Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz stabilizowany 0-30V 2mA-3A z pomiarem V i A

albert10 16 Maj 2008 13:22 37581 53
  • Witam.
    Chciałbym Wam pokazać co zrobiłem jakiś rok temu. Może komuś sie ten opis przyda:)
    Jest to zasilacz stabilizowany 0-30V 2mA-3A z woltomierzem i amperomierzem cyfrowym.
    Dodatkowo dodałem układ regulacji temperatury radiatora która załącza wentylator przy około 50 C i chłodzi do 40.
    Konstruowałem go wieczorami po szkole i gdzieś tydzień mi to zajęło;)

Sam zasilacz to projekt ze strony
    http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/
    mierniki to tez projekt z tej strony
    http://www.electronics-lab.com/projects/test/014/index.html
    a regulator temperatury znalazłem na elektrodzie.
    Okazuje sie wiec ze nic nowego nie wymyśliłem ale każdy z umieszczonych zasilaczy tego typu na elektrodzie jest na swój sposób inny:)

Wszystko co potrzebowałem do zrobienia go znalazłem na stronkach electronic lab. Jednak udzielę wam parę dobrych rad:)
    - tranzystor Q2 - 22219 ciężko znaleźć w sklepach wiec zamiast niego zastosowałem zamiennik BD139-16
    - aby z woltomierza zrobić amperomierz wystarczy zmienić R3 z 12k na 360K i dać bocznik 0,1Ω/5W
    - tajemnicze oznaczenie wyświetlaczy umieszczone na stronce MAN 6960 to inaczej SA56-11EWA
    - aby woltomierz i amperomierz połączyć razem trzeba zastosować sie do takiego połączenia:
    jakiekolwiek inne połączenie pali układ ICL 7107 który kosztuje z 7 zł (wiem bo kilka wyrzuciłem do kosza:/ )
    - do pełnego wyświetlenia napięcia i prądu nie potrzeba 4 wyświetlaczy bo 4 wyświetla tylko znak minus i plus który w tym wypadku jest zbędny

- na woltomierzu wejścia oznaczone 1 to plus a 2 to minus
    - jeśli coś nie działa jak należy - sprawdź ścieżki

Koszt:
    około 150 zł
    radiator i wentylator już miałem:)

Zamieszczam zdjęcia i czekam na wasze komentarze. Pytać też możecie:)
    Pozdrawiam

Zasilacz stabilizowany 0-30V 2mA-3A z pomiarem V i AZasilacz stabilizowany 0-30V 2mA-3A z pomiarem V i A
    Zasilacz stabilizowany 0-30V 2mA-3A z pomiarem V i AZasilacz stabilizowany 0-30V 2mA-3A z pomiarem V i A

reszta fotek: http://albert10.fotosik.pl/albumy/193952.html

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 16 Maj 2008 14:02
    korrus666
    Poziom 40  

A ja nie wieże że inna podłączenie amperomierza i woltomierza pali układ ICL 7107 no chyba że masz go zasilanego z pojedynczego napięcia. Przy zasilaniu symetrycznym nie występuje opisany przez Ciebie problem. Ja podłączałem na różne sposoby i w tej chwili mam amperomierz podłączony odwrotnie w stosunku do twojego i jakoś się nic nie pali. Jakiś inne połączenie w układzie musi mu szkodzić ale na pewno nie odwrotne podłączenie.
    Poza tym to układ zrobiony starannie. Sprytne wykorzystanie wentylatora od procesora.

• #3 16 Maj 2008 14:26
    albert10
    Poziom 14  

No przetestowałem to już x razy i tylko takie połączenie amperomierza i woltomierza powoduje dobry pomiar i nie powoduje uszkodzenia układu icl w części amperomierza. Pisze tylko jak jest. Nie wymyślam:)
    Zasilanie mam symetryczne. Wystarczy spojrzeć na fotki żeby to zobaczyć.

• #5 16 Maj 2008 18:21
    szczur889
    Poziom 11  

Bardzo ładny zasilacz ale mam pytanie
    czy ten BD139-16 ma takie same wyprowadzenia jak 2nn2219?

• #6 16 Maj 2008 18:25
    rafixs
    Poziom 24  

WITAM.
    Takiego zasilacza szukałem i to jest TO . I będę go robić .Tylko się zastanawiam, czy użyć zamiast wyświetlacza LED - panel miernika LCD (mam 2 - tylko że tam jest potrzebne osobne zasilanie ) i zrobię oddzielne jeszcze gniazdo które podłączę bezpośrednia do transformatora .
    pozdrawiam :flasingsmile:

• #7 16 Maj 2008 18:48
    Koleszek1
    Poziom 11  

Pamiętajcie tylko, że układy oparte na typowej aplikacji ICL 7107 nie potrafią mierzyć własnego napięcia!

