Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak działa zmywarka?

Wawa_19_ 16 Maj 2008 13:48 22464 8
 • #1 16 Maj 2008 13:48
  Wawa_19_
  Poziom 14  

  Muszę zrobić diagram przypadków użycia (uml) dla zmywarki. Gdyby to była pralka to nie byłoby problemu, ale niestety nie posiadam zmywarki i nie wiem jak działa, jakie tam przyciski są, w jaki sposób ona myje naczynia i szukam jakichś informacji o zasadzie działania i funkcjach bylejakiej zmywarki.

 • #2 16 Maj 2008 14:08
  MARCIN.SLASK
  Specjalista AGD

  Zwykle domowe zmywarki mają od 1 do 3 smigieł myjących, napędzane są pompą myjącą lub pompą myjąco-wylewową. Napęd śmigieł może być równoczesny lub wybór ręczny-lub automatyczny - góra - dół.
  Doprowadzenie wody jest wężem. Często na wejściu węża jest elektrozawór. Niektóre zmywarki mają dodatkowy elektrozawór na jego końcu. Dochodzą elekrozawory od soli, regeneracji, podawanie płynu, nabłyszczacza.
  Można wyróznić od 2 do 6 programów (niektóre modele mają więcej). Temperatura jest zależna od programu i pilnują je czujniki temp (NTC lub termostaty bimetalowe). Może być również użyty ogranicznik temperatury na wypadek nie wyłączenia grzałki przez termostat lub moduł (przekażnik).


  Pewnie ktoś doda więcej informacji

 • #3 18 Maj 2008 17:23
  Jasxx
  Poziom 21  

  Do tych 1-3 śmigieł trzeba dodać tzw. Turbo Zone czyli spryskiwacze na tylnej ścianie. Ułatwiają mycie płyt piekarnika lub patelni.

  Dodaj jeszcze zawory do kierowania wody do poszczególnych ramion (dawne typy) i zawór do mieszcznia wody (sieć + złoże Jonitu).

  Ogranicznik temperatury ma sama grzałka, jej jej elementem. Zapobiega włączeniu grzałki bez wody hydrostat lub wyłącznik membranowy. Są jednak zmywarki gdzie grzałka włącza się bez wody. Jest to grzałka zamontowana na dnie zbiornika i pomaga suszeniu naczyń.

  To tylko odnośnik do uwagi Marcin.Slask, bo cała zasada pracy zmywarki (i to zależy od typu) jest dość duża. Ale...

 • #4 25 Maj 2008 11:49
  Wawa_19_
  Poziom 14  

  Jest coś takiego jak Jet w opisie zmywarki i ja to przetłumaczyłem na spryskiwacz. No i możemy wyróżnić 2 stany pracy tego Jet:
  - Spraying
  - Pulsing
  Spraying przetłumaczyłem na Natrysk, a Pulsing na Pulsacja, wibracja. Jakby tego było mało to spryskiwacz nie może równocześnie w tych 2 stanach pracować, tylko najpierw jest w stanie Spraying a potem w stanie Pulsing. Czy ktoś mógłby wytłumaczyć jak to działa, o co w tym chodzi?

 • #5 28 Maj 2008 11:20
  Jasxx
  Poziom 21  

  Tu mnie zażyłeś, bo dokładnie nie wiem o co tu chodzi.

  Ale wytłumaczę Ci podobny system działania w innych zmywarkach. Jak wiesz ilość wody w zmywarce jest ograniczona. Najlepiej, jak będzie jej jak najmniej (ekonomia i ekologia), a jednocześnie zmywarka będzie dobrze myła. Wiadomo też, że dobrze myje, jak ciśnienie w ramionach jest dość duże. Można to zrobić zwiękaszając obroty silnika pompy i jej moc ale wtedy brakuje nam wody, która znajduje się w przestrzeni komory zmywarki (pomiędzy ramionami, a górną ścianą zmywarki), zaczyna jej brakować pompie itd. Dlatego zastosowano system pulsacyjny czyli tzw uderzenia wody pod dużym ciśnieniem trwające kilkanaście sekund, potem przerwa na spłynięcie wody itd.

  A spłukiwanie, czy natrysk to normalna praca.

  To tylko moje domysły do tego o co się pytasz, a raczej opis pracy zmywarki, którą znam, a ma inne oznaczenia, o których piszesz.

 • #6 29 Maj 2008 14:15
  Wawa_19_
  Poziom 14  

  Szczerze mówiąc to dalej nie jestem na 100% pewien jak działa zmywarka po uruchomieniu określonego programu. Czy to jest tak?
  Po włączeniu programu:
  1.) Napełnianie zimnej wody do zbiornika przez pompę (pod pojęciem zbiornik rozumiem to miejsce gdzie są kosze z naczyniami) i w zalezności od tego jaki program jest wybrany to tyle litrów wody jest napełniane. (pytanie tutaj bo jak ta woda jest zimna, to czy jest ona tu również podgrzewana grzałką? czy może wcześniej przed napełnieniem zbiornika woda pompą doprowadzana jest ona do jakiegoś bojlera, bojler podgrzewa wodę, jak podgrzeje do temperatury 60 stopni to potem mamy druga pompę która łączy bojler ze zbiornikiem i do zbiornika wpływa woda juz gorąca?)
  2.) Proces mycia, który polega na tym, że zmywarka pobiera środek myjący z dozownika i nastepnie uruchomiony zostaje spryskiwacz który dotaktowo spryskuje zanurzone w wodzie naczynia. (pytanie: spryskiwacz jaką wodą spryskuje zimna czy gorącą? jak gorącą to skąd ja pobiera, z bojlera???)
  3.) Spryskiwacz przestaje działać, Zmywarka pompą odprowadza całą wodę.
  4.) Powtórzone kroki 1-3 w zależności od ustawionego programu zmywania.
  5.) Napełnianie wodą zbiornika w sposób przedstawiony w kroku 1
  6.) Proces płukania, który polega na tym, że zmywarka uruchamia spryskiwacz w trybie pulsacji
  7.) to co w kroku 3
  8.) powtórzeone kroki 5-7 w zalezności od ustawionego programu
  9.) pobranie nabłyszczacza na naczynia z dozownika
  10.) proces suszenia, który polega na tym, że mamy, nie wiem, drugą grzałkę w zmywarce (pierwsza jest w bojlerze) no i proces ten trwa w zalezności od wybranego programu
  11.) koniec

