x56 0x45!!

racja , trochę się zapędziłem

• #45 20 Maj 2008 14:46
    mirekk36
    Poziom 42  

Freddie Chopin napisał:
    damn, z tymi elektrolitami to nie przesada troche? na taka plytke z jakims prockiem z TQFP100 trzeba by wiec posadzic z 8 takich elektrolitow wokol procka. jak wiadomo elektrolity takie sa duze i nie do konca tanie <: w 'profesjonalnych' rozwiazaniach rowniez nie dostrzegam jakichs elektrolitow tuz przy procku

ja uważam, że na płytce testowaj to właśnie żadna przesada. Oczywiście też że nie chodziło mi o to aby do jednego procka dawać kilka elektrolitów. Wystarczy jeden - nie musi być duży - no i czy to nie przesada z tą ceną za takie elektrolity? ja tym razem zapytam.

.... a dlaczego szczególnie na płytce testowej przydaje się przy procku elektrolit? .... a nie koniecznie na każdej docelowej płytce? .... bo szczególnie właśnie na takiej płytce testowej podłącza się i steruje nieco większe obciążenia dla portów jak np proste diody LED. Weź sobie zrób obojętnie jakiego PWMa dla kilku LED'ów i zobacz na oscylu co się dzieje gdy nie ma dla procka elektrolita... w tym czasie gdy "biedak" musi się wysilać i sterować obciążanymi portami. Tylko dlatego mówiłem o tym elektrolicie przy procku