Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini cewka tesli

Jaceksd70 30 Maj 2008 01:48 35095 41
  • #31 30 Maj 2008 01:48
    Mariusz G.
    Poziom 18  

Primo. To oczywiste że w ten sam sposób (bo to cewka Tesli) jednak pewne konkretne szczegóły będą się różnić. I to nie tylko zasilaniem.
    Secundo. To widziałem na fotkach, ale nie chce mi się jakoś snuć domysłów co jak i z czym, poza tym lubię czasem sobie spojrzeć na schemat obwodu. Jasne?

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #32 30 Maj 2008 14:06
    spazz19
    Poziom 12  

zasilanie na przetwornicy z trafem wn z TV(generator na ne555 kluczujący tranzystor) reszta tak samo jak w tradycyjnej tesli (diody prostującej nap.na wyjściu trafa tam nie widzę)

• #33 31 Maj 2008 05:28
    Mariusz G.
    Poziom 18  

Oczywiście spazz19 że nie widzisz diody i nie zobaczysz bo jest w trafopowielaczu (i to nie jedna). W sumie to dzięki za odrobinę wysiłku włożonego w przybliżenie idei jednak zasadniczo nie tego oczekiwałem. Ale przyjrzałem się fotkom i przyznam że lechoo miałeś rację, po prostu na początku dość pobieżnie spojrzałem i dopiero za drugim razem zobaczyłem iskiernik. Ale wiecie, nie ma głupich pytań, są co najwyżej niewłaściwie postawione.
    Najgorzej jak się nie ma czasu. Ale jak będę miał parę wolnych chwil to też sobie takie cacko postawię.

• #34 31 Maj 2008 10:42
    lechoo
    Poziom 39  

Wszystkim budowniczym mniejszych i większych cewek Tesli polecam stronę Tomka Bartkowskiego:
    -> http://teslacoil.republika.pl
    Jest to moim zdaniem najlepsza polskojęzyczna strona przybliżająca tą tematykę - polecam :)

Obecnie mamy łatwy dostęp do wysokoprądowych półprzewodników mocy (tranzystory IGBT), więc budowanie tradycyjnych cewek z iskrownikiem powoli traci sens...

• #35 07 Gru 2008 12:22
    eternal656
    Poziom 12  

witam cię underground125 czy dał byś mi schemat twojej cewki tesli na NE555 , albo kto ma schemat taki ?????

proszę o pomoc

pozdro do wszystkich;d;d;d

• #36 07 Gru 2008 21:06
    Otaku9
    Poziom 23  

http://www.myzlab.pl/hv/solid/
    Ostatni u dołu strony, ale to tylko przykład. Najlepiej sam skonstruuj własny schemat na kostce 555, zależnie jakim napięciem i mocą zasilasz TC.
    Jeśli wybierasz tą konstrukcje ze względu na jej prostotę to od razu mówię, aby nie kupować IRF510, raz ze względu na niskie napięcie przebicia-100V(a tu w piku dochodzi do 300v), i dwa, że się mocno grzeje, i 50W nie starczy, potrzeba IRF640, 740, lub 840.
    Znajomy, kiepski elektronik, w uparte kupuje IRF520 bo tak miał na schemacie (mimo to jego lampa plazmowa chwilami działa).

Dodano po 7 [minuty]:

Znaczne bardziej polecam kluczowanie mosfeta mocy np. irfp450, pośrednio przez driver mosfet/igbt, lub driver motor(tych nie widziałem). Tu zasilanie może iść prosto z sieci, przez kondensator blokujący.
    Kość 555 umożliwia tu płynną regulacje częstotliwości uzwojenia pierwotnego.

Co jeszcze o układzie użytym tu do budowy TC. Ważny jest naprawde duży radiator, układ się mocno grzeje.

• #37 31 Maj 2010 20:25
    tymek95
    Poziom 15  

Witam
    Troszke odnawiam temat ale...
    Mógłbys zdradzić skad masz rurke 3,3cm?
    Pozdrawiam
    Tymek

• #38 31 Maj 2010 22:12
    Otaku9
    Poziom 23  

Rurka na której ja wykonałem uzwojenie wtórne do E-clasSSTC miała 2,7cm średnicy i była to resztka z budowy układu grzewczego ,sądzę że podobnego pochodzenia możesz znaleźć i rurkę o odpowiednich tobie wymiarach. Trochę dziwnym pomysłem było by kupowanie w sklepie hydraulicznym nawet 0,5m odcinka rury (co mogło by sie spotkać z odmową), dlatego zazwyczaj początkujący konstruktorzy, używają pozostałych im po wcześniejszych pracach resztek elementów.
    Pamiętaj że wymiary uzwojenia wtórnego powinny być uzależnione min. od mocy transformatora zasilającego układ uzwojenia pierwotnego T Tesli.
    Jeżeli potrzebujesz pomocy pytaj tutaj, nie ma po co zaśmiecać elektrodę nowymi tematami, jeżeli zagadnienie wpisuje się w temat już istniejącego wątku.

• #39 31 Maj 2010 22:39
    tymek95
    Poziom 15  

No właśnie chciałem zrobić identyczną cewke jak autor projektu...
    i poszukałem w domu i nigdzie nie mogłem znaleźć rurki 3,3cm:/
    i nie wiem czy szukac dl\alej czy zrobić inne proporcje??
    Pozdrawiam
    Tymek

• #40 10 Maj 2012 22:19
    Chrusta
    Poziom 22  

A ja mam takie pytanie, bo robię cewkę tesli z tej samej strony co autor tego projektu.

Mam trafo HR7452, opis wyprowadzeń i jego zdjęcie jest tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1586280.html

Wiem, że nie można użyć tego trafa do lampy plazmowej z powodu diod na uzwojeniu wtórnym, ale czy mogę takie trafo użyć do cewki tesli?

• #41 19 Maj 2012 16:17
    Otaku9
    Poziom 23  

Można, ale bardziej polecanym układem ze względu na większą niezawodność i brak strat cieplnych na kluczach tranzystorowych jest oparcie tego typu mini SGTC na przetwornicy ZVS.
    Ta użyta w tym projekcie ma szereg wad powodujących grzanie sie klucza tranzystorowego, i w efekcie krótką żywotność układu.
    Ale do sedna sprawy, trafo wymienione przez ciebie powinno być dobre, ale trzeba uważać by nie wystąpiły przebicia do uzwojenia pierwotnego( tych kilku zwoi nawiniętych przez ciebie na rdzeniu trafa) co sie czasem zdarza.

• #42 29 Lis 2012 13:00
    lkslodzkzn
    Poziom 2  

Mini cewka tesli
    witam mam pytanie czy to jest dobrze zmontowane czy ma prawo zadzialac finalnie mialo by to zapalic zarowke energooszczedna z odleglosci ok 2 cm pozdrawiam