Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens Nixdorf MCM2102 - obraz sie zweza z prawej strony ..

25 Sty 2004 13:28 1077 2
  • Poziom 2  
    Witam!!
    Mam powazny problem z posiadanym przez siebie monitorem Siemens Nixdorf MCM2102 (przynajmniej takich sterownikow uzywa, na pewno jest Siemens Nixdorf). Od razu po wlaczeniu komputera, w kazdym systemie operacyjnym (windows, linux) z prawej strony ekranu (pionowy "pas" szerokosci 2-3 cm, na prawym skraju kineskopu), obraz sie zweza - widac to po pomniejszonych literkach (w kazdym trybie graficznym, rowniez tekstowym).

Po jakims czasie, zupelnie z prawej strony, zaczyna sie pojawiac czerwonawa poswiata; w kilka-kilkanascie minut po takim momencie, obraz gasnie, slychac charakterystyczny odglos przelaczania trybu graficznego - sprawdzalem, nie jest to kwestia zasilania, bo lampka sie pali; nie jest to tez kwestia samego komputera, bo ten monitor nie jest wylaczany przez komputer, trzeba to zrobic recznie, przyciskiem; nie ma tez trybu 'standby' ('zawieszenia' czy 'czuwania'); po chwili sie na moment wlacza, i znowu gasnie; jesli wylaczymy monitor przyciskiem (wystarczy, bo to zwykly izostat odcinajacy zasilanie) na pare minut, efekt znika (zostaje tylko zwezenie obrazu z prawej strony). Zwezenie obrazu natomiast znika na pewien czas (raczej dosyc krotki), jesli parokrotnie zmienimy tryb graficzny (640x480 - 800x600 - 1024x768 - 1280x1024 - 1152x864 - 1600x1200). Potem jest po staremu ...

Aha, jak sie puknie wen z prawej strony, to chyba sie troche poprawia, ale 'glowy sobie uciac za to nie dam' ...

Sprawdzalem tez czy obraz nie jest nieodpowiednio wycentraowany - nie jest ... :( Bo gdy przyciskami sterujacymi ('menu' nie ma w tym modelu) przesuniemy obraz w lewo, poza prawy 'pas zwezenia' to obraz jest normalny - gdy tylko wejdzie 'w strefe' zwezenia, to znow jest po staremu. Teraz jestem po zabiegach z trybami graficznymi, pukaniem i wylaczaniem, wyglada to troche lepiej ... Ale wiem ze to tylko chwilowo.

Dodam, ze zaczelo sie to dosyc niedawno - jakis tydzien temu zaobserwowalem zwezenie obrazu. Monitor byl juz raz w naprawie, wtedy 'padlo' sterowanie jedna elektroda i nie bylo koloru (zdaje sie ze zielonego, ale juz nie pamietam; pamietam tylko, ze czerwony byl, wiec padl albo zielony, albo niebieski bo monitor jest RGB - czerwony/zielony/niebieski). W ogole jest uzywany, kupiony byl niedrogo, ale sprawuje sie poza tym idealnie, ma bardzo dobry obraz (moja opinia konsumencka).

Faktem jest, ze monitor chodzil dosyc dlugo kazdego dnia (po 8-10 godzin) i to nie przez zapominanie o wylaczaniu (zawsze pamietam), tylko z powodu natloku pracy ...

Czy ktos zetknal sie z podobna usterka jak opisana przeze mnie? Jak mozna jej zaradzic? Czy konieczna jest naprawa, czy tez mozna monitor jakos 'przemagnesowac' aby wyrownac mu ekranik (vide zmiany trybow graficznych o czym pisalem) ??

Bede wdzieczny za wszelka pomoc.
    Pozdrawiam!!
    Krzysztof "Critto" Sobolewski
    PS. Nie jestem elektronikiem, ale lubie sie czasem 'pogrzebac' w sprzecie, lutowanie nie jest dla mnie tajemnica, jesli wiec znam usterke i wiem jak ja naprawic, to moge pokombinowac ...
  • Spec od monitorów
    Coś ostatnio monitory dostają takiego dziwnego objawu - ja mam aż dwa takie. Wydaje mi się, że u ciebie sytuacja jest trochę inna. Skoro reaguje na terapię szokową (łomot w bok) to istnieje uzasadnione podejrzenie, że dolegają mu zimne luty w sekcji odchylania poziomego. Myślę, że bedzie to gdzieś w okolicach kluczy na MOSach załączających kondensatory korekcyjne.
  • Poziom 14  
    Oprócz tego co radzi ci kolega wyżej, wymień elektrolit w bazie HOT-a, jeśli taki oczywiście jest.