Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KSS 240A -nowy nie działa,próbkuje- SONY CDP-M43

17 Maj 2008 11:43 5969 14
  • Poziom 27  
    KSS 240 A - nowy nie działa zachowuje się jak stary ( przedmuchany i wyczyszczony) Nie wiem gdzie jest tu zworka czy w ogóle tu jest?

Laser normalnie bez płyty zaświeci na czerwono, a jak dam płytę to zrobi Bzzzz, bzzzz, bzzzz, - i NO DISC :( - co zrobić ? oddać laser ? czy to wina czegoś innego ? ( za laser dałem sporo - japoński - czyżby serie laserów takich mieli ?)

Proszę mnie naprowadzić na usterkę co zrobić - pozdrawiam Damiano.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 27  
    No ale to nie rozwiązało mojego problemu bo nie dałem za to 50, 100, 150 tylko coś poniżej 200 i problem nadal jest. Ale dzięki - przyjąłem to do wiadomości - chociaż problem zworki znikną :P

Dodano po 6 [minuty]:

Jest to znacznie to samo jak i na starym i na 2 nowych - chyba mam coś w elektronice uszkodzone
    :(
    Jest to takie pisk w tym momencie co robi bzzz,pisk i bzzzz i tak z 5 razy :( wymieniłem na 2 nowy - jeszcze zdążyłem przed zamknięciem sklepu.

Proszę was co mam zrobić teraz ?
    - pieniędzy już do zwrotu nie dostanę tylko na coś innego mogę zamienić - co ja w elektronicznym kupię za 200 ? w hurtowni to jeszcze...
  • TermoPasty.pl
  • Spec od car audio
    Nie napisałeś jako to CD. W niektórych modelach Sony od spodu odtwarzacza była klapka, po odkręceniu której było widać 2 potencjometry na płycie. Zdarzyło mi się, że po wymianie lasera CD dalej był na nic i korekta tych potencjometrów przyniosła poprawę.
    Sprawdź także połączenie laser - płyta.
    Laser kupiony za 50 zł może także długo działać poprawnie. Wszystko zależy od sztuki i miejsca gdzie się kupuje (nie w c....-t....).
  • Poziom 27  
    Model i rodzaj sprzętu jest podany i koszt lasera też więc nie sądzę że mam laser za 50 a zapłaciłem 190 :(

Ale panowie - mam ciekawostkę co może komuś przybliży coś co mi mogłoby pomóc

Nowy kupiony laser działa w innym CD również w którym jest KSS240A i stary podejrzany laser również działa w inny sprzęcie - więc wniosek jaki ?
    Mam posypaną elektronikę i co z tym fantem dalej zrobię - nadal nie posiadam oscyloskopu ( inne wydatki-ale w przyszłości mam zamiar kupić )

Na tej płytce co jest mechanizm mam 2 scalaki - BA6297AFP (taki z dwoma po obu stronach niby to radiatorkami - pewnie jakiś draiwer od silnika czy cuś ) duży prostokąt CXD2501Q i malutki kwadracik ( 4 nóżki po jednej stronie) 6287 ( taki w obudowie wzm operac)

Robi tak : obróci płytą i w tym momencie zapiszczy i soczewka idzie do góry po czym szybko opadnie uderzając o dno w głowicy i znów obróci - czyli bzzzz, bzzzz, i w tym czasie tego bzzzz słychać jak piszczy laser i po 4/5 takich próbach jest NO DISC na wyświetlaczu.

Zmierzyłem elektrolity w zasilaczu - ok. przelutowałem - precyzyjnie i dokładnie (bez zwarć) te wszystkie czarne kostki i nie pomogło :( co dalej - ale bez oscyloskopu i jestem w puncie "0" czyli takim jak było na początku.

KSS 240A -nowy nie działa,próbkuje- SONY CDP-M43

POMOCY kochani proszę -coś co mnie naprowadzi na to - od czego zacząć - kto się podejmie mi doradzić :please:
  • Spec od car audio
    Pozostaje sprawdzić czy jest poprawne zasilanie.
  • Poziom 25  
    A silnik napędzający płytę OK? Sprawdziłeś tasiemkę połączeniową? Czy głowica da się swobodnie przesuwać po prowadnicy? Czy między zębami przekładni nie ma zanieczyszczeń? Zanim zaczniesz cokolwiek regulować, sprawdź najpierw w tych punktach o których piszę.
  • Poziom 29  
    Nie wiem, czy to pomoże, ale zacytuję poradę z Serwisu Elektroniki:
    "Nie czyta płyt CD.
    Porada może dotyczyć wielu zestawów, których odtwarzacz CD zbudowany jest w oparciu o laser KSS240A. Charakterystycznym objawem dla tego uszkodzenia był głośny, metaliczny stukot soczewki głowicy laserowej, niezależnie czy płyta została wprowadzona, czy nie. Soczewka ta była gwałtownie podnoszona i opuszczana, podczas gdy przy prawidłowej pracy ruch ten jest płynny. Można się zatem było spodziewać braku jakiejś pojemności w torze regulacji FOCUS.
    Bliższa obserwacja płytki pozwoliła zauważyć, że pewny jej fragment jest „mokry” od rozlanego elektrolitu. Wymiana trzech kondensatorów SMD 47µF/4V (tych najbliższych) i umycie płytki nie przyniosło poprawy. Obserwacja ścieżek pod lupą nie wskazywała na istnienie jakiegoś przepalenia. Pozostały zatem metalizacje otworów, czyli przejścia ścieżki z jednej warstwy na drugą. Już wkrótce okazało się, że ten trop był słuszny, gdyż pomiar omomierzem wskazał na istnienie przerwy między kondensatorem C103 a n.7 układu scalonego CXA1372AQ. Na wszelki wypadek zmostkowane zostały także inne połączenia, które znajdowały się w rejonie wylanego elektrolitu."
    A tak w ogóle, to trzeba było kupić laser tu: http://www.poltronic.com.pl/go/_info/?id=10917 i pewnie też byłby sprawny
    a tu są ładne zdjęcia tego lasera http://www.radmory.za.pl/kss/index.html

pozdrawiam :D

PS. Masz coś duży bałagan na płytce po lutowaniu (na załączonym zdjęciu)- możliwe, że płytkę trzeba dobrze oczyścić i sprawdzić połączenia.
  • Poziom 27  
    djlj24 -
    zmierzę zaraz nap. z zasilacza i w głównych punktach i podam je,

Diagran6
    - silnik napędzający płytę - OK
    - tasiemka połączeniowa - OK
    - głowica da się swobodnie przesuwać po prowadnicy
    - między zębami przekładni nie ma zanieczyszczeń,

Nie ma potrzeby nic reg. bo na innym sprzęcie 3 lasery działają OK
    (oryginalny ze sprzętu, nowy i z tamtego sprzętu)

Cytat:
    Soczewka ta była gwałtownie podnoszona i opuszczana

- dokładnie tak :( zaraz się zabieram za nią.

Cytat:
    Masz coś duży bałagan na płytce po lutowaniu

Mam tylko źle zdjęcie zrobione - nie ostre :wink: ale przemyję płytkę i ją sprawdzę jeszcze raz.

Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

Więc napięcia z zasilacza ma napisane na samej płytce z zasilacza
    +10 mam 11
    -10 mam -11.2
    +5 mam 5.3
    +30 mam 32
    i zasilanie zmienne 3.5V na wyświetlacz

czyli napięcia z zasilacza są OK. i w punktach pomiarowych też - znalazłem tam ( +7, +3.13, +3.5 )
  • Poziom 27  
    Ja mam tylko jeden malutki kwadracik czarny pod tym plastikiem ( jest nie widoczny na zdjęciu ) na mierniku pokazywał 4uF , napisów żadnych nie mam na nim :( pomocy.

Na płycie oprócz niego nie ma nic żadnych elektrolitów więc posty z opisywanymi elektrolitami mi nic nie podpowiadają i z tymi "nitami"że niby nie mają przejścia na drugą stronę płytki, również nic mi nie podpowiadają, ścieżek żadnych nie mam "nadjedzonych" i "zjedzonych".
    Naprawdę wszystkie elektrolity w sprzęcie zmierzone i dobre są ( zasilacz, płyta główna - dużo ich nie było )
    Już nie mam pomysłów co zrobić z tym fantem dalej ? Leżę z usterką, chciałbym to uruchomić bo kupiłem nowy laser i szkoda trochę wydanej kasy.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Dlaczego od razu zakładasz że, to nie wina przelotek i elektrolitu? Wymień go w ciemno (na razie na zwykły) sprawdź przelotki tak jak sugerują w tym materiale (może po czasie robią się przerwy itp. osobiście miałem taki przypadek ale nie w CD). Wymyj dobrze płytkę z tej kalafonii, dlaczego jej tam tyle?
  • Poziom 27  
    Przelotki pomierzone kondensatorek wymieniony na 10uF "w ciemno go wymieniłem"

wymieniłem kondensatory w okolicach tych "draiwerów" co sterują silnikami i nadal nic :( jest tak samo jak było

ps. na płycie pod laserem mam tylko 1 kondensatorek smd , który pokazywał 4uF i nic nie było widać żeby coś się wylewało :cunning:

Już sobie wyobrażam jak to zaniosę do serwisu - wymienią mi laser ( który na innym sprzęcie pracuje lepiej od oryginalnego w tym sprzęcie :P ) pewnie powymieniają w ( dużo ) części i skasują 400 zł. :cry:

Co zrobić by go nie oddawać tam - zależy mi na naprawie tego ( instruktor prawa jazdy )
  • Spec od sprzętu Unitra
    Słuchaj może być jakiś scalak walnięty a wtedy naprawa nie opłacalna.
  • Poziom 27  
    Właśnie - tylko nie mam możliwości tego sprawdzić - oscyloskopem pewnie to można byłoby sprawdzić i z serwisówką co gdzie jaki przebieg.
    Dlatego jak do nich do serwisu zaniosę to mi powiedzą 100 lub więcej za sprawdzenie :( a drugie 100 za naprawę.

ps. instruktorowi obiecałem że to naprawię - bo szkoli mi kogoś na " L" i teraz mi wstyd się mu przyznać ze nie zrobię tego - poratujcie co zrobić ?
  • Spec od sprzętu Unitra
    Co masz zrobić? Wytłumacz że taka sprawa wynikła i już. Tylko szkoda Twojej kasy ale laser sobie zostaw.