Witam ponownie.
Kol.Stomat. Tak, połączenia wyrównawcze wyrównują potencjały pomiędzy pkt. do których są przyłączone,i nie są panaceum w takich sytuacjach jak opisana w temacie. A co ze stalowym zbrojeniem stropów ułożonych na betonowych fundamentach ,znajdujących się pod posadzkami ceramicznymi przewodzącymi łazienek i kuchni?Co z posadzkami betonowymi i przewodzącymi w piwnicach i kotłowniach?Co z rurami metalowymi i zaworami wodociągowymi wyprowadzonymi na zewnątrz do podlewania ogrodu,do sadzawki,do budynku gospodarczego,chlewni czy obory?Także gniazd siłowych i 1-faz. do zasilania urządzeń w gospodarstwach,warsztatach itd. poza budynkiem w którym zainstalowano połączenia wyrównawcze.
Jeżeli projektant budynku nie przewidział takich połączeń wyrównawczych ze zbrojeniem a instalator nie mógł już ich wykonać Prawidłowe połączenia wyrównawcze może posiadać zaledwie 10% nowych budynków a rzadko w w starszych budynkach z nowymi instalacjami elektrycznymi.A co z poizostałymi? Często spotykam się z nowymi instalacjami elektrycznymi bez połączeń wyrównawczych, bo albo chodzi o koszty albo instalatorzy nie widzą jak je prawidłowo wykonać.
Na ten tym forum był niedawno pokrewny temat"Jak to się stało ,Upalony przewód zerowy.
Chociaż upalony został przewód "PEN"sieni nn.(zerowy)to pomimo uziemień w sieci wystąpiło zagrożenie.Warto to przeczytać. Pozdrawiam