Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy 2xEL84 1xECC83

piotrekweb 16 Maj 2008 20:13 7484 22
  • Wzmacniacz lampowy 2xEL84 1xECC83

Witam! Chciałbym zaprezentować wzmacniacz lampowy zrobiony samodzielnie. Konstrukcja bazuje na tym schemacie. Lampy to 2x EL 84 i ECC 83. Trafa głośnikowe to TG5-53, sieciowe kupione na allegro. Wzmacniacz gra ładnie czystym dźwiękiem. Moc wzmacniacza około 4W przy 1%THD. Do montażu użyłem łączek lutowniczych których kiedyś się używało :D. Nie ma żadnego brumu ani przydźwięku sieciowego. Napięcie anodowe jest o wartości 270V, oraz prąd płynący przez lampę 47mA. Wzmacniacz składałem około pół roku. Obudowa została kupiona na triodzie a trafa głośnikowe kupiłem po 8zł xD. Pasmo przewodzenia od 80Hz-20KHz
    Pozdrawiam i zapraszam do komentarzy :D

Przypominam, że jedno zdjęcie ma być na samym początku post, wtedy pojawi się na stronie głównej!
    androot

Fajne!
  • #2 16 Maj 2008 21:50
    fuutro
    Poziom 43  

Wygląda nawet nieźle, nie zastanawiałeś się nad upchnięciem toroida w obudowie i ewentualnemu obudowaniu traf głośnikowych?

Zdjęcia poprawione, post edytowałem
    androot

• #3 16 Maj 2008 22:24
    piotrekweb
    Poziom 9  

Nie ma sensu. Pole magnetyczne tego transformatora jest praktycznie zerowe a pod obudową się nie mieści

• #4 16 Maj 2008 22:41
    savege
    Poziom 12  

Całkiem fajna budowa , prezentuje się całkiem nieźle . Ja osobiście wolałbym w jakieś drewnianej obudowie trochę lepiej by wyglądało ale każdy robi jak uważa grunt że to nie kolejny wzmacniacz TDA :D

• #5 16 Maj 2008 23:50
    airnox
    Poziom 24  

Ja się tylko zastanawiam czy aby nie ma przesłuchu między kanałami przy jednej duotriodzie... A wykonanie ładne, ładne :)

Pozdrowienia
    Airnox

• #6 16 Maj 2008 23:52
    neoswat
    Poziom 14  

Witam. Pierwsze dwa zdania mogłeś jednak sam wydedukować, a nie zrzynać od innych, bo na tekście że, "konstrukcja bazuje na TYM (tutaj powinien być link do schematu)" się kompletnie ośmieszyłeś.
    Nie wiem także co to jest pasmo przewodzenia. Poza tym toroid krzywo zamontowany, gniazda z tyłu chyba też. Poza tym bałbym się umieszczać wejściowe z tylu i prowadzić sygnał luźno wiszącym kablem przez całą elektronikę. Niektóre elementy nagrzewają się do wysokich temperatur i bardzo łatwo o przegrzanie izolacji, zwarcie i w skrajnym przypadku pójście anodowego na przed wzmacniacz. Ja zastosowałbym na krzemie opóźnienie załączania napięcia anodowego zamiast ciągnąć jeszcze kable na przód obudowy i stosować dwa włączniki. Poza tym mogłeś nie stosować list łączówkowych tylko zrobić na tradycyjnej szynie masy. Mocowanie listw do chassis woła o pomstę do nieba i psuje efekt zewnętrzny. Białe kropki na tle czarnej blachy? Lekkie nieporozumienie.
    Tak samo jak mogłeś dostosować otwory w blasze do traf głośnikowych, a nie dodatkowe stosowanie podkładek, bo otwory za daleko. I gniazdo sieciowe mogłeś dać z bezpiecznikiem, bo otwór w chassis był do takiego przystosowany, a nie zasłaniać jakimś tworzywem mijając bezpiecznik, który w tym przypadku jest bardzo ważny. Kable też mogłeś pozaplatać, a nie zostawiać luźno. Na koniec zakryłbym dół pokrywą i dopiero przykręcił te gumiaki, żeby się niepożądane rzeczy tam nie dostały. Ogólnie projekt z niedociągnięciami. 3/10

