Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baterie kondensatorów

16 Maj 2008 23:18 4462 7
 • Poziom 13  
  Witam
  Znajomy poprosił mnie abym założył mu baterie kondensatorów ale za bardzo nie wiem jak to się robi, zakładałem już baterie kondensatorów tylko że w stacjach transformatorowych 15/0.4KV ale nigdy u prywatnych odbiorców, moze ktos z was powie mi jak to zrobic, chodzi mi głównie o to jak powinienem dobrać baterie i gdzie je zamówic i gdzie je podłączyc.
 • Poziom 42  
  BATERIA KONDENSATORÓW to takie określenie. Chodzi o kilka(dziesiąt) równolegle połączonych elektrolitów które dają wypadkową pojemność na poziomie nawet faradów.

  Baterie kondensatorów
 • Poziom 13  
  koledze pewnie chodzi o baterie kondensatorów do kompensacji mocy biernej
 • Poziom 20  
  ja mysle , że chodzi tu o baterie kondensatorów ale do poprawy cosΦ ale co ten prywatny klient ma jakieś maszyny bo jesli nie to zbedne wyrzucenie kasy ?????
 • Poziom 21  
  Witam
  Kol.11111olo .Elektrolity i pojemności rzędu faradów to nie ten temat.To nie prad stały i nie urządzenie foniczne.
  Tutaj chodzi o kompensację mocy biernej w zakładzie produkcyjnym aby uniknąc opłat naliczanych przez energetykę za pobór mocy biernej z sieci elektroenergetycznej nn.
  Aby obliczyć potrzebną moc baterii kondensatorów najlepiej jest wykorzystać do tego ksero faktur za energię elektryczną za okres przynajmniej 1 roku.
  Największe miesięczne zużycie energii biernej należy podzielić przez zużycie energii czynnej aby otrzymać średni tg fi.Na fakturze jest moc też moc pobrana.
  Wzory i sposób obliczenia jest podany w www.elektroinstalacje.info/readarticle.php?article_id=15 . Na wyszukiwarce "google" wpisz "kompensacja mocy biernej" a znajdziesz tam dużo linków na ten temat kompensacji mocy biernej i producentów baterii kondensatorów.
  Bardzo ważne jest aby ustalić w jakim trybie ma pracować bateria by kompensacja była najbardziej skuteczne.Jakie jest zmierzone napięcie,natężenie pobieranego prądu,równomierność obciążenia faz i ewentualna zawartość harmonicznych w instalacji elektrycznej spowodowane przez(falowniki,prostowniki,zasilacze impulsowe itd).
  Ja instalowałem baterie,regulatory i kondensatory z firmy Tweelve.
  Zanim podejmiesz się wykonania tej pracy ,zapoznaj sie dobrze z tym zagadnieniem by nie popełnić błędu.Pozdrawiam
 • Poziom 13  
  Witam
  oczywiście chodzi o kompensację mocy biernej w zakładzie produkcyjnym
 • Poziom 21  
  Witam.
  Tak trzeba dobrze przeanalizować zagadnienie. Dobrze, – choć to tylko bardzo wstępnie – opisał to kol. Jansen. Zagadnienie niestety wymaga i zabrania danych wstępnych jak i właściwego projektu, ponieważ w przeciwnym wypadku można ponieść niepotrzebne koszty – nie małe-na zakup np. niewłaściwej baterii czy serownika jak i też narazić odbiorcę na zwiększone opłaty za przekompensowanie sieci lub zniszczenie urządzeń zasilanych w zakładzie.
 • Poziom 21  
  Witam
  Tak, opisałem to świadomie tylko wstępnie bo temat kompensacji jest bardzo obszerny i złożony a na forum brak na to miejsca.Dlatego podałem gdzie szukać dalszych informacji ,bo po co powtarzać to co zostało już opisane i dostępne bez problemu.Jeżeli autor tematu będzie chciał się zająć tym tematem zawsze może zwrócić się o pomoc. Dodam że we wzorze z podanego linku do obliczeń przyjęto tangens fi 0,2 a najczęściej ZE wymagają 0,4. Trzeba ten tg fi zawsze sprawdzić przed wykonaniem obliczeń. Pozdrawiam