Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KSS 240A -nowy nie działa,próbkuje- SONY CDP-M43

17 Maj 2008 11:43 5969 14
 • Poziom 27  
  KSS 240 A - nowy nie działa zachowuje się jak stary ( przedmuchany i wyczyszczony) Nie wiem gdzie jest tu zworka czy w ogóle tu jest?

  Laser normalnie bez płyty zaświeci na czerwono, a jak dam płytę to zrobi Bzzzz, bzzzz, bzzzz, - i NO DISC :( - co zrobić ? oddać laser ? czy to wina czegoś innego ? ( za laser dałem sporo - japoński - czyżby serie laserów takich mieli ?)

  Proszę mnie naprowadzić na usterkę co zrobić - pozdrawiam Damiano.
 • TermoPasty.pl
 • Poziom 27  
  No ale to nie rozwiązało mojego problemu bo nie dałem za to 50, 100, 150 tylko coś poniżej 200 i problem nadal jest. Ale dzięki - przyjąłem to do wiadomości - chociaż problem zworki znikną :P

  Dodano po 6 [minuty]:

  Jest to znacznie to samo jak i na starym i na 2 nowych - chyba mam coś w elektronice uszkodzone
  :(
  Jest to takie pisk w tym momencie co robi bzzz,pisk i bzzzz i tak z 5 razy :( wymieniłem na 2 nowy - jeszcze zdążyłem przed zamknięciem sklepu.

  Proszę was co mam zrobić teraz ?
  - pieniędzy już do zwrotu nie dostanę tylko na coś innego mogę zamienić - co ja w elektronicznym kupię za 200 ? w hurtowni to jeszcze...
 • TermoPasty.pl
 • Spec od car audio
  Nie napisałeś jako to CD. W niektórych modelach Sony od spodu odtwarzacza była klapka, po odkręceniu której było widać 2 potencjometry na płycie. Zdarzyło mi się, że po wymianie lasera CD dalej był na nic i korekta tych potencjometrów przyniosła poprawę.
  Sprawdź także połączenie laser - płyta.
  Laser kupiony za 50 zł może także długo działać poprawnie. Wszystko zależy od sztuki i miejsca gdzie się kupuje (nie w c....-t....).
 • Poziom 27  
  Model i rodzaj sprzętu jest podany i koszt lasera też więc nie sądzę że mam laser za 50 a zapłaciłem 190 :(

  Ale panowie - mam ciekawostkę co może komuś przybliży coś co mi mogłoby pomóc

  Nowy kupiony laser działa w innym CD również w którym jest KSS240A i stary podejrzany laser również działa w inny sprzęcie - więc wniosek jaki ?
  Mam posypaną elektronikę i co z tym fantem dalej zrobię - nadal nie posiadam oscyloskopu ( inne wydatki-ale w przyszłości mam zamiar kupić )

  Na tej płytce co jest mechanizm mam 2 scalaki - BA6297AFP (taki z dwoma po obu stronach niby to radiatorkami - pewnie jakiś draiwer od silnika czy cuś ) duży prostokąt CXD2501Q i malutki kwadracik ( 4 nóżki po jednej stronie) 6287 ( taki w obudowie wzm operac)

  Robi tak : obróci płytą i w tym momencie zapiszczy i soczewka idzie do góry po czym szybko opadnie uderzając o dno w głowicy i znów obróci - czyli bzzzz, bzzzz, i w tym czasie tego bzzzz słychać jak piszczy laser i po 4/5 takich próbach jest NO DISC na wyświetlaczu.

  Zmierzyłem elektrolity w zasilaczu - ok. przelutowałem - precyzyjnie i dokładnie (bez zwarć) te wszystkie czarne kostki i nie pomogło :( co dalej - ale bez oscyloskopu i jestem w puncie "0" czyli takim jak było na początku.

  KSS 240A -nowy nie działa,próbkuje- SONY CDP-M43

  POMOCY kochani proszę -coś co mnie naprowadzi na to - od czego zacząć - kto się podejmie mi doradzić :please:
 • Spec od car audio
  Pozostaje sprawdzić czy jest poprawne zasilanie.
 • Poziom 25  
  A silnik napędzający płytę OK? Sprawdziłeś tasiemkę połączeniową? Czy głowica da się swobodnie przesuwać po prowadnicy? Czy między zębami przekładni nie ma zanieczyszczeń? Zanim zaczniesz cokolwiek regulować, sprawdź najpierw w tych punktach o których piszę.
 • Poziom 29  
  Nie wiem, czy to pomoże, ale zacytuję poradę z Serwisu Elektroniki:
  "Nie czyta płyt CD.
  Porada może dotyczyć wielu zestawów, których odtwarzacz CD zbudowany jest w oparciu o laser KSS240A. Charakterystycznym objawem dla tego uszkodzenia był głośny, metaliczny stukot soczewki głowicy laserowej, niezależnie czy płyta została wprowadzona, czy nie. Soczewka ta była gwałtownie podnoszona i opuszczana, podczas gdy przy prawidłowej pracy ruch ten jest płynny. Można się zatem było spodziewać braku jakiejś pojemności w torze regulacji FOCUS.
  Bliższa obserwacja płytki pozwoliła zauważyć, że pewny jej fragment jest „mokry” od rozlanego elektrolitu. Wymiana trzech kondensatorów SMD 47µF/4V (tych najbliższych) i umycie płytki nie przyniosło poprawy. Obserwacja ścieżek pod lupą nie wskazywała na istnienie jakiegoś przepalenia. Pozostały zatem metalizacje otworów, czyli przejścia ścieżki z jednej warstwy na drugą. Już wkrótce okazało się, że ten trop był słuszny, gdyż pomiar omomierzem wskazał na istnienie przerwy między kondensatorem C103 a n.7 układu scalonego CXA1372AQ. Na wszelki wypadek zmostkowane zostały także inne połączenia, które znajdowały się w rejonie wylanego elektrolitu."
  A tak w ogóle, to trzeba było kupić laser tu: http://www.poltronic.com.pl/go/_info/?id=10917 i pewnie też byłby sprawny
  a tu są ładne zdjęcia tego lasera http://www.radmory.za.pl/kss/index.html

