Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia CB radia agregat chłodniczy dla doświadczonych!

xman24 15 Maj 2008 19:22 2155 11
 • #1 15 Maj 2008 19:22
  xman24
  Poziom 11  

  Witam!
  Mój problem wygląda w ten sposób- założyłem sobie radyjko firmy uniden pro510xl + antena Magnum Leem 71. Radyjko oczywiście zestroiłem SWR 1,3
  Radio założone mam w Mercedesie dostawczym z agregatem chłodniczym. Dowiedziałem się że agregat jest właśnie przyczyną moich problemów ponieważ przez niego mam bardzo duże szumy które dostają się przez antenkę. Chciałbym sie dowiedzieć w jaki sposób mógłbym zniwelować lub usunąć szumy?javascript:emoticon(':?:')
  Question  Dodam że agregat jest 12volt a samochód posiada instalację 24volt, czyli działa na przetwornicy. Agregat nie musi pracować wystarczy że jest podpięty do zasilania. Proszę o porady!

  0 11
 • #2 15 Maj 2008 20:15
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  xman24 napisał:
  ...Radio założone mam w Mercedesie dostawczym z agregatem chłodniczym. Dowiedziałem się że agregat jest właśnie przyczyną moich problemów ponieważ przez niego mam bardzo duże szumy które dostają się przez antenkę.
  Dodam że agregat jest 12volt a samochód posiada instalację 24volt, czyli działa na przetwornicy. Agregat nie musi pracować wystarczy że jest podpięty do zasilania.Proszę o porady!

  Napisałeś o przetwornicy.

  I tu chyba w 90% jest przyczyna Twoich szumów.
  Przetwornica napięcia działa tak : jest to nic innego jak generator na częstotliwości ( z reguły ) ponad-akustycznej. Efektem pracy czyli generowania impulsów w przetwornicy jest właśnie szum, który powstaje na skutek przebiegów wytwarzanych w przetwornicy.

  Aby problem usunąć to możesz tylko ,
  wymienić przetwornicę na inny model
  redukować napięcie z 24V na 12V NIE przez przetwornicę tylko "reduktor" napięcia (analogowy bez generatorów lokalnych)
  albo (tak dla żartu) wyrzucić agregat (baba z wozu - koniom lżej) :D

  Pozdrawiam.

  0
 • #3 15 Maj 2008 21:09
  xman24
  Poziom 11  

  Dzieki nie znam się tak na tym ale tak mi się cały czas wydawało. Troche juz z tym kombinowałem i do czego doszłem to że mogę odpinać zasilanie na akumulatorze. Wszystko wtedy chodzi jak trzeba, muszę założyć sobie chyba
  wyłącznik. A co do tego analogowego urządzenia to pewnie jest drogie i dużo przerabiania. Troche mnie zastanawia że moi koledzy też mają agregat ale im tak nie sieje. pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz

  0
 • #4 15 Maj 2008 21:29
  cyruss
  Poziom 30  

  Może koledzy mają agregaty na 24V...
  Pewnie agregat trochę mocy pobiera, analogowy reduktor napięcia musiałby zamienić na ciepło tyle samo mocy ile pobiera agregat. Raczej bezsensowne...
  A może przenieść przetwornicę jak najdalej od anteny, tak by po drodze było trochę żelastwa? Zapakować ją w szczelne blaszane pudło, przewody puścić przez filtry...

  0
 • #5 16 Maj 2008 13:35
  xman24
  Poziom 11  

  Kolego jak mam puścić te przewody przez filtry?
  Nie bardzo rozumię!
  A czy tą przetwornicę mogę daż do kabiny?
  I czy tą obudowę mam zmasować?

