Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Soft-start drobne zmiany czy aby dobre ?

17 Maj 2008 08:44 1175 4
 • Poziom 21  
  To tak na stronie AVT jest umieszczony prosty schemat soft-startu http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT1226.pdf. Problem jest w nim taki ze czasami zdarza się iż napięcie w gniazdku spadnie gwałtownie po czym sie bardzo szybko sie włączy. Niestety układ ten nie spełni w tym czasie swojej roli ponieważ kondensator odpowiedzialny za włączenie i wyłączenie przekaźnika nie zdąży się rozładować. Pomyślałem sobie czy nie dało by się wpiąć przekaźnik. tak jak na danym schemacie którego kiedyś otrzymałem od jednego elektrodowicza

  Soft-start drobne zmiany czy aby dobre ?.

  Tylko ze musiał bym mieć w tedy przekaźnik na 230VAC a nie jak tutaj jest napisane na 24DC np taki http://www.eph.pl/product/id/500,przekaznik-2...t-ac?SHOPSID=77b1d1e95597dae68b35ddbf049ac039
  I tutaj jest moje pytanie czy układ sprawdzi się np podczas takiego nagłego spadku napięcia?

  Pozdrawiam
 • Pomocny dla użytkowników
  Chyba lepszy byłby dodatkowy układ szybko rozładowujący C1, po zaniku napięcia zasilania, przez włączenie równolegle do niego małego rezystora.
  Może to robić np. dodatkowy mały przekaźnik włączany i wyłączany bez opóźnienia po zaniku lub pojawieniu się napięcia sieciowego.
 • Pomocny dla użytkowników
  Kondensator się może nie naładować wystarczająco do przyciągnięcia przekaźnika. Włączony na stałe rezystor tworzy z rezystancją przekaźnika dzielnik prądowy na niekorzyść przekaźnika.
 • Poziom 21  
  czy mógł byś zrobić taki rysunek poglądowy (ideowy co i jak podłączyć ) z tym przekaźnikiem