• #8 16 Maj 2008 19:16
    Matejkos
    Poziom 20  

układy ICL 7107 potrafią mierzyć własne napięcia zasilania nie potrafią tego bliźniacze kostki ICL 7106 które są do wyświetlaczy LCD. A zasilacz ładny no i co najważniejsze użyteczny. Pozdrawiam Matejkos

PS jeśli ktoś nie wierzy że 7107 mierzą własne napięcia spójrzcie do noty katalogowej i tam nawet jest przerywanym masa połączona do wejścia lo

• #9 16 Maj 2008 19:37
    kasaidolar
    Poziom 19  

W zasadzie zasilacz ładny ale czemu napisales na panelu On i Off :) ? To tak troche dziwne ze wszystko ladnie napisane po polsku i to On i off :)

Tak czy inaczej gratuluje :)

• #10 16 Maj 2008 20:12
    telemah
    Poziom 27  

Zasilacz bardzo estetyczny ale to chłodzenie to chyba żart :D ja mam ponad 3 razy większy radiator + ciut większy wiatrak do tego dwa bardzo dobrej jakości mocne tranzystory połączone równolegle i przy najgorszych możliwych warunkach pracy radiator i tak ma ponad 70stopni !! przy takim chłodzeniu w przypadku korzystania z dużego prądu a małego napięcia - np. 5v nawet gdyby pozwolić wiatrakowi kręcić się z pełną prędkością to i tak nie da rady wychłodzić tranzystora !

• #11 16 Maj 2008 21:10
    albert10
    Poziom 14  

telemah napisał:
    Zasilacz bardzo estetyczny ale to chłodzenie to chyba żart :D ja mam ponad 3 razy większy radiator + ciut większy wiatrak do tego dwa bardzo dobrej jakości mocne tranzystory połączone równolegle i przy najgorszych możliwych warunkach pracy radiator i tak ma ponad 70stopni !! przy takim chłodzeniu w przypadku korzystania z dużego prądu a małego napięcia - np. 5v nawet gdyby pozwolić wiatrakowi kręcić się z pełną prędkością to i tak nie da rady wychłodzić tranzystora !

jak narazie nie potrzebuje dużych prądów osiągać. rzadko do 2A dochodze. mi narazie takie chłodzenie wystarcza. jesli ktos chce ciagle korzystac z 3A to proponuje rowniez rezystor R7 chłodzić i diody D1,2,3,4 bo to potrafi sie grzac:)

Dodano po 8 [minuty]:

szczur889 napisał:
    Bardzo ładny zasilacz ale mam pytanie
    czy ten BD139-16 ma takie same wyprowadzenia jak 2nn2219?

Dokumentacja BD139
    http://www.ortodoxism.ro/datasheets/SGSThomsonMicroelectronics/mXvrwxu.pdf
    dokumentacja 2N2219
    http://www.ortodoxism.ro/datasheets/philips/2N2219.pdf

Tak na przyszłość - pan google ma wszystko :P

• #12 16 Maj 2008 22:08
    kasaidolar
    Poziom 19  

rzerzuch - nie znajdziesz zasilacza takiego na allegro - o takich parametrach za takie pieniadze - ja swoj bardzo podobny zrobilem za 80 zl. Poza tym na allegro mozna kupic wszystko ale nie o to chodzi na tym forum.
    Pozdrawiam serdecznie :)

• #13 16 Maj 2008 22:25
    lukaslab
    Poziom 12  

cześć albet10 :D bardzo mi się pdoba twój zasilacz a szczególnie regulator temperatury wiatraczka. mógłbyś wstawić opis tego regulatora tzn. schemat płytki i inne ?? byłbym wdzięczny
    pozdrawiam :D

• #14 16 Maj 2008 22:54
    albert10
    Poziom 14  

Nom racja racja. Ja jak zacząłem robić ten zasilacz to nawet nie patrzyłem na allegro bo wiedziałem ze chce coś ciekawego stworzyć a wole by było to "made by me" niż made in china:P

rzerzuch
    Tego typu konstrukcji nie kupisz na allegro a jeśli tak bardzo sie chcesz trzymać cennika allegro to widziałem dziś chińszczyznę z wentylatorem za 220zł o "podobnych parametrach"

Dzięki za info o diodach telemah

A to na poprzednia prośbę lukasz'a
    Zrobiłem skany ścieżek bo pliku do eagle nie mam. Niestety. Tu jest praktycznie wszystko co trzeba do reg. temp. Jak podziękujesz będzie miło:)

• #15 17 Maj 2008 10:15
    pawel_elo
    Poziom 13  

jaka obudowe do niego użyłeś i ile kosztowała??
    zasilacz bardzo ładny
    pozdro

• #16 17 Maj 2008 10:17
    albert10
    Poziom 14  

Oznaczenie obudowy to Z-17. Nie pamiętam ceny ale coś koło 8 zł.