  0
 • #6 16 Maj 2008 19:27
  cyruss
  Poziom 30  

  Przetwornicę - jak już pisałem - jak najdalej od anteny. Ponieważ siać zakłócenia mogą raczej przewody od strony zasilania - warto by były jak najkrótsze. I warto by poprowadzić masę do przetwornicy od punktu umasienia akumulatora a nie gdzieś tam od blach. O ile agregat ma oddzielną masę (nie gdzieś tam przez blachy a prowadzoną przewodem) to też doprowadzić ją do przetwornicy. Masę i plusa prowadzić blisko siebie, razem, najlepiej skręcone.
  Jeśli to nie pomoże - zamknąć przetwornicę w blaszanej umasionej puszce (jeśli ma blaszaną obudowę - to ją umasić).
  O filtrach - trudno podawać jakieś typy, najlepiej niech ktoś od car audio poleci jakieś filtry przepustowe, tylko dobrze by było znać natężenie prądu jaki przez nie ma płynąć.

  0
 • #7 17 Maj 2008 21:11
  xman24
  Poziom 11  

  Nie wiem czy uda się coś z tym zrobić? dlatego że przetwornica jest nad kabina tam gdzie silniki, wentylatory. Jeżeli ją przeniosę do kabiny to kable zasilające przetwornicę się skrócą , ale kable zasilające do agregatu od przetwornicy będą tak samo długie, chyba że nie ma to już takiego znaczenia? Jeżeli chodzi tu o skrócenie zasilania do przetwornicy i to ma dać efekt. Pozdrawiam

  Dodano po 8 [minuty]:

  Witam!
  Antena jest na dachu i napewno ma dobrą masę, agregat jest na 12volt a w samochodzie są dwa akumulatory czyli 24volt ,agregat działa zasilany jest przez przetwornice 24/12volt.
  Radio też działa na przetwornicy ale osobnej.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Witam!
  Antena jest na dachu i napewno ma dobrą masę, agregat jest na 12volt a w samochodzie są dwa akumulatory czyli 24volt ,agregat działa zasilany jest przez przetwornice 24/12volt.
  Radio też działa na przetwornicy ale osobnej.

  0
 • #8 19 Maj 2008 21:21
  cyruss
  Poziom 30  

  Trudno coś radzić na 100%, po prostu jest większe prawdopodobieństwo że bardziej zakłócają przewody zasilające przetwornicę niż przewody zasilające agregat. A im dłuższe tym lepszą stają się anteną siejącą śmieci.
  Jakość masy anteny od radia ma duże znaczenie przy nadawaniu, dużo mniejsze przy odbiorze.
  A może na początek spróbować kondensator przepustowy 3µF, taki jakie były stosowane w okolicy prądnicy / alternatora. Zamontować go tuż przy zaciskach zasilania przetwornicy. Ma on trzy końcówki: blachę do zamocowania i podłączenia masy, końcówkę ze śrubą do której podłączasz przewód zasilający przetwornicę i końcówkę z linki z oczkiem którą podłączasz tam gdzie wcześniej był podłączony tenże przewód.

  0
 • #9 19 Maj 2008 21:59
  xman24
  Poziom 11  

  Spróbuje jutro z tym kondensatorem i zobaczę jakie będą efekty mam kondensator ale nie wiem czy dobry bo jest z fiata 126p. pozdrawiam!!

  0
 • Pomocny post
  #10 19 Maj 2008 22:43
  djsway
  Poziom 17  

  Jeśli instalacja jest na 24v to znaczy że są 2 akumulatory po 12V. Wiec można spróbować podłączyć agregat bezpośrednio do 1 akumulatora. Co prawda spowoduje to pewną nie symetryczność obciążenia akumulatorów,ale na zapalonym silniku chyba nie powinno to stanowić dużego problemu. Jakby co zawsze można raz na tydzień podładowac 1 akumulator.

  0
 • #11 19 Maj 2008 23:05
  Tomcio ze zBrus
  Poziom 15  

  Na akumulatorach napięcie się wyrówna, ale ten mocniej eksploatowany szybciej zakończy swój żywot.

  0
 • #12 25 Maj 2008 18:35
  xman24
  Poziom 11  

  Popróbowałem już prawie wszystkiego co opisaliście i nic nie pomogło. Jedynie odpięcie przetwornicy i podłączenie pod pod 12volt czyli dwa akumulatory na polowe. Teraz jest dużo lepiej czyli mniej szumi.
  Dziękuje wszystkim za udzielenie pomocy i pozdrawiam!

  0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo