Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomysł na ściemnienie lamp w monitorze LCD ?

=Grzegorz= 17 Maj 2008 11:19 3069 4
  • #1 17 Maj 2008 11:19
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

Witam
    Mam nowy LCD 24", problem w tym że jest za jasny mimo ustawienia w menu JASNOŚĆ=0, wpadłem na pomysł żeby odpiąć ze dwie lampy podświetlające (jest ich 6), jakieś przeciwskazania ?
    Czy pozostawienie inwertera bez obciązenia (wypięta lampa) mu zaszkodzi ? Chyba zabezpieczenie go wyłączy? może da się wpiąć jakiś rezystor zamiast lampy tylko w celach testowych ? ...
    Ew gdzie wyłączyć lampę w innym miejscu ?
    Czy to wogule dobry pomysł bo wstępnie myślałem że zyskam na czerni, poborze energii i kolorach :)
    Za LCD zapłaciłem niewiele, nie ma gwarancji więc mogę grzebać w nim dowoli.
    Tak wygląda inwerter w tym LCD:
    Pomysł na ściemnienie lamp w monitorze LCD ?

EDIT

Troche googlowałem w temacie i wiem że nie jest to takie proste, zabezpieczenia nadprądowe i nadnapięciowe wyłaczają wszystko w razie jakiś problemów, trzeba by odpiąć nie tylko trafka ale i całe sekcje zabezpieczeń.

Znalazłem za to PDFa do sterownika znajdującego się w tym inwerterze: OZ9938GN http://www.dianyuan.com/bbs/u/57/783461188727704.pdf

może komuś się przyda jest tam pięknie opisane co i jak przy sterowaniu jasnością zrobić, problem tylko że nie wiem czy jest sens bo przy zejściu zbyt nisko z jasnością może pojawiać się miganie pulsowanie (które już zauważam na obecnej minimalnej jasności np kręcąc kamerą obraz LCD widzę w obiektywie mocne mruganie LCD)

Idealnym rozwiązaniem było by odpięcie dwu lamp ale to za duże ryzyko i kłopot.

Temat więc zarzucam i zostawiam tak jak jest, monitor ma zakres 180-400cd (min/max). Jednak gdyby ktos coś ciekawego wymyślił to było by fajnie Problem zbyt jasnych monitorów to częsty przypadek a każdy kto się nieco zna na grafice i kolorach wie ze regulacja parametrów obrazu matrycą (jasność, kontrast, sterowniki) to najgorsze z możliwych rozwiązań. Nie bez powodu kupując drogie eizo ma się regulacje na lampach 30-300cd a tani porównywalny wielkościowo marketowy LCD 150-300cd

dziękuję i
    pozdrawiam

0 4
  • Servizza
  • #2 18 Maj 2008 11:01
    tatakuby
    Poziom 19  

Zamierzony efekt można uzyskać bez ingerencji w układ monitora, poprzez regulację gamma i jaskrawości w panelu sterowania karty graficznej.

0
  • Servizza
  • #3 18 Maj 2008 12:07
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

Wyświetl sobie płynny gradient koloru a następnie zobacz co się dzieje przy ruszaniu czegokolwiek w sterownikach ...

...utrata znacznej ilości kolorów, zaburzenie gradientu oraz zmniejszenie kątów widzenia, takie regulacje są juz w monitorze (kontrast) a nie o to chodzi.

Regulując jasność LAMP nie tracę ani jednego odcienia, polepsza się czerń, zmniejsza ilość energii pobieranej przez LCD...

0
  • #4 22 Maj 2008 19:27
    zhut
    Poziom 14  

Ten WN to pewnie od Geteway 2485W.
    Odczepienie lampy poza innymi problemami spowoduje nierowmnomierne
    podswietlenie matrycy.

0
  • #5 22 Maj 2008 19:35
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

Tak też chodzi o 2485 (który nie ma jakiejkolwiek reg lamp).

EDIT!:
    Czy widział ktoś GATEWAYA 2485 w środku, chodzi o fotkę inwertera, na czym jest zrobiony (jakie układy), czy jest jakaś realna szansa "wydłubania" regulacji jasności lamp której ten monitor nie posiada ?

Spotkałem się już z przypadkiem w którym duży monitor miał regulację lamp na stałe ustawioną na max, wystarczyło włączyć pin na inwerterze, przez potencjometr do masy i +5V i była płynna reg. podświetlenia...

0