Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LEXUS CB-5489PST - ginie kolor, za wysoki obraz

qkiz 24 Sty 2004 23:23 1071 8
  • #1 24 Sty 2004 23:23
    qkiz
    Poziom 10  

Po kilku minutach od włączenia ginie kolor i rozjaśnia się, jednocześnie zaczyna mieć problemy z synchronizacją (chyba poziomą - obraz się przechyla). Zanim zginie kolor wyraźnie widać, że obraz ma za dużą amplitudę - nie mieści się w pionie.
    Jak przyszedł, rzekomo miał być martwy zupełnie. Jednak okazało się, że coś działa, tylko brak stanby, nieliniowe odchylanie pionowe, szumienie/syczenie w głośnikach. Wymieniłem pion, klucze od stanby (2SC..., 2SA...), elki w przetwornicy, w okolicach pionu i końcówki mocy fonii. Telewizor ruszył, ale zostały wspomniane problemy.
    Liczę na pomoc.

0 8
  • #2 25 Sty 2004 12:02
    kuba
    Poziom 13  

Myślę ze nalezało by zając się stabilizacja napięcia generatora ,miałem juz kiedyś taki przypadek

0
  • #3 25 Sty 2004 12:29
    domint
    Poziom 25  

Propunuję się przyglądnąć elektrolitom po stronie wtórnej przetwornicy, a w szczególnosci w gałęzi zasilania linii i 12V(14V).

0
  • #4 25 Sty 2004 13:42
    elpo
    Poziom 13  

Witam.Wymień 2 elektrolity 470/25,obok siebie, blisko trafa lini.
    pozdrawiam.

0
  • #5 17 Lut 2004 18:49
    qkiz
    Poziom 10  

Okazało się, że sprawa rozjaśniania obrazu jest banalna - odbiornik ten ma domyślny kontrast ustawiony na maksa - gdy go zmniejszyłem (z pilota) do połowy, problem ustąpił. Przy okazji - w jaki sposób na stałe zmienić domyślny kontrast?
    Pozostał natomiast problem za dużej amplitudy obrazu. W okolicach pionu nie zauważyłem żadnego peerka.
    Czyżby odbiornik ten był wyposażony w tryb serwisowy?

0
  • #6 17 Lut 2004 18:56
    domint
    Poziom 25  

W tym modelu trzeba zacząć od sprawdzenia napięć jakie daje zasilacz i ich stabilności w funkcji nagrzewania odbiornika. Jeżeli to bedziesz mial OK, mozesz przystapic do dalszych regulacji.

-1
  • #7 17 Lut 2004 21:21
    qkiz
    Poziom 10  

Zmiany napięć są raczej niezauważalne. Myślę, że tu nie ma problemu. Pozostał już tylko problem za dużej amplitudy obrazu oraz za dużego domyślnego kontrastu.
    Po namyśle najpierw zabiorę się za dokładne sprawdzenie wartości rezystorków w okolicach pionu.

0
  • #8 17 Lut 2004 21:41
    szczepang
    Poziom 18  

ustaw kontrast potem z klawiatury store , PP i znów store. masz zapamiętany. co do za dużej amplitudy to jest regulacja na "podkówce".

0
  • #9 23 Lut 2004 20:07
    qkiz
    Poziom 10  

Zacznę od końca - wszystko już działa i bardzo wszystkim dziękuję za pomoc.
    Ale po kolei. Najpierw muszę zdementować swoje wcześniejsze nowiny, że to kontrast był przyczyną rozjaśniania się obrazu - następnego dnia gdy to napisałem usterka pojawiłą się ponownie. Po wielu "kombinacjach" zauważyłem, że jak delikatnie popukuję w płytkę główną, to obraz czasami wraca do normy. Przyczyna: zimny lut w okolicach dużego scalaka (zdaje się, że dekodera wizji).
    Za duży obraz - peerek z zasilacza powodował przy obrotach w jedną stronę wzrost wysokości i spadek szerokości obrazu, a w drugą stronę - odwrotnie - ustawiłem mniej więcej proporcjonalnie.
    A poza tym wszystko już gra! :)

0