  Mógły ktoś przesledzić powyższe moje rozumienie działania zmywarki i rozwiać moje wątpliwości?

 • #7 29 Maj 2008 14:52
  MARCIN.SLASK
  Specjalista AGD

  Myślę, że prawie wszystkie zmywarki pobierają zimną wodę (kiedyś czytałem o dużej przemysłowej, gdzie była opcja nalewana już ciepłej wody z sieci wodociągowej).
  Najpierw zmywarka raz lub kilka razy płuka zimną lub ciepła woda. Woda jest podgrzewana grzałką (przepływową - np Whirlpool, lub zwykła w komorze mycia na którą spada woda).

  Szuszenie odbywa się poprzez nagrzanie wody do ok 80 st C i wylanie. Lub nadmuch ciepłego powietza.

 • #8 30 Maj 2008 12:45
  Wawa_19_
  Poziom 14  

  Aha dzięki, już rozumiem, jeszcze tylko jednej kwestii nie rozumiem a mianowicie bo rozumiem, że pompą z wodociągu jest doprowadzana woda zimna, która spada na tą komorę mycia. A spryskiwacz natryskuje na naczynia (w procesie płukania pulsuje gwałtownym strumieniem wody) zimną wodę z wodociągu??? Czyli są 2 wejścia z wodociągu do zmywarki??? Czy może 1 wejście (w pewnym odcinku pompa rozwiera się na 2 pompy jedną do spryskiwacza drugą do pobierania wody do komory mycia), ale zautomatyzowane czyli w procesie pobierania wody przegroda do spryskiwacza jest zablokowana a w procesie mycia przegroda do pobierania wody jest zablokowana???

 • #9 30 Maj 2008 13:28
  Jasxx
  Poziom 21  

  Ad. 1. Napełnianie nie odbywa się przy pomocy pompy tylko poprzez ciśnienie w cieci. Musi mieć ono odpowiednią wartość, bo są zmywarki, które liczą liczbę obrotów śmigiełka licznika w określonym czasie.

  Zbiornik to nie jest to miejsce gdzie są naczynia. Zbiornik to tzw miska z wodą na dnie komory zmywania.

  Zmywarka w zależności od tego, jaki ma program tyle wykonuje cykli mycia i na każdy cykl pobiera tyle samo wody.

  Zmywarki z czerwonym wężem zasilającym można podłączyć do ciepłej wody (nie gorącej). W zależności od programu mamy na początku płukanie zimną wodą lub od razu mycie w ciepłej. Zmywarki z 6 zmysłem rozpoczynają od płukania zimną wodą w celu sprawdzenia stanu jej zabrudzenia.

  Przesadzasz z tymi pompami. To drogi element więc nie da się ich dużo zapakować do zmywarki. Jest jedna myjąca i jedna drenażowa.

  Ad. 2. Zmywarka nie pobiera środka myjącego z dozownika lecz włącza pompę myjącą, która poprzez ciśnienie wody z ramion (górne) wypłukuje proszek z zasobnika. Najczęściej mamy programy gdzie jest mycie wstępne i zasadnicze. Tak więc do pierwszego mycia proszek pobierany jest z otwartej części zasobnika, a drugiego poprzez otwarcie klapki.

  Naczynia nie są zanurzone w wodzie (by się wylała), naczynia są SPRYSKIWANE WODĄ. Spryskiwacz działa już przy zimnej wodzie, która w dalszym procesie poprzez przepływ przez grzałkę, zanurzenie w grzałce, jest podgrzewana. Trwa to około 7 min do temp 70 st. C.

  Ad. 3. Spryskiwacz przestaje działać, gdy przestaje działać pompa myjąca. Następnie pompa drenażowa odprowadza wodę na zewnątrz..

  Ad. 9. Nabłyszczasz pobierany jest zawsze podczas płukania i to przy gorącej wodzie. Nigdy w zimnej.

  Ad. 10. Drugiej grzałki nie ma w zmywarce, nie ma też żadnego bojlera. Jeżeli jest to grzałka do podgrzewania wody typu zanurzeniowa, to gdy nie ma wody jest ona tuż pod naczyniami. Wystarczy ją włączyć i już w komorze jest ciepło. W przypadku grzałek przepływowych woda podgrzewana jest w procesie płukania do 70 st. C. I gwałtownie wylewana. W komorze jest więc dość ciepło co pomaga na szybsze odparowanie wody z naczyń. Można sobie pomóc odprowadzając ciepłe powietrze z wnętrza zmywarki za pomocą wiatraczka (skąd Ci przyszło do głowy doprowadzenie ciepłego).

  Coś jeszcze?? Bo na razie to nic nie kumasz!!

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME