Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalone gniazdo ATX na płycie głównej GA-7VRX - dlaczego?

foxik000000 17 Maj 2008 11:31 3960 14
  • #1 17 Maj 2008 11:31
    foxik000000
    Poziom 28  

Witam. Mam następujący problem:
    Wczoraj jak to zwykle bywa korzystałem sobie z komputera.
    Nagle poczułem taki charakterystyczny zapach palonego plastiku.
    Szybko wyłączyłem komputer, zdjąłem klapę i zacząłem poszukiwać miejsca z którego mógł pochodzić ten zapach.
    Obejrzałem kartę graficzna (GeForce 6220), procesor (Athlon XP 1800+) i nic nie znalazłem. W końcu postanowiłem wymontować zasilacz, miałem jednak pewien problem z wyciągnięciem wtyczki ATX na płycie głównej. Strasznie mocno się trzymała, w końcu udało mi się wyciągnąć. I co ujrzałem? Wypalone wszystkie piny, które łącząc się z czerwonymi przewodami.

Nie mam pojęcia jak to się mogło stać, sam komputer normalnie działa, jednak wole z niego nie korzystać, aby czasem coś się nie zapaliło.

Ma ktoś może jakieś pomysły?

0 14
  • #2 17 Maj 2008 11:34
    iron64
    Spec Overclocking

Całkiem prosta sprawa, wtyczka była lużna i przez to się nagrzewało wszystko.

0
  • #3 17 Maj 2008 11:39
    foxik000000
    Poziom 28  

Ale dlaczego spaliły się tylko te piny, które łączyły się z czerwonymi przewodami z zasilacza? (razem 4 piny)
    Fotki:
    [Spalone gniazdo ATX na płycie głównej GA-7VRX - dlaczego?Spalone gniazdo ATX na płycie głównej GA-7VRX - dlaczego?Spalone gniazdo ATX na płycie głównej GA-7VRX - dlaczego?

0
  • Pomocny post
    #4 17 Maj 2008 11:53
    Bogdanor
    Poziom 27  

Bo pewnie właśnie przez nie płyną największe prądy a jako że styk był niepewny to się grzały aż sie stopiły. Zwróciłeś uwagę czy zatrzask był zapięty do końca ?

0
  • #5 17 Maj 2008 12:08
    iron64
    Spec Overclocking

Czerwone przewody to +5v, a ta płyta właśnie z tego napięcia robi największy użytek.

0
  • Pomocny post
    #6 17 Maj 2008 14:28
    11111olo
    Poziom 43  

Też miałem identyczny problem i też spalone gniazdo na czerwonych przewodach. Kupiłem starą płytę na Allegro i przelutowałem gniazdo. Zasilacz oczywiście też był do wyrzucenia. PO rozkręceniu był zimny lut na prostowniku sieciowym. Po jego usunięciu zasilacz niby daje dobra napięcia ale bardzo piszczy. Dałem inny zasilacz i śmiga do dziś.

0
  • Pomocny post
    #7 17 Maj 2008 16:19
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 17 Maj 2008 16:54
    foxik000000
    Poziom 28  

Jest kilka wybrzuszonych kondensatorów, ale to już dłuższego czasu. Procesor i reszta podzespół jest sprawna, ponieważ komputer normalnie działał, jednak przestałem go używać w obawie przed np. pożarem.

W takim razie czeka mnie wymiana wtyku ATX na płycie głównej, pytałem o niego w sklepach w moim mieście, jednak nigdzie nie mogę go dostać, wygląda no to, że będę musiał kupić jakąś płytę i dopiero z niej wylutować to gniazdo :cry:

Swoją drogą to jestem teraz trochę "przy kasie", więc byłby wstanie kupić całą nową płytę pod socket A. Ważne aby, miała ze 4 porty USB 2.0, obsługiwana co najmniej 2GB RAMu, AGP 8x, z jakąś w miarę dobrą zintegrowaną kartą dźwiękową.

Myślałem nad MSI MS-7027, co Wy na to?

0
  • #9 17 Maj 2008 17:27
    Bogdanor
    Poziom 27  

Krótko. Jeśli jesteś jak piszesz przy kasie to nie szukaj w muzeach ("socket A"), tylko kup coś nowocześniejszego...Zacznij od nowej płyty i procesora, zobacz co sie da wykorzystać ze starego zestawu, w ten sposób rozłożysz koszty w czasie.

1
  • #11 17 Maj 2008 18:24
    Bogdanor
    Poziom 27  

Niby są np. płyty z Agp, i pci-e,ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie. Lepiej może (w celu rozłożenia kosztów w czasie) poszukać czegoś z zintegrowaną grafiką i Pci-e , na początek. A propos ostrzeżeń, to biorę cała winę na siebie, ponieważ jestem winien ja i tylko ja.

0
  • #12 17 Maj 2008 18:29
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 21 Maj 2008 23:45
    foxik000000
    Poziom 28  

Dzisiaj dostałem nowy zasilacz. 450W CHIEFTEC.
    Zamontowałem, wszystko podłączyłem, włączam komputer i albo pojawia się blue screen pod czas włączania PC'a, lub gdy jestem już Windowsie rozmazuje się grafika.

Wygląda na to, że już mojej karcie GIGABYTE GeForce 6200, ponieważ wsadziłem jakąś starą GeForce 2 Ti i system pracuje poprawnie :cry:

0
  • #15 22 Maj 2008 12:18
    foxik000000
    Poziom 28  

Tak, przy wymianie gniazda wymieniłem również kondensatory.

0