Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampowy wzmacniacz gitarowy 50W JCM800

megabit 16 Maj 2008 13:02 14180 21
  • Lampowy wzmacniacz gitarowy 50W JCM800

Plany na ten wzmacniacz rodziły się dość długo, bo to pierwsza moja konstrukcja wysokowatowa jak i Push-Pull. Decyzja padła na JCM'ke w sumie z ciekawości a i również ze względu na jej uniwersalne brzmienie. Początkowo chassis miałem robione ręcznie, lecz w międzyczasie zdecydowałem, że ten wzmacniacz zostanie wystawiony na konkurs nauk ścisłych w mojej szkole, więc całość musiała być "perfekt" wizualnie i technicznie. Pierwsze przymiarki tyczyły się PCB. I nie tyle przymiarki, bo płytka formatu A4 była już przeze mnie rozrysowana a niedługo potem wytrawiona i polutawana. Niestety po zamontowaniu wszystkiego wzmacniacz nie działał, strasznie buczał i wzbudzał sie, więc w tym momencie padło z moich ust zdanie: "K**wa nigdy więcej PCB". Doszło do tego że stanęłem w punkcie wyjścia.
    Wywaliłem płytkę, chassis i wszystkie inne flaki. Wziąłem ołówek, kartkę A3 i powoli i precyzyjnie rozrysowałem nowe chassis. Projekt zaniosłem do firmy blacharskiej w Lesznie i po krótkich negocjacjach z szefem zgodzili się to zrobić. Chassis zrobili z blachy alu 2mm ładnie mi powypalali laserem wszystkie dziury i powyginali. Należy napomnkąć że zajeło im to 3 tygodnie ale nie moge narzekać bo nigdzie indziej by mi tego nie zrobili. Skasowali 100zł czyli względnie znośnie.

Kolejnym etapem było zamontowanie toroida 120VA (250VAC/300mA i 6,3V/4,5A), dławika 6H/300mA i trafa wyjściowego. Dławik i wyjściowy nawinął mi KaKa na karakasach, rdzenie miałem swoje więc sobie poskładałem. Zamontowanie zostały także podstawki pod 3 sztuki ECC83 i 2 sztuki EL34.

Na fotce transformatorki jeszcze nie pomalowane "ostatecznie".

Następnie zabrałem sie za robienie turreta na kołkach z allegro. Wytrawiłem kawałek laminatu osadziłem potrzebne kołki i polutowałm wszystkie elementy.

Płytka została osadzona w chassis.

Następnie poprowadziłem żarzenie. Dla EL34 zmiennym niesymetryzowanym, dla preampu i inwertera stałym filtrowanym pojemnością 10000uF. We wszystkich punktach napięcie żarzenia nie odbiega od normy o więcej jak 2-3%.
    na przedniej ściance zamontowałem 2 przełączniki i 2 neonówki oraz wykonałem okablowanie do zasilania wzmacniacza (anodowego nie da się włączyć bez włączenia żarzenia - odpowiedzni układ przełączników). Jedna neonówka na pierwotnym transformatora sygnalizuje załączenie żarzenia, druga na anodowym.
    Międzyczasie wykonałem jeszcze jednego turreta z mostkiem prostowniczym i 6 kondensatorami 47uF/400V. Stwierdziłem że nie ma co przesadzać z pojemnościami, bo jest mocny dławik i filtracja będzie wystarczająca. Teraz pozostało wykonanie połączeń. Najpierw od płytki do podstawek.

Połączenia wykonane drutem, bo łatwo go powyginać, nie zmienia kształtu i połączenia wyglądają estetycznie.

Następnie wykonane zostało okablowanie zasilacza anodowego, oraz połączenia do potencjometrów.

Niestety napotkałem identyczny problem z uzyskaniem napięcia polaryzacji jak Turgon. Rozwiazałem go dokładając dodatkowe trafko 3VA wpięte "odwrotnie" w żarzenie. Dało mi to napięcie 100VAC i po przebudowie dzielnika uzyskałem potrzebne napięcie.

Potencjometry to Piher'y. Kupiłem z długimi ośkami, więc trzeba było je poprzycinać.

Nadszedł czas pierwszego "odpalenia". Niestety nie ma tak różowo żeby wszystko od razu działało. Wzmacniacz milczał. Wystarczyło 5 minut z oscyloskopem i okazało się ze któraś katoda w preampie nie była podłączona do masy. Wzmacniacz ożył lecz powstały 2 nowe problemy:

- buczy zdecydowanie za bardzo
    - przepuszcza sygnał tylko o bardzo dużych amplitudach

Przy 2 problemie okazało się że wysłałem lampy na "wakacje", bo miały zbyt niski prąd anodowy. Mała korekta w dzielniku i problem zniknął.

1 problem wymagał wymienienia kilku przewodów na ekranowane. Po tym zabiegu brum ucichł, ale mimo wszystko dla mnie był jescze zbyt wysoki. Rozwiązanie okazało się bardzo proste acz wpadłem na nie dopiero tydzień temu. Masy w gniazdku nie miałem :mrgreen:

Równolegle go wzmacniacza wykonałem obudowę. Wymiary praktycznie takie same jak w którymś Eltronie. Buda wykonana ze sklejki 18mm.

Przy stolarce pomagał mi tata. Sama obudowa waży naprawde grube kilogramy.

Nabyłem drogą kupna 2mb czarnego skaju i kawałek specjalnej tkaniny na przód.
    Następnie przystąpiłem do zamontowania tkaniny i oklejenia budy skajem. Użyłem do tego kleju wikol i wałka do ciasta do wyciskania nadmiaru kleju. Trzyma się to naprawde solidnie.

Buda została od środka pomalowana na czarno farbą do drewna.

Obudowa otrzymała również narożniki, solidne metalowe uchwyty oraz tylną ściankę.

Tylna osłona posiada perforowaną blachę, oraz bajer - odcięcie zasilania na kluczyk :twisted:

Na przednij ściance czegoś mi brakowało. Po długich poszukiwaniach znalazłem w sklepie z akcesoriami tjuningowymi srebrną bizę w dodatku z bardzo mocnym klejem :)

Całość wygląda następująco:

Od tyłu bez klapy:

Głośnik Eminence Governor. Na lampach preampu ekrany.

Wczoraj poeksperymentowałem i wstawiłem w inwerter i 3,4 stopień ECC82. Mi to brzmienie pasuje bardziej, Cieplejsze i bardziej miękkie.

Podsumowując:

Brzmienie? Brak słów coś świetnego. Zawodowi gitarzyści nie chcieli mi go oddać.
    Konkurs szkolny wygrany.
    Oto ja podczas prezentacji wzmacniacza :twisted: :twisted:

pozdrawiam i czekam na opinie o krytykę :)

PROSZĘ POPRAWIĆ ZDJĘCIA ZGODNIE Z WYMAGANIAMI!!!
    ANDROOT

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    megabit
    Poziom 18  
    Specjalizuje się w: lampy elektronowe
    megabit napisał 336 postów o ocenie 292, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Poznań. Jest z nami od 2005 roku.
  • TermopastyTermopasty
    michal512
    Poziom 14  
    Bardzo estetycznie wykonane :D koszt pewnie też nie mały.
  • TermopastyTermopasty
    telemah
    Poziom 27  
    Ładnie wykonane , jedynie panelu przedniego z opisami brakuje chassis jest z przodu mocno zarysowane panel dodatkowo zasłoniłby ten defekt.

Ps.Co to za głośnik ? nic o nim nie opowiedziałeś a to jeden z kluczowych elementów wzmacniacza decydujący w dużej mierze o brzmieniu
    deska202
    Poziom 14  
    konstrukcja fajna tylko szkoda ze lampeczek nie widac na zewnatrz:P;p zalezy kto co lubi:p
    BOOM i ZONK
    Poziom 20  
    WoW w końcu coś porządnego. Dać jeszcze złoty albo srebrny napis Marshall i będzie cudownie :D . Ogólnie, piecyk ładnie wykonany z dbałością o estetyką. Środek też ładnie rozplanowany. Kable poukładane, sztywne i przymocowane żeby nie szwędały się po całej obudowie tak trzymać!! Jednak co do kabli prowadzonych sposobem 90° i przy tak długich odcinkach to trochę gorzej bo przy lampach i ich zasilaniu potrafią emitować sporo śmieci.Ale to tylko szczegóły. Jak dasz rade to wrzuć parę solówek :D do posłuchania :).

""''\_PoZdRo_/''""

Ps. Pewnikiem Tym pseudo jury-om szczeny z zawiasów powypadały :?::!:
    ojciec cenzura
    Poziom 11  
    Wykonanie niemalże perfekcyjne, chociaż zauważyłem rysę na panelu czołowym, na trzecim od końca zdjęciu.

Dobra, już nie miałem się do czego doczepić, tak tylko napisałem. Szczególnie podoba mi się płytka i łączenia wszystkiego drutami. Skojarzyło mi się z Windowsowskim wygaszaczem ekranu "Rurociąg 3W" 8)

Pozdrowienia.
    quniq
    Poziom 21  
    Projekt poprotu miodzio :)
    Ale.... ;] Uczepię się jak wcześniejsi ludzie. Panel przedni nie bardzo. Za łyso. Proponuję pomalować front chaiss na złoto i walnąć napisy jakieś. Będzie cieplej i ładnie sie będzie prezentowac ;]
    I jescze przy maskownicy po bokach widać łysą płytę... Popraw to
    keseszel
    Poziom 26  
    Jeden z lepiej rozpisanych projektów. Opis krok po kroku i zdjęcia. Moje gratulacje.
    Żychw@
    Poziom 16  
    No rewelacja! Tylko ten przedni panel, rzeczywiście taki "łysy". No i mam nadzielę że ten model lamp może być z takiej pozycji bo jak wszyscy wiedzą nie każda lapa pracuje pod 180 stopniami :]a niektóre Radzieckie tylko i wyłącznie 90 stopni :]
    DamianG
    Poziom 20  
    Jak zobaczyłem kable w środku powiedziałem tylko "O ja pie***le":) Konstrukcja bardzo ładna i przemyślana. Popraw tylko trochę przód bo widać płytę po bokach - zresztą już ktoś to napisał. Co do panelu przedniego to każdy ma inny gust. Jak tak Ci się podoba to po co masz zmieniać?
    augustinho
    Poziom 11  
    Porządna robota, gratuluję. Możesz napisać mniej więcej ile Cię to wyniosło ?
    kris6661991
    Poziom 25  
    Wnętrze aż mnie zaskoczyło... w stylu high-end :) co do przedniego panelu to wyszlifuj papierem ściernym bo widać rysy po montażowe, polakieruj i nanieś jakieś napisy :) najlepiej w stylu odręcznego pisma :)
    Pięknie wykonane, Pozdrawiam
    TheWiktus
    Poziom 18  
    Wzmacniacz ogólnie bardzo ładny ,ale :
    1.Przedni panel trzeba skończyć ,jakieś opisy czy coś w tym stylu,
    2.Daj próbki jak to pracuje,
    3.W gniazdku nie ma masy ,co najwyżej uziemienie,
    4.Wydaje mi się ,czy tam nie ma szyny masy ,a masa brana jest z losowych miejsc chassis?
    gutek77
    Poziom 14  
    Lampy w wzmakach gitarowych mają być w chasis .najlepiej wygladają w headzie przez siatke w stylu JCM2000
    januss73
    Poziom 31  
    Jak dla mnie w deche. Jakbym grał na el pewnie zaraz zrobiłbym sobie takie coś, ale gram tylko na clasicu.
    Panel wzmacniacza opisałbym jedynie funkyjnie, żeby nie tylko konstruktor wiedział czym trzeba kręcić. A jakaś tam rysa? To jest piecyk. Taki sprzęt tacha się po koncertach, wozi, przenosi, obija i co tam jeszcze. Właśnie poobijany, porysowany skatowany wygląd nadaje takim rzeczom klimamatu.
    Apropos tego co napisałem wyżej nie pasuje mi do zastosowanego sposobu łączenia. Takie wiszące druty mają swoją masę, a że nie jest to sprzęt do stawiania na półce te przewody prędzej czy później pewnie poodpadają od drgań podczas trasportu no i użytkowania.
    ferdu
    Poziom 13  
    Cytat:
    Apropos tego co napisałem wyżej nie pasuje mi do zastosowanego sposobu łączenia. Takie wiszące druty mają swoją masę, a że nie jest to sprzęt do stawiania na półce te przewody prędzej czy później pewnie poodpadają od drgań podczas trasportu no i użytkowania.

Jeszcze się nie spotkałem żeby druty odpadały pod wpływem drgań. No chyba, że są poskręcane. Cyna raczej nie odpadnie od drgań chyba, że ktoś same zimne luty stawia ale wtedy to by to nie działało.

Piecyk fajnie estetyczne wykonany, a próbek tez bym chętnie posłuchał. Brzmienia po wyglądzie nie da się ocenić.

Pozdrawiam
    MarianRubinek
    Poziom 2  
    Moje gratulacje, wspaniałe wykonanie. Czy mógłbyś podać jakieś schematy tego cacka i jego parametry?
    Szpanbix
    Poziom 14  
    Świetny sprzęt! A co tam z przodu można regulować?
    telemah
    Poziom 27  
    A ja ponawiam pytanie o głośnik , jest to wszak kluczowy element we wzmacniaczu gitarowym :!: a konstruktor nie napisał nic o nim.
    fortynski
    Poziom 13  
    telemah napisał:
    A ja ponawiam pytanie o głośnik , jest to wszak kluczowy element we wzmacniaczu gitarowym :!: a konstruktor nie napisał nic o nim.

Przecież pod przedostatnią fotką napisano jaki to typ głośnika...
    Mystic Vintage
    Poziom 12  
    co z kosztami? ponawiam pytanie ;]