Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Navcomm tk-760 a odstęp między kanałowy dla PMR

7936 17 Maj 2008 11:59 17169 21
  • #1 17 Maj 2008 11:59
    7936
    Poziom 18  

Witam.
    Mam pytanie do użytkowników tego radia.
    W instrukcji obsługi znalazłem info że jest możliwość zaprogramowania 199 kanałów.A mnie interesuje czy jest możliwość zaprogramowania kanałów PMR z ich odstępem, i kanałów amatorskich z ich odstępem.
    Gdzie dla PMR 446 jest odstęp 12,5kHz ,i 8 kanałów,a dla amatorskiego 70cm 25kHz jak się nie mylę.
    Chodzi mi o to czy można mieć jedno i drugie, bez jakich zmian w ustawieniach radia.
    Mam nadzieje że zrozumiale napisałem.
    PMR 466
    Kanały - 8, odstęp - 12,5 kHz
    Moc TX - 0,5 W
    CTSS (PL Code) - wymagane

Nr Kanału Częstotliwość
    1 446,00625
    2 446,01875
    3 446,03125
    4 446,04375
    5 446,05625
    6 446,06875
    7 446,08125
    8 446,09375

Pozdrawiam.

0 21
  • #2 17 Maj 2008 12:18
    sq8wit
    Poziom 14  

Pomiędzy kanałami PMR jest odstęp 6.25 KHz a nie 12.5 .
    Tutaj masz instrukcję.

0
  • #3 17 Maj 2008 16:24
    mpn103
    Poziom 34  

sq8wit napisał:
    Tutaj masz instrukcję.

Oj SQ8WIT... pomiędzy kanałami PMR jest 12,5kHz odstępu...
    A na dowód daje to: http://pl.wikipedia.org/wiki/PMR_(radio)

Czy jest możliwość zaprogramowania? Owszem jest.
    Musisz ustawić częstotliwość równą 446.000 MHz i ustawić krok 6,25 kHz i dać "raz do góry" na 446.006.25 MHz, to jest pierwszy kanał.
    Później przełączyć krok na 12,5kHz i ustawić kolejne 7.

0
  • #4 17 Maj 2008 16:30
    sq8wit
    Poziom 14  

Kurcze przepraszam, miałem co innego na myśli a co innego napisałem.
    Tak to jest jak się pisze to co mysli a nie myśli o czym pisze.

Jeszcze raz PRZEPRASZAM za zamieszanie.

0
  • #5 17 Maj 2008 22:16
    7936
    Poziom 18  

sq8wit napisał:
    Tutaj masz instrukcję.

Witam instrukcje to mam, ale coś mi nie pasuje,z tym odstępem dla pmr 466.Może sie myle,ale .Jeżeli wykonamy zadanie matematyczne tj.od kanału 8 odejmiemy 7 to wychodzi 12,5. 446,09375 - 446,08125 =0,0125.

0
  • #6 18 Maj 2008 00:13
    mpn103
    Poziom 34  

8. 446,093,75 - 0,012,50 =
    7. 446,081,25 - 0,012,50 =
    6. 446,068,75 - 0,012,50 =
    5. 446,056,25 - 0,012,50 =
    4. 446,043,75 - 0,012,50 =
    3. 446,031,25 - 0,012,50 =
    2. 446,018,75 - 0,012,50 =
    1. 446,006,25

wszystko się zgadza

0
  • #7 18 Maj 2008 12:43
    7936
    Poziom 18  

To znaczy że ogólnie da sie go ustawić by mieć pmr 466 i amatorską 70-tkę zaprogramowaną jednocześnie.

0
  • #8 24 Maj 2008 11:28
    SQ5IRH
    Poziom 16  

7936 napisał:
    To znaczy że ogólnie da sie go ustawić by mieć pmr 466 i amatorską 70-tkę zaprogramowaną jednocześnie.

Oczywiście, że się da.
    Możesz nawet wejść w tryb wyświetlania samych kanałów i Twój radiotelefon wygląda wtedy jak tradycyjna PMR-ka

0
  • #9 28 Maj 2008 14:24
    7936
    Poziom 18  

Witam . I dziękuje za zainteresowanie tematem. To samo pytanie chciałbym też zadać o radio Puxing PX-777 400-470MHz . Chce zebrać takie informacje tylko z tego względu że w pracy potrzebuje pmr,a prywatnie pasmo amatorskie, i nie ma sensu nosić dwóch trx przy sobie. Po drugie to "macam" które radio kupić.Wiem że w jest osoba która ma puxinga, i mieszka w ZG woj Lubuskie,ale jakoś nie moge złapać namiaru na tą osobę,by zasiegnąć wiedzy z urzywania puxinga.

0
  • #10 29 Maj 2008 11:19
    SQ5IRH
    Poziom 16  

Na temat Puxing'a nie wypowiem się bo nie miałem go w ręku, ale posiadam Navcomm TK-760 i muszę powiedzieć że jest wykonany solidnie. Przyzwoita czułość, zwarta obudowa (nie ma luzów, itp.) przyjemne dla ucha audio oraz dobra selektywność. Posiada podstawowe funkcje, raczej te którch się używa (bez zbędnych "wodotrysków"), pozwala na ustawienie subtonów CTCSS oraz DCS niezależnie dla odbiornika i nadajnika, shift do przemienników oraz 199 komórek pamieci i trzy tryby skanowania. Jedyny mały minus to brak tonu 1750Hz, ale można bez tego żyć (większość przemienników w paśmie 70cm jest otwierana nośną lub subtonem). Odbiornik się nie wzbudza jak w przypadku radiotelefonu Jingtong jt-208 który również posiadam, tyle że na pasmo 2m. Żałuję tylko, że przy zakupie ręczniaka na 2m nie kupiłem również Navcomm'a. Moim zdaniem wart swojej ceny.

0
  • #11 31 Paź 2008 21:19
    bury104
    Poziom 13  

A ja się nie zgodze że jest solidne. Otórz aby dostać się do wtyków na słuchawki i mikrofon trzeba odkręcić małą śrubkę z krzyżakiem fi 2mm.
    Śrubka zaraz sie gubi bo nikt nie pomyslał aby ją umocować w klapce na gumową podkładkę lub zatrzask. Wszystko się ledwie trzyma.
    Przez klapkę (dokreconą śrubą) doskonale przecieka woda wiec navkomma radiostacja jest szybko zatapialna - NIE JEST WODOSZCZELNA.
    Czułość jest dużo mniejsza od YAESU VR-2 LUB VR-3.
    JEST również ta krótkofalówka DWA RAZY CIĘŻSZA i DWA RAZY WIĘKSZA OD TYCH JAPOŃCZYKÓW.

Do tego ten feralne etui, tzw. kondom na komórkę, nie można ładować przez te etui, krótkofalówka z tym przezroczystym kondomem nie da się włożyć do ładowarki.

Słaba czułość w porównaniu z podanymi japończykami. No i jeden zakres odbioru i nadawania.
    W kieszeni się ledwie mieści - tak na styk.
    Bardzo wolne skanowanie kanałów - zaledwie dwa kanały na 1s.
    Procesor bardzo stary w porównaniu z VX-3, który w tym samym czasie przemiata 12 kanałów w poszukiwaniu sygnału.

Ogólnie nie jest to rewelacja a cena jest tylko trochę niższa od podanych japończyków ściągnietych ze stanów, które nadają w dwóch lub trzech zakresach i odbiór od 0.5MHz do 1000MHz.

Taka zabawka dla niewymagającego niekrótkofalowca!!!

-1
  • #12 02 Lis 2008 17:16
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

bury104 napisał:
    Otórz aby dostać się do wtyków na słuchawki i mikrofon trzeba odkręcić małą śrubkę z krzyżakiem fi 2mm.

W czym widzisz problem?
    Czy "krzyżak" jest trudno dostępny?

bury104 napisał:
    Śrubka zaraz sie gubi bo nikt nie pomyslał aby ją umocować w klapce na gumową podkładkę lub zatrzask. Wszystko się ledwie trzyma.

To przecież śrubkę można schować tak aby się nie zgubiła.
    Po za tym wszystko się znakomicie trzyma.

bury104 napisał:
    Przez klapkę (dokreconą śrubą) doskonale przecieka woda wiec navkomma radiostacja jest szybko zatapialna - NIE JEST WODOSZCZELNA.

A co pływasz z tym radiem?
    Radio jest przystosowane dla ludzi uprawiających czynnie sporty lotnicze.

bury104 napisał:
    JEST również ta krótkofalówka DWA RAZY CIĘŻSZA i DWA RAZY WIĘKSZA OD TYCH JAPOŃCZYKÓW.

Nie widzę problemu.
    Przynajmniej radio jest wyczuwalne w dłoni (chodzi o wagę).
    Wielkość radia jest porównywalna z Sony Ericssonem k-750i.

bury104 napisał:
    Do tego ten feralne etui, tzw. kondom na komórkę, nie można ładować przez te etui, krótkofalówka z tym przezroczystym kondomem nie da się włożyć do ładowarki.

A kto ci każe ładować radio z etui.
    One jest po to aby radio zabezpieczyć np. przez pyłem.
    Po to etui jest tak zrobione aby je można było łatwo ściągnąć.

bury104 napisał:
    W kieszeni się ledwie mieści - tak na styk.

Musisz mieć bardzo małe kieszenie.

bury104 napisał:
    Ogólnie nie jest to rewelacja a cena jest tylko trochę niższa od podanych japończyków ściągnietych ze stanów, które nadają w dwóch lub trzech zakresach i odbiór od 0.5MHz do 1000MHz.

Z tym odbiorem w pasmach KF to bym był ostrożny.

0
  • #13 04 Lis 2008 11:45
    bury104
    Poziom 13  

Chyba najgoszym skandalem w raditelefonach navcomma jest waga tych zabawek, na elektrodzie przeczytałem, iż navcomm wymienił akumulatory na słabsze.
    Radiostacja powinna ważyć ok 230g a waży u mnie 194.50g na wadze laboratoryjnej z legalizacją.
    Bateria trzymają przez to o 30% krócej, specjalnie to sprawdziłem i się zgadza.

To dlatego 10 min. przed końcem tylko jedna kreska gaśnie na wyświetlaczu na trzy i ten stan utrzymuje się do wyłączenia zabawki, rozładowania.
    Tutaj jest pies pogrzebany, system pokazywał poprawnie dla innej baterii, jak ją zmienili na dużo słabszą to układ zaczoł żle wskazywać.

SPRAWDZCIE WSZYSCY, że to prawda.
    Nie takie trudne zważyć i zmieżyć czas nadawania po naładowaniu.
    Macie manuala gdzie jest napisan że zabawka waży ok. 230g (mi brakuje 35.5g).

Jeśli chodzi o etui to nawet stare centertele miały funkcje ładowania w etui. Zakładać i ściągać do ładowania to jest głupota, tak się radio niszczy, wyciera.
    Po coś bulisz te 12 zl, chyba nie za szybkę do zabawy.
    Etui nie spełnia wymogów bo nie chroni przed wilgocią, wyżucone pieniądze w błoto.

Co do śrubki to co mówili uzytkownicy gwint aluminiowy w krótkofalówce się ścina po kilkudziesięciu dokręceniach i odkręceniach klapki, dlatego oni już bez klapek latają.

Z wierzchu radio wygląda na kenwooda, ale w praktyce jest tylko jego chińską podróbka, jakość i dopracowanie tej zabawki na to wskazuje.

-1
  • #14 03 Gru 2008 13:12
    Mythbuster
    Poziom 2  

Witam wszystkich Grupowiczów

Reprezentuję firmę NAVCOMM i na samym początku chciałbym podziękować wszystkim obecnym i przyszłym użytkownikom naszych produktów za wyrażane tu opinie. Stanowią one dla nas cenną informację na temat jakości oferowanego przez nas sprzętu, a część z zamieszczanych na grupie uwag na pewno zostanie przez nas uwzględniona przy projektowaniu kolejnych modeli.

Dzisiejszy post stanowi złamanie pewnej reguły obowiązującej w naszej firmie – niepisywania na grupach dyskusyjnych. Owszem czytamy posty i jeśli jest taka potrzeba odpowiadamy bezpośrednio autorom, ale na tym uważam nasza rola się kończy.
    Powodem tego posta jest Pan Bury (Zenon2000), który rozpoczął krucjatę przeciwko naszej firmie. Ponieważ poziom agresji tego Pana przekracza naszym zdaniem ogólnie przyjęte normy, chciałbym aby czytający poznali także nasze stanowisko w tej sprawie.
    Pan Bury (na innych forach piszący pod pseudonimem Bury104) zamówił u nas pod koniec października 2 szt. radiostacji serii TK + dodatkowe akcesoria. Traf chciał, że kilka dni wcześniej zakończyła się promocja na radia tej serii i w dniu zamówienia cena była o 30zł droższa. To był też powód dla którego Pan Bury wysłał do nas zamówienie mailem, a nie skorzystał z Allegro (mimo, że jest zarejestrowanym użytkownikiem tego serwisu) ani naszego sklepu internetowego – tam były już zmienione ceny. Ponieważ w treści maila (zamówienia) podane były niższe ceny powiadomiliśmy Pana Burego, ze promocja została zakończona i nie możemy zrealizować jego zamówienia w podanych w mailu cenach. Na to Pan Bury, że to skandal, że rozmawiał z nami tydzień temu przez telefon i że wtedy podaliśmy mu niższą cenę. I wtedy podjęliśmy decyzję, której konsekwencje ponosimy do dziś zgodziliśmy się sprzedać sprzęt po wcześniejszej, niższej cenie. Pewnie dla większości z Was było by to satysfakcjonując rozwiązanie, ale nie dla Pana Burego. W kolejnych mailach poinformował na że chcieliśmy go naciągnąć i że skoro tacy z nas naciągacze to sprzęt pewnie też jest naciągany itp. W miedzy czasie przesyłka dotarła do Pana Burego i się zaczęło. Pierwsze żądanie dotyczyło 400szt (tak to nie pomyłka) śrubek do klapki, bo skoro pierwszą zgubił po kilku minutach to do końca roku zgubi ich pewnie z 400. Potem dostało nam się za nietypowe nacięcia na łepku śrubki do klapki, że niby potrzebny jest specjalny krzyżak i że jak będzie latał z takim krzyżakiem w kieszeni to w razie upadku śrubokręt wbije mu się w brzuch. Kolejne pretensje dotyczyły braku folii na wyświetlaczu, mniejszej o 30gr niż w podana w instrukcji wagi radiostacji, nieużytecznego pokrowca i braku wodoszczelności. Następnie pojawiły się problemy z parametrami technicznymi. Ponieważ satysfakcja jest w naszej firmie gwarantowana najprostszym dla nas rozwiązaniem było zaproponowanie Panu Buremu przyjecie sprzętu z powrotem w zamian za zwrot gotówki. Mało tego zaproponowaliśmy że może towar odesłać na nasz koszt nie tracąc ani złotówki z wydanej u nas kwoty. Niestety Pan Bury nie skorzystał z tej propozycji a zamiast tego zaczął rozpisywać się na temat zakupionego sprzętu i tego jacy z nas oszuści i naciągacze. A my oszuści wysłaliśmy mu jeszcze za darmo i na nasz koszt zgubioną śrubke i klapkę.

Taka jest duga strona medalu. Mam nadzieję, ze powyższy tekst pozwoli czytelnikom tej grupy spojrzeć na posty wypisywane przez Pana Burego z trochę innej perspektywy.

Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich
    Mythbuster
    NAVCOMM

Moderowany przez SP5ANJ:

Mythbuster wydaje mi się , że ten wpis jest NIE na miejscu.
    Zgodnie z obowiązującym regulaminem pkt. 2 i pkt 4 , informację te powinny być napisane na PW i tylko na PW.
    Nikogo na elektrodzie nie interesują "Wasze" kłótnie.
    I każdy z "tu piszących" na elektrodzie, ma prawo wypowiedzenia się (nawet źle) o wyrobach danej firmy - w tym przypadku - NAVCOMM.
    Wyczuwam tu również "auto-reklamę" .

0
  • #15 08 Gru 2009 15:24
    nrm
    Poziom 2  

Witam, Kupiłem Navcomma do komunikacji na paśmie pmr. Jak nadaję np. do jakiejś taniej pmrki (maxcom), to odbiornik przerywa, squelch wyłącza głośnik. Dzieje się tak, gdy głośniej mówię do mikrofonu. Wyłączę squelcha, to jakość dźwięku jest słaba - sygnał jest przesterowany i trzeszczy.

Przykładowe parametry:
    f: 446.0625 MHz,
    na odbiorniku kanał 6,
    CTCSS 67Hz (jak wyłączę to samo, bez różnicy)
    p: 0.5W (j.w.)

0
  • #16 08 Gru 2009 23:25
    mpn103
    Poziom 34  

A nie zauważyłeś różnicy w dewiacji?
    W paśmie amatorskim 430-440 MHz ta dewiacja jest większa niż w PMR stąd taki objaw.

0
  • #17 08 Gru 2009 23:35
    nrm
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedź, w międzyczasie to doczytałem, w pmr jest 2,5 kHz, a Navcomm ma 5. Czyli mogę rozumieć, że nie da się względnie łatwo tego ominąć i to co piszą na stronie Navcomma jest nieco naciągane ("obsługa kanałów PMR")

0
  • #18 09 Gru 2009 00:59
    mpn103
    Poziom 34  

A co rozumiesz poprzez słowo obsługa?
    Odbiera częstotliwości PMR? Odbiera.
    Nadaje na częstotliwościach PMR? Nadaje.
    Więc co tu jest naciągane?
    Lepsze PMR mają 5kHz, nie mówimy tu o zabawkach.

0
  • #19 09 Gru 2009 01:17
    nrm
    Poziom 2  

Ok, źle Cię i to co czytałem na sieci zrozumiałem. Myślałem, że 2.5 to jakiś standard w PMR, zwracam honor. Niestety czasem jestem zmuszony porozumiewać się z takimi tanimi pmrkami.

0
  • #20 14 Sty 2010 21:11
    256397
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 27 Wrz 2010 00:52
    kancgab
    Poziom 1  

Radio za tą cenę genialne. Koszt niewiele większy niż PMR, a parametry o niebo lepsze. Wykorzystuję radio w airsofcie, i tam sprawdza się znakomicie. Jest wykorzystywane przez coraz większą liczbę moich kolegów i wszyscy są zadowoleni.

0
  • #22 27 Wrz 2010 06:22
    c2h5oh
    Moderator

Zamykam ten temat z maja 2008 roku. Jego autor do dawna się nim nie interesuje więc nie ma sensu mu odpowiadać.

0