Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eagle - jak utworzyć płytkę jednostronną?

ST-44 16 Maj 2008 17:01 2075 10
  • #1 16 Maj 2008 17:01
    ST-44
    Poziom 14  

Witam serdecznie,
    mam problem ze zrobieniem płytki na podstawie schematu w programie Eagle. Chodzi o to że układ tworzy płytke dwustronną a my chcemy jednostronną. Prosimy o pomoc.

Za pomoc z góry dziekuję

0 10
  • #2 16 Maj 2008 17:15
    mietekn
    Poziom 35  

Odsyłam do http://www.matronik.pl/files/MiniPoradnik%20Eagle.pdf .
    Cytat z tego poradnika:
    OPCJA 2 – autoroute – program sam prowadzi ścieżki
    Na pasku zadań z lewej strony znajduje się ikona Auto (czerwono-zielona) kratka.
    Otworzy nam się okno opcji automatycznego rysowania ścieżek.
    Preferowane kierunki prowadzenia ścieżek:
    Top – warstwa górna (elementów) – dotyczy tylko płytek dwustronnych
    Bottom – warstwa dolna – dla płytki jednostronnej warstwa lutowania
    Jeśli ma to być płytka jednostronna ze ścieżkami na dole, a elementami na warstwie
    wierzchniej to wybieramy w warstwie Top opcję N/A (not available).

0
  • #3 16 Maj 2008 19:14
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Oto klasyczny przykład, jak nie powinno się projektować schematów. Przeciecz z tego schematu, bez istotnych poprawek ( brak zaznaczonych szyn zasilani, końcówki bramek „wiszące w powietrzu”, niepołączone konektory – to na pierwszy rzut oka), w ogóle nie da się poprawnie zaprojektować płytki. Zobacz sam, klikając na ikonkę „Bard” i przejdź do edytora płytek. Najpierw popraw schemat (używaj funkcji „ERC” do sprawdzenia poprawności połączeń).
    Pozdrawiam.

0
  • #4 17 Maj 2008 18:42
    ST-44
    Poziom 14  

Poprawiłem schemat Ale nadal wychodzi płytka dwustronna. Robiłem tak jak pisaliście i według opisu z elektrody.

0
  • #5 18 Maj 2008 10:09
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Aż „zęby bolą” patrząc na ten schemat. Wcale nie jest on poprawnie poprawiony (zobacz raport „ERC” ). Szyny zasilania wcale nie zaznacza się wpisując na jakiejś linii „zasilanie” czy „masa”, do tego służą odpowiednie symbole biblioteczne w stawione w odpowiednich miejscach. A płytkę jednostronną (chociaż z tego schematu nie może być mowy o prawidłowo działającym układzie ) projektuje się, jeśli za pomocą funkcji „autorouter”, w opcjach tej funkcji zmieniając w okienku na warstwie „1Top” z „aktywnej” na „N/A”.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 21 Maj 2008 14:33
    ST-44
    Poziom 14  

Poprawiłˇem to jeszcze troch, wiecej nie umię. Jeśli ktoś by był na tyle miły i dobry i mi to dalej poprawił i stworzył płytke do tego byłbym niezmiernie wdzięczny.

W załączniku jest schemat na tyle poprawiony na ile umiałem go poprawić i schemat z multisima- działajacy.

0
  • #7 22 Maj 2008 12:59
    ST-44
    Poziom 14  

Wiec nikt nie chce pomóc początkującemu w programie eagle. Szkoda

0
  • #9 24 Maj 2008 23:31
    ST-44
    Poziom 14  

Zrobione to jest w Eagle 5.0.0

0
  • #10 25 Maj 2008 00:31
    szwagier90
    Poziom 11  

Boże. Dopiero zaczynam z elektroniką, ale takich schematów jeszcze nie widziałem.
    A Eagle to sobie ściągnij wersje z elektrody a nie jakieś 5.0, bo ludziom błędy wyskakują.

0
  • #11 25 Maj 2008 12:31
    bartek33
    Poziom 16  

Owszem, jest wersja 5.0 na str. producenta ale jest jeszcze mało rozpowszechniona, a wersją 4.16r2, czyli taką jaką ja robię, zrobisz praktycznie wszystko.

0