Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka inwerterowa 7kW 200A

lechoo 01 Wrz 2007 13:30 101093 53
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #32
  robert_sk
  Poziom 10  
  Jeżeli chodzi o koszty spawarki to mam małe pytanie.Udało mi się zrobić
  falownik.Już go sprawdziłem,działa. Dziękuje kolegom za opisy które mi pomogły.Mam pytanie odnośnie diody prostowniczej.W domu mam MBR20200CT.Czy 6 sztuk takich diod wystarczy?Czy lepiej nie żałować
  i od razu kupić lepsze?A jak tak to najlepiej jakie i gdzie?Żeby nie zwiększać kosztów.Mam trafo E65,materiał 3f3.Wiem że dużo z tej spawarki nie wyciągne.Ale na początek
  może być.Czy lepiej od razu kupić większy rdzeń?
 • #33
  lechoo
  Poziom 39  
  Łączenie równoległe większej ilości diod nie jest najlepszym rozwiązaniem, ze względu na nierównomierny rozpływ prądów. Spowodowane tym przebicie jednej z diod składowych spowoduje jednoczesne spalenie kluczy po stronie pierwotnej. Lepiej moim zdaniem kupić diody na większe prądy, np. BYV255V.
 • #34
  robert2611
  Poziom 2  
  Witam wszystkich.
  Mam pytanie do znawców tematu: Jaka powinna być optymalna przekładnia w transformatorze, w tego typu spawarkach.
  Pozdrawiam.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #35
  lechoo
  Poziom 39  
  Jest to przetwornica przepustowa 2-tranzystorowa pracująca z maksymalnym wypełnieniem 50%, więc maksymalne napięcie wyjściowe będzie o połowę niższe niż wynika to z przekładni transformatora.
  Moim zdaniem przy zasilaniu jednofazowym 230V (320V po wyprostowaniu) optymalna przekładnia transformatora to 3:1, zaś przy 3-fazowym 400V (560V po wyprostowaniu) - 5:1.
 • #36
  robert_sk
  Poziom 10  
  Mam pytanie odnośnie transformatora głównego.Zakupiłem rdzeń E70 typ
  3c85. Sprzedawca zastrzegał się ,że jest mała różnica między 3c90.Mam problemy z obliczeniem transformatora.Nie mogę zrozumieć obliczeń ze
  strony http://schmidt-walter.fbe.fh-darmstadt.de/smps_e/smps_e.htm
  Obliczałem ze wzoru podanego z czasopisma Elektronika Praktyczna 11/99.
  Wzór B=me*I*z/Le.Nie mogę znaleźć stałych me i Le.W katalogach są tylko
  Ve i Ae .Czy mógłbyś mi pomóc.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #37
  lechoo
  Poziom 39  
  Zgadza się - materiał 3C90 (który jest trochę lepszy) zastąpił nieprodukowany już 3C85. Przy obliczeniach możesz posłużyć się danymi dla 3C90.

  Wzór na indukcję podany w "EP" jest błędny (otrzymamy wyniki zaniżone o około 25%), we wzorze brakuje µ0 - przenikalność magnetyczna próżni:
  B = µe*µ0*I*z/le

  Budujesz tą spawarkę w wersji zasilanej 230V czy 3x400V :?:
 • #38
  robert_sk
  Poziom 10  
  Spawarkę na wejściowe napięcie 230V.
 • #39
  robert_sk
  Poziom 10  
  Czy można użyć wzoru podobno dla przebiegów prostokątnych?
  B=2.5*U/ f*n*Ae . Gdzie U jest napięciem szczytowym.Chodzi mi o obliczenie maksymalnej wartości indukcji B ,aby nie nasycić rdzenia.Mam jeszcze jedno zapytanie .Chodzi mi o stałą Al. W niektórych katalogach jest podawana w nH .A jest napisane ,że L przyjmuje się w nH gdy Al jest w nH/n^2. Dla wzoru: L=n^2*Al
 • #40
  lechoo
  Poziom 39  
  Ja sobie najpierw obliczam szczytową wartość prądu ze wzoru Im=U*t/L, a następnie indukcję w/g wcześniej podanego wzoru. Próbowałem to samo policzyć ze wzoru podanego przez Ciebie, ale wychodziły mi jakieś głupoty...
  Wzór na indukcyjność L=AL*n^2 jest jak najbardziej poprawny.

  ------
  EDIT
  ------

  Podaję prawidłowy prosty wzór opisujący ilość zwoi uzwojenia pierwotnego transformatora impulsowego, przy założeniu współczynnika wypełnienia wynoszącego 50%:

  n = (U × 10^6)/(2 × f × B × Ae)

  gdzie:
  U - napięcie zasilania w V (podstawiamy 320V)
  f - częstotliwość w kHz
  B - indukcja w mT (ja przeważnie przyjmuję 250 mT)
  Ae - przekrój środkowej kolumny rdzenia w mm²

  Wyniki które otrzymałem na postawie tego wzoru zgadzają się z tym co obliczałem ze wzorów wczesniej podanych, zresztą można sobie ten wzór wyprowadzić samodzielnie.
 • #41
  elektronikwrc
  Poziom 12  
  lechoo Witaj.
  czy mógłbyś mi obliczyć dla przykładu ile potrzeba nawinąć uzwojeń na transformator składający się z dwóch rdzeni E80 ( czyli czterech połówek)
  tu zamieszczam dane katalogowe tego rdzenia http://www.tme.pl/rdzen-ferrytowy-material-3f3-4590nh/arts/pl/a24/e13_7_4-3c90.html
  czy to coś zmienia w przetwornicy że trafo składam z dwóch części i czym różni się rdzeń wykonany z materiału 3F3 i 3C90 bo z tego co widzę to różnią się tylko współczynnikiem indukcyjności ale jak to się ma w praktyce ? jaki lepiej stosować czy jeden ma przewagę nad drugim czy to zależy od topologii układu w którym jest wykorzystywany dany rdzeń i w raz pasuje jeden a raz drugi ? Proszę rozwiać moje niedouczenia :)
  Aha przetwornica pracuje z częstotliwością 60kHz w trybie przepustowej dwu tranzystorowej (spawarka inwertorowa) współczynnik wypełnienia to 50%.
  Gdzie mogę znaleźć szczegółowe informacje na temat zasady działania, doboru i obliczania dławików dla danej przetwornicy.
  Dziękuje za wyjaśnienia :)  P.S. Człowiek całe życie się uczy a i tak głupim pozostanie
 • #42
  lechoo
  Poziom 39  
  Przekrój środkowej kolumny rdzenia złożonego z dwóch E80 jest około 15% większy niż pojedyńczego E71, którego kol. M_MARCIN1974 użył w tym projekcie:
  -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic745942.html
  Uzwojenia możesz nawinąć następująco: pierwotne 17zw., wtórne 6zw.
  Prąd magnesujący przy 60kHz wytworzy szczytową indukcję w rdzeniu 200mT, a więc straty będą niewielkie. Przy tej częstotliwości różnice w stratach między materiałem 3C90 a 3F3 są małe, więc wybierz ten tańszy.
 • #43
  elektronikwrc
  Poziom 12  
  po czym poznać czy jest odpowiednia ilość zwoi przykładając sąde oscyloskopowa do tej przetwornicy ?
  czy przy nie odpowiedniej ilości transformator może się nasycić i tranzystory kluczujące pójdą z dymem ? słyszałem ze rdzeń nie powinien być ciepły przy pracy jałowej i wtedy jest dobrze.
  Nadal proszę jakiś przelicznik do orientacyjnej liczby uzwojeń pierwