Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozmowa w sieci lokalnej

kondziub 25 Jan 2004 15:16 1934 2
 • #1
  kondziub
  Level 21  
  Czy da rade przeslac do kogos "pare slow" poprzez siec lokalna nie korzystajac z zadnych dodatkowych programów? Chodzi mi o to ze czasami chcialbym cos do kogos napisac ale on ma wylaczony programik ktory uzywamy do pogaduszek w sieci a widze ze kompa ma wlaczonego. W sieci sa Windowsy poczawszy od 95 (jeden komp) przez 98, Me i na Xp skonczywszy. Czy widny maja cos w siebie takiego wbudowanego?
 • #2
  apstynent
  Level 22  
  skopiowane z pomocy windowsa:

  Polecenie net send Wysyła wiadomości do innych użytkowników, komputerów lub nazw komunikacyjnych w sieci.

  Składnia
  net send {nazwa | * | /domain[:nazwa] | /users} wiadomość

  Parametry
  nazwa
  Określa nazwę użytkownika, nazwę komputera lub nazwę komunikacyjną, do której należy wysłać wiadomość. Jeżeli w podanych informacjach znajdują się spacje, należy wpisać tekst w cudzysłowie (na przykład "nazwa komputera"). Długie nazwy użytkowników mogą być przyczyną problemów, jeśli używane są jako nazwy NetBIOS. Długość nazw NetBIOS jest ograniczona do 16 znaków, ale szesnasty znak jest zarezerwowany.
  *
  Wysyła wiadomość do wszystkich nazw w domenie lub grupie roboczej.
  /domain:nazwa
  Wysyła wiadomość do wszystkich nazw w domenie komputera. Można określić parametr nazwa, aby wysłać wiadomość do wszystkich nazw w określonej domenie lub grupie roboczej.
  /users
  Wysyła wiadomość do wszystkich użytkowników, którzy nawiązali połączenie z serwerem.
  wiadomość
  Wymagany. Określa tekst wiadomości.
  net help polecenie
  Wyświetla Pomoc dotyczącą określonego polecenia net.
  Spostrzeżenia
  Wiadomość można wysyłać tylko do nazwy, która jest aktywna w sieci. Jeżeli wiadomość jest wysyłana do nazwy użytkownika, użytkownik musi być zalogowany i musi uruchomić usługę Posłaniec, aby odebrać wiadomość.
  Można emitować wiadomość do wszystkich nazw w domenie komputera (za pomocą parametru * lub /domain) lub w innej domenie (parametr /domain:nazwa_domeny). Wiadomości emisji mogą zawierać maksymalnie 128 znaków. Podczas wysyłania wiadomości do wielu użytkowników należy używać funkcji dyskrecji.
  Parametr /users zezwala na wysłanie wiadomości do wszystkich użytkowników, którzy mają sesje z danym serwerem. Podczas wysyłania wiadomości do wielu użytkowników należy używać funkcji dyskrecji.
  Wiadomości można odbierać pod warunkiem, że uruchomiono usługę Posłaniec. Aby uzyskać więcej informacji o uruchamianiu usługi, zobacz Tematy pokrewne.
 • #3
  catspaw
  Level 13  
  Dodam że o ile posłaniec jest standardowo aktywny w XP to we wcześniejszych windows już nie. Należy go włączyć wcześniej

  pozdro