• #17 17 Maj 2008 10:17
    grzebuj
    Poziom 13  

Bardzo ładna konstrukcja pod względem uporządkowania wewnątrz obudowy. Oczywiście jest to sprawa indywidualna, ale osobiście obudowy z tworzywa z zasady mi się nie podobają ze względu na żenującą jakość wykonania.
    Mam też uwagę do autora projektu. Otóż na wyświetlaczach oprócz wartości wyświetlany jest symbol A lub U. I tu wkradła się pewna nieścisłość. Otóż powszechnie przyjęte jest literą A oznaczać jednostkę natężenia prądu elektrycznego zwaną amperem (układ jednostek SI), natomiast U jest jedynie często stosowaną literą oznaczającą różnicę potencjałów lub mówiąc po prostu napięcie elektryczne. Wypadałoby więc konsekwentnie albo dla wyświetlacza wskazującego wartość napięcia wyjściowego wyświetlić literę V, która to litera symbolizuje wartość napięcia elektrycznego w woltach, lub odwrotnie na wyświetlaczu prezentującym natężenie pobieranego z układu prądu zastosować oznaczenie literą I, która powszechnie na schematach elektrycznych i równaniach oznacza natężenie prądu elektrycznego.
    Dodatkowo stosując oznaczenie symboliczne trzeba byłoby pamiętać o przyjętym oznaczaniu małymi literami (u, i) sygnałów napięciowych lub prądowych.

• #18 17 Maj 2008 10:23
    albert10
    Poziom 14  

grzebuj napisał:
    Otóż na wyświetlaczach oprócz wartości wyświetlany jest symbol A lub U. I tu wkradła się pewna nieścisłość. Otóż powszechnie przyjęte jest literą A oznaczać jednostkę natężenia prądu elektrycznego zwaną amperem (układ jednostek SI), natomiast U jest jedynie często stosowaną literą oznaczającą różnicę potencjałów lub mówiąc po prostu napięcie elektryczne. Wypadałoby więc konsekwentnie albo dla wyświetlacza wskazującego wartość napięcia wyjściowego wyświetlić literę V, która to litera symbolizuje wartość napięcia elektrycznego w woltach, lub odwrotnie na wyświetlaczu prezentującym natężenie pobieranego z układu prądu zastosować oznaczenie literą I, która powszechnie na schematach elektrycznych i równaniach oznacza natężenie prądu elektrycznego.
    Dodatkowo stosując oznaczenie symboliczne trzeba byłoby pamiętać o przyjętym oznaczaniu małymi literami (u, i) sygnałów napięciowych lub prądowych.

Wiem że literka U jest niewłaściwa ale niestety tylko taki wyświetlacz miałem pod ręka, tzn. 7 segmentowy(chyba tak się nazywa) a nie potrafi on wyświetlać linii ukośnych. Do literki V musiałbym kupować dodatkowy wyświetlacz o liniach ukośnych. dzięki za wykład:)

• #19 17 Maj 2008 10:46
    grzebuj
    Poziom 13  

Proszę bardzo ;)
    Ja tylko chciałem się do czegoś przyczepić.
    A tak na poważnie to zasilacz mi się podoba.
    Sam teraz projektuję zasilacz stabilizowany i niedługo kolega będzie miał okazję odwdzięczyć się mi swoimi uwagami. Pozdrawiam.

• #21 17 Maj 2008 16:53
    TheWiktus
    Poziom 18  

A kto tam będzie łapy pchał ,w połowie sprzętu RTV jest podobnie ,a jak się coś naprawia to uważa się na to żeby nie wsadzić palców nie tam gdzie trzeba.

• #22 17 Maj 2008 16:56
    albert10
    Poziom 14  

TheWiktus napisał:
    A kto tam będzie łapy pchał ,w połowie sprzętu RTV jest podobnie ,a jak się coś naprawia to uważa się na to żeby nie wsadzić palców nie tam gdzie trzeba.

No widzę że sie sprawa sama wyjaśniła:) Bo ja myślę podobnie. Co prawda moglem to wsadzić w koszulki termokurczliwe i ogrzać ale nie ma potrzeby.

• #23 17 Maj 2008 18:21
    CMS
    Administator HydePark

grzebuj napisał:
    Bardzo ładna konstrukcja pod względem uporządkowania wewnątrz obudowy. Oczywiście jest to sprawa indywidualna, ale osobiście obudowy z tworzywa z zasady mi się nie podobają ze względu na żenującą jakość wykonania.
    Mam też uwagę do autora projektu. Otóż na wyświetlaczach oprócz wartości wyświetlany jest symbol A lub U. I tu wkradła się pewna nieścisłość. Otóż powszechnie przyjęte jest literą A oznaczać jednostkę natężenia prądu elektrycznego zwaną amperem (układ jednostek SI), natomiast U jest jedynie często stosowaną literą oznaczającą różnicę potencjałów lub mówiąc po prostu napięcie elektryczne. Wypadałoby więc konsekwentnie albo dla wyświetlacza wskazującego wartość napięcia wyjściowego wyświetlić literę V, która to litera symbolizuje wartość napięcia elektrycznego w woltach, lub odwrotnie na wyświetlaczu prezentującym natężenie pobieranego z układu prądu zastosować oznaczenie literą I, która powszechnie na schematach elektrycznych i równaniach oznacza natężenie prądu elektrycznego.

Byłeś szybszy :) mnie też to od razu uderzyło po oczach, Albert zmień to "A" na "i" i będzie super.

• #24 17 Maj 2008 19:21
    albert10
    Poziom 14  

I nie będzie dobrze wyglądać na takim wyświetlaczu. Musiałby wyświetlacz mieć linie przez środek a ten nie ma. szkoda kasy na nowe wyświetlacze. Sorki ale mnie te literki tak bardzo nie rażą więc mogą zostać. Jak natrafię na jakiś wyświetlacz z większa ilością segmentów to zmienię ale U na V, ale specjalnie nie będę kupować.

temat A i U uważam za narazie zamknięty:P

• #25 17 Maj 2008 23:39
    lipton18
    Poziom 13  

wszytko ładnie ;] ale mam tylko jedno pytanko. Skąd wziąłeś te szybki (czerwone) na wysiwtlacze. Kupiłeś?? czy jakiś patent ??

• #26 18 Maj 2008 00:05
    mirek1990
    Poziom 10  

Fajny zasilacz. mam tylko pytanie czy oprócz regulacji prądu zasilacz posiada zabezpieczenie przed zwarciem?

• #27 18 Maj 2008 08:18
    702660
    Użytkownik usunął konto  
  • #28 18 Maj 2008 08:28
    raczek3
    Poziom 22  

Witam, zasilacz fajny jakie trafo dałeś :?:

• #29 18 Maj 2008 08:55
    albert10
    Poziom 14  

lipton18 napisał:
    wszytko ładnie ;] ale mam tylko jedno pytanko. Skąd wziąłeś te szybki (czerwone) na wysiwtlacze. Kupiłeś?? czy jakiś patent ??

Kupiłem je w sklepie elektronicznym a ich nazwa to filtry czerwone. Miałem do wyboru jeszcze kolory niebieski i zielony a także rożne rozmiary:) wszystko co potrzebujesz to tylko dobry sklep elektroniczny.

Dodano po 15 [minuty]:

mirek1990 napisał:
    Fajny zasilacz. mam tylko pytanie czy oprócz regulacji prądu zasilacz posiada zabezpieczenie przed zwarciem?

Zasilacz ma regulacje prądu którego przekroczenie jest sygnalizowane zapaleniem sie czerwonej led. zabezpiecza to zasilane układy przed zbyt dużym prądem. Sam zasilacz natomiast nie ma zabezpieczenia(pewien nie jestem)

Dodano po 8 [minuty]:

raczek3 napisał:
    Witam, zasilacz fajny jakie trafo dałeś :?:

24V - 3,33 A
    TST 80/003 firmy INDEL

a żeby zapobiec następnym pytaniom:
    transformator do zasilania mierników cyfrowych to
    INDEL TS 5/003
    2x 6V - 0,4A

• #30 18 Maj 2008 18:49
    Krykkk
    Poziom 13  

Moim zdaniem mogłeś dodać jeszcze regulację dokładną napięcia, sam takie rozwiązanie zastosowałem dodając potencjometr 1k ohm. Poprawia to troche komfort pracy, ale to sprawa gustu.

POZDRO

Szukaj w 5mln produktów