  pozdrawiam :D

  PS. Masz coś duży bałagan na płytce po lutowaniu (na załączonym zdjęciu)- możliwe, że płytkę trzeba dobrze oczyścić i sprawdzić połączenia.
 • Poziom 27  
  djlj24 -
  zmierzę zaraz nap. z zasilacza i w głównych punktach i podam je,

  Diagran6
  - silnik napędzający płytę - OK
  - tasiemka połączeniowa - OK
  - głowica da się swobodnie przesuwać po prowadnicy
  - między zębami przekładni nie ma zanieczyszczeń,

  Nie ma potrzeby nic reg. bo na innym sprzęcie 3 lasery działają OK
  (oryginalny ze sprzętu, nowy i z tamtego sprzętu)

  Cytat:
  Soczewka ta była gwałtownie podnoszona i opuszczana

  - dokładnie tak :( zaraz się zabieram za nią.

  Cytat:
  Masz coś duży bałagan na płytce po lutowaniu


  Mam tylko źle zdjęcie zrobione - nie ostre :wink: ale przemyję płytkę i ją sprawdzę jeszcze raz.

  Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

  Więc napięcia z zasilacza ma napisane na samej płytce z zasilacza
  +10 mam 11
  -10 mam -11.2
  +5 mam 5.3
  +30 mam 32
  i zasilanie zmienne 3.5V na wyświetlacz

  czyli napięcia z zasilacza są OK. i w punktach pomiarowych też - znalazłem tam ( +7, +3.13, +3.5 )
 • Poziom 27  
  Ja mam tylko jeden malutki kwadracik czarny pod tym plastikiem ( jest nie widoczny na zdjęciu ) na mierniku pokazywał 4uF , napisów żadnych nie mam na nim :( pomocy.

  Na płycie oprócz niego nie ma nic żadnych elektrolitów więc posty z opisywanymi elektrolitami mi nic nie podpowiadają i z tymi "nitami"że niby nie mają przejścia na drugą stronę płytki, również nic mi nie podpowiadają, ścieżek żadnych nie mam "nadjedzonych" i "zjedzonych".
  Naprawdę wszystkie elektrolity w sprzęcie zmierzone i dobre są ( zasilacz, płyta główna - dużo ich nie było )
  Już nie mam pomysłów co zrobić z tym fantem dalej ? Leżę z usterką, chciałbym to uruchomić bo kupiłem nowy laser i szkoda trochę wydanej kasy.
 • Spec od sprzętu Unitra
  Dlaczego od razu zakładasz że, to nie wina przelotek i elektrolitu? Wymień go w ciemno (na razie na zwykły) sprawdź przelotki tak jak sugerują w tym materiale (może po czasie robią się przerwy itp. osobiście miałem taki przypadek ale nie w CD). Wymyj dobrze płytkę z tej kalafonii, dlaczego jej tam tyle?
 • Poziom 27  
  Przelotki pomierzone kondensatorek wymieniony na 10uF "w ciemno go wymieniłem"

  wymieniłem kondensatory w okolicach tych "draiwerów" co sterują silnikami i nadal nic :( jest tak samo jak było

  ps. na płycie pod laserem mam tylko 1 kondensatorek smd , który pokazywał 4uF i nic nie było widać żeby coś się wylewało :cunning:

  Już sobie wyobrażam jak to zaniosę do serwisu - wymienią mi laser ( który na innym sprzęcie pracuje lepiej od oryginalnego w tym sprzęcie :P ) pewnie powymieniają w ( dużo ) części i skasują 400 zł. :cry:

  Co zrobić by go nie oddawać tam - zależy mi na naprawie tego ( instruktor prawa jazdy )
 • Spec od sprzętu Unitra
  Słuchaj może być jakiś scalak walnięty a wtedy naprawa nie opłacalna.
 • Poziom 27  
  Właśnie - tylko nie mam możliwości tego sprawdzić - oscyloskopem pewnie to można byłoby sprawdzić i z serwisówką co gdzie jaki przebieg.
  Dlatego jak do nich do serwisu zaniosę to mi powiedzą 100 lub więcej za sprawdzenie :( a drugie 100 za naprawę.

  ps. instruktorowi obiecałem że to naprawię - bo szkoli mi kogoś na " L" i teraz mi wstyd się mu przyznać ze nie zrobię tego - poratujcie co zrobić ?
 • Spec od sprzętu Unitra
  Co masz zrobić? Wytłumacz że taka sprawa wynikła i już. Tylko szkoda Twojej kasy ale laser sobie zostaw.