Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor amigowy 'zdechl' ...

Critto 25 Sty 2004 13:43 615 3
  • #1 25 Sty 2004 13:43
    Critto
    Poziom 2  

Witam!!
    Przesladuja mnie padajace monitory ...
    Tym razem, 'zdechl' (ale to juz jakis czas temu) monitor amigowy (wytwarza obraz telewizyjny, wlasciwie to jest TV bez odbiornika) 1084ST (rowniez do archaicznej pctowej karty CGA). Przez "zdechl" rozumiem - nie daje znaku zycia ... :( Tak, jakby nie mial zasilania - nie pali sie lampka, nie ma zadnych objawow dzialania na ekranie ... Myslalem ze to bezpiecznik, rozkrecam wiec monitor (sporo roboty, zamiast dac gniazdo bezpiecznika, firma zmusza uzytkownikow do rozkrecania tylnej plyty, oraz czesci chasis - brrr), wyciagam bezpiecznik, sprawdzam przewodzenie miernikiem ... piszczy, czyli jest. A wiec - bezpiecznik dziala ! Dla pewnosci daje inny. Wlaczam monitor - to samo, czyli nic ... Wyglada, ze padlo cos innego w jego wewnetrznym zasilaczu, ale co?? Monitor od dluzszego czasu stal sobie nieuzywany, wyglada ze padl od stania ... Nie byl wystawiany na paskudne warunki, nikt tez go nie 'krzywdzil fizycznie' (np. przez kopniecie, zrzucenie, uderzenie itd) ... Co moglo sie stac ?? Czy macie jakies sugestie ?? Bede wdzieczny.

Pozdrawiam!!
    Critto (Krzysiek)

0 3
  • #2 25 Sty 2004 18:56
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

Jak na razie nie jest źle ;). Jeśli jesteś oby z lutownicą to rozkręć monitor tak abyś miał dostęp do płytki drukowanej od strony druku. Przeglądnij punkty lutownicze na okoliczność tzw. zimnych lutów - dobrze byłoby je przelutować ponownie. Jak będziesz miał elektronikę na wierzchu to możesz również sprawdzić elektronikę na okoliczność uszkodzeń. Jeśli czujesz że nie dasz rady to daj znajomemu elektronikowi to sprzęt Ci naprawi. Wydaje mi się, że to tylko to. Naprawiałem już kilka amigowych monitorów i zazwyczaj na tym się kończyło.
    Byłbym zapomniał - profilaktycznie spradź elementy po drugiej stronie zasilacza, a w szczególności tranzystor sterujący odchylaniem poziomym i trafopowielaczem. Jeśli wszystko będzie OK to sprawdź na włączonym monitorze napięcia. Tylko musisz uważać na wysokie napięcia! :!:

0
  • #3 26 Sty 2004 08:10
    malon
    Poziom 13  

Witam, kiedyś miałem taki sam i w nim padł włącznik zasilania. Pozornie "pstrykał", ale nic nie włączał.
    Pozdrawiam

0
  • #4 26 Sty 2004 08:21
    Zenek
    Poziom 30  

witam, żeby to każda awaria była spowodowana kopnięciem, zrzuceniem albo opadami deszczu na kineskop ;)
    A zatem tak jak pisano wyżej, chociaż zacząłbym wcześniej, czy jest napięcie około 300 V na kondensatorze " głównym" elektrolitycznym po mostku...
    Mam koło siebie monitor 1081, niedawno padł w nim pewien rezystor, objawy podobne, sposó naprawy : organoleptyczny, zacznij od dokładnego obejrzenia wszystkich widocznych elementów ...ze zwróceniem uwagi na spalony lakier, itp

0