Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przewód ochronny (zerowanie, uziom) we własnym zakresie!?

michau86 14 May 2008 20:43 5254 6
Wago
 • #1
  michau86
  Level 11  
  Doszły mnie słuchy, że o początku maja 2008 weszły nowe zasady odnośnie przewodu ochronnego. Ponoć teraz każdy musi posiadać swoje własne zerowanie (odpowiedni pręt wbity w ziemię), bo energetyka nie chcę brać na siebie odpowiedzialności za zerwany przewód (były takie przypadki) i tym samym brak ochrony. Czy ktoś kompetentny wie coś na ten temat?

  Pozdrawiam
 • Wago
 • #2
  jurkuc
  Level 28  
  Wymagania dotyczące prawidłowego uziemienia instalacji w budynku nie są żadną nowością i są określane w warunkach technicznych podłączenia do sieci elektroenergetycznej już od wielu lat...

  Przewód ochronny w budynku jednorodzinnym do punktu rozdziału jest połączony razem z przewodem N (neutralnym ). W tym też punkcie podłączony powinien być przewód uziemiający ( zazwyczaj podłączony do uziomu w gruncie ) Rezystancja uziomu powinna być jak najmniejsza i nie powinna przekraczać wartości 30Ω. Tylko wówczas zapewniona zostanie prawidłowa ochrona przeciwporażeniowa. (Stare konfiguracje sieci typu TNC są powinne zostać zastąpione układem sieciowym TN-S/TN-C-S ).
 • Wago
 • #3
  tyktyk
  Level 24  
  Mam wykonaną instalację tnc-s nie jest podłączona do uziemienia gdyż takiego nie posiadam. Rozumiem, że gdyby urwany został przewód N np. przy linkach dochodzących do domu jest niebezpieczeństwo. Czy konieczne jest zrobienie takiego uziomu jeśli instalacja jest już odebrana. Czy w nowo budowanych budynkach trzeba uziemiać przewód pen? Jeśli tak to jakim kablem 16mm² ???
 • #4
  jurkuc
  Level 28  
  Przekrój przewodu powinien wynosić:
  - S ≥ 16 mm² Cu dla przewodów zabezpieczonych przed korozją,
  - S ≥ 25 mm² Cu dla przewodów nie zabezpieczonych przed korozją.
  Jako uziemienie często wykonuje się podłączenie do drutów zbrojeniowych np. fundamentów budynku (często uzyskuje się w tym przypadku wymaganą rezystancję uziomu )

  Co do pierwszego pytania, czy wykonać prawidłowe uziemienie, nawet gdy instalacja została odebrana przez energetykę jest oczywista ( notabene ktoś podpisał przy odbiorze oświadczenie, że instalacja wewnętrzna budynku została wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz, że ponosi pełną odpowiedzialność za jej stan techniczny ) . Robimy to dla własnego bezpieczeństwa i swojej rodziny, tylko w tym przypadku możemy zapewnić prawidłowe działanie zabezpieczeń różnicowo-prądowych.
 • #5
  janhen
  Level 22  
  Witam
  Rezystancja pojedynczego uziomu pionowego szpilkowego lub rurowego o długości 3mb.może wynosić od 10 d0 60 omów zależnie od rodzaju gruntu.
  Wymagana rezystancja uziemienia roboczego złącza poniżej 30 omów.
  Przy przerwie przewodu PEN (zerowego) przyłącza zasilającego budynek,po włączeniu odbiornika 1-faz.np.czajnika elektrycznego 230V 2000V którego rezystancja grzałki wynosi 28 omów, na objętych ochroną przeciwporażeniową urządzeniach elektrycznych pojawi się niebezpieczne napięcie dotykowe.Wynikać to będzie z szeregowego połączenie rezystancji uziemienia roboczego np.30 omów i grzałki elektrycznej 28 omów,czyli w sumie 58 omów.Prąd płynący na drodze :faza -grzałka-uziemienie ( w uproszczeni) będzie miał wartość około 3,96 ampera powodując spadek napięcia około 118 wolt na uziemieniu roboczym .I takie napięcie może sie pojawić na bolcach gniazd i metalowych urządzenia elektrycznych stosunku do ziemi lub innych uziemionych oddzielnie metalowych instalacjach np.rurach gazowych.A więc po wykonaniu takiego uziemienia może powstać złudnie poczucie bezpieczeństwa.Chociaż i tak wykonanie takiego uziemienia znacznie obniży wartość takiego napiecia wówczas gdyby takiego uziemienia nie było.Ponadto w przypadku urwania PEN może nie zadziałać RCD w zależności od konfiguracji instalacji elektrycznej
 • #6
  stomat
  Level 37  
  Dlatego w budynku nie ma być "oddzielnie uziemionych" instalacji. Kłaniają się połączenia wyrównawcze. A napięcie względem odległej ziemi niczym nie grozi.
 • #7
  janhen
  Level 22  
  Witam ponownie.
  Kol.Stomat. Tak, połączenia wyrównawcze wyrównują potencjały pomiędzy pkt. do których są przyłączone,i nie są panaceum w takich sytuacjach jak opisana w temacie. A co ze stalowym zbrojeniem stropów ułożonych na betonowych fundamentach ,znajdujących się pod posadzkami ceramicznymi przewodzącymi łazienek i kuchni?Co z posadzkami betonowymi i przewodzącymi w piwnicach i kotłowniach?Co z rurami metalowymi i zaworami wodociągowymi wyprowadzonymi na zewnątrz do podlewania ogrodu,do sadzawki,do budynku gospodarczego,chlewni czy obory?Także gniazd siłowych i 1-faz. do zasilania urządzeń w gospodarstwach,warsztatach itd. poza budynkiem w którym zainstalowano połączenia wyrównawcze.
  Jeżeli projektant budynku nie przewidział takich połączeń wyrównawczych ze zbrojeniem a instalator nie mógł już ich wykonać Prawidłowe połączenia wyrównawcze może posiadać zaledwie 10% nowych budynków a rzadko w w starszych budynkach z nowymi instalacjami elektrycznymi.A co z poizostałymi? Często spotykam się z nowymi instalacjami elektrycznymi bez połączeń wyrównawczych, bo albo chodzi o koszty albo instalatorzy nie widzą jak je prawidłowo wykonać.
  Na ten tym forum był niedawno pokrewny temat"Jak to się stało ,Upalony przewód zerowy.
  Chociaż upalony został przewód "PEN"sieni nn.(zerowy)to pomimo uziemień w sieci wystąpiło zagrożenie.Warto to przeczytać. Pozdrawiam