• #7 17 Maj 2008 00:02
    TheWiktus
    Poziom 18  

Hmm bardzo ładna konstrukcja ,traf nie ma sensu chować ,tak ładnie sie prezentują ,w środku panuje całkiem fajny bałagan (ogólnie nic do niego nie mam ,ale naprawa to musi być męka :D ).
    Aha ,zwykło się mówić pasmo przenoszenia :D

• #8 17 Maj 2008 08:33
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

piotrekweb napisał:

...
    Moc wzmacniacza około 4W przy 1%THD.

Zmierzona?

piotrekweb napisał:
    Do montażu użyłem łączek lutowniczych których kiedyś się używało :D.

Łączówki to jeszcze nie wszystko. We wnętrzu panuje straszny bałagan. Nie wykorzystałeś do maksimum możliwości, jakie daje montaż na łączówkach i podstawkach lampowych. Masz zbyt dużo połączeń przewodami tam, gdzie można wykorzystać wyprowadzenia elementów.

Por.

Prowadzenie przewodów ponad chassis po to, aby "wejść" z nimi do wnętrza w odległym od nich miejscu, to lekkie nieporozumienie. Wystarczyło obrócić transformatory głośnikowe o 90° i przewody wpuścić tuż przy nich pod chassis.
    A nieskrócone śruby mocujące łączówki i gniazda do chassis, wyglądają trochę... niefachowo. :D

piotrekweb napisał:

....

Pasmo przewodzenia od 80Hz-20KHz

Zmierzone czy określone na podstawie pasma przenoszenia transformatorów?

GM

• #9 17 Maj 2008 09:11
    vertim
    Poziom 23  

Jakby nie trafa to nie miałbym się do czego przyczepić.Raz to psuje wygląd a 2 to jak sie jakieś dziecko zacznie tym bawić to kiepsko się to skończy.

• #10 17 Maj 2008 09:19
    Żychw@
    Poziom 16  

Zdecydowanie popieram przedmówców... Trochę za dużo niedociągnięć jak na taki projekt... Napisz jeszcze ile Cie to wyniosło....

• #11 17 Maj 2008 11:40
    mlody91
    Poziom 20  

Grzegorz Markowski napisał:
    piotrekweb napisał:

...
    Moc wzmacniacza około 4W przy 1%THD.

Zmierzona?

piotrekweb napisał:
    Do montażu użyłem łączek lutowniczych których kiedyś się używało :D.

Łączówki to jeszcze nie wszystko. We wnętrzu panuje straszny bałagan. Nie wykorzystałeś do maksimum możliwości, jakie daje montaż na łączówkach i podstawkach lampowych. Masz zbyt dużo połączeń przewodami tam, gdzie można wykorzystać wyprowadzenia elementów.

Por.

Prowadzenie przewodów ponad chassis po to, aby "wejść" z nimi do wnętrza w odległym od nich miejscu, to lekkie nieporozumienie. Wystarczyło obrócić transformatory głośnikowe o 90° i przewody wpuścić tuż przy nich pod chassis.
    A nieskrócone śruby mocujące łączówki i gniazda do chassis, wyglądają trochę... niefachowo. :D

piotrekweb napisał:

....

Pasmo przewodzenia od 80Hz-20KHz

Zmierzone czy określone na podstawie pasma przenoszenia transformatorów?

GM

Nie odrazu zbudowano Rzym ;), jednak dzięki takim uwagom tego typu konstrukcje będą stawały sie coraz lepsze. Ja wolał bym trafa upchnąć do nieco większej obudowy niż je eksponować, ale o gustach się nie dyskutuje.

Pozdrawiam!

• #12 17 Maj 2008 11:49
    piotrekweb
    Poziom 9  

Nie jestem profesjonalnym elektronikiem. Sprzęt został zmierzony na pracowni elektronicznej i jego pasmo przenoszenia wynosi nawet 70Hz-20,3KHz. Toroid został tak wykonany w pozycji troszkę krzywej więc nic na to nie poradzę. Koszt to troszkę ponad 300zł. Myślę coś nad zmianą łączeń tylko że pomysłu brak ...

• #13 17 Maj 2008 19:36
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 17 Maj 2008 19:58
    piotrekweb
    Poziom 9  

Właśnie właśnie prezentowałem ale nie tego tylko pierwszą moją konstrukcję czyli PCL86 i EM84 ;p

• #15 17 Maj 2008 20:14
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 17 Maj 2008 21:01
    piotrekweb
    Poziom 9  

dokładnie. Z której klasy jesteś ??

• #17 17 Maj 2008 23:50
    kris8888
    Poziom 27  

Z mojej strony dorzucę jeszcze parę dodatkowych uwag. Po pierwsze bezpiecznik z reguły umieszcza się w obwodzie zasilającym jeszcze przed włącznikiem sieciowym, u Ciebie widzę, ze jest za. Po drugie przewód uziemiający z gniazda sieciowego powinien być przykręcowny wprost do obudowy, a u Ciebie o ile się nie mylę jest przylutowany do łączówki, gdzie wprawdzie jest jakaś szyna minusowa, ale z obudową łaczy się gdzieś dalej. Chodzi o bezpośrednie zabezpieczenie się przed pojawieniem się jakiegokolwiek potencjału sieci na obudowie nawet gdyby z jakiegokolowek powodu połączenie masy układu z obudową zostało przerwane. Rezystory katodowe lamp EL84 moim zdaniem są zbyt małej mocy. Z tego co widzę to masz rezystory 1W, czy przypadkiem nie grzeją się Tobie nadmiernie? Powinny tam być rezystory 2W lub 5W.

• #18 17 Maj 2008 23:54
    piotrekweb
    Poziom 9  

To są rezystory 2W

• #19 18 Maj 2008 14:01
    benshee
    Poziom 10  

Trochę niechlujne wykonanie... ale pomysł na obudowe trzeba przyznać bardzo fajny:) Pozdrawiam serdecznie

• #20 20 Maj 2008 19:15
    redelektron
    Poziom 19  

Z zewnątrz wygląda dość fajnie, w środku panuje lekki chaos:D, ale wszystkim nie można dogodzić. Jak człowiek chce to zawsze znajdzie jakiś feler, którego się może uczepić. Gratulacje za trud wykonania.
    PS. Czy ktoś posiada jakieś karty katalogowe TG5/53 i TG2,5/1/666? Potrzebuję się coś więcej o tych trafach dowiedzieć. Pozdrawiam

• #22 20 Maj 2008 20:07
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

redelektron napisał:
    Z zewnątrz wygląda dość fajnie, w środku panuje lekki chaos:D, ale wszystkim nie można dogodzić. Jak człowiek chce to zawsze znajdzie jakiś feler, którego się może uczepić.

Popierajmy więc niechlujstwo i bałaganiarstwo. To teraz taki modny "trynd" jest.

redelektron napisał:
    PS. Czy ktoś posiada jakieś karty katalogowe TG5/53 i TG2,5/1/666? Potrzebuję się coś więcej o tych trafach dowiedzieć. Pozdrawiam

Próbowałeś szukać? http://www.google.pl/search?q=TG2%2C5%2F1%2F6...&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a
    Pierwszy wynik wyszukiwania daje odpowiedź na Twoje pytanie.

GM

• #23 20 Maj 2008 21:57
    redelektron
    Poziom 19  

Szukałem tych traf na fonarze ale podane przez was strony jakoś nie natrafiłem. Dzięki za pomoc. A wracając do tematu "Wzmacniacz lampowy 2xEL84 1xECC83" jestem wrogiem bałaganu w elektronice. Po prostu nie chce prawić komuś morałów na temat porządku. Takie wymądrzanie się może kogoś rozdrażnić zwłaszcza jeśli włożył sporo pracy w dane urządzenie a tu widać że kolega trochę pracy włożył w ten wzmacniaczyk. Tak więc nie podejmuję już kwestii porządku w tym temacie forum. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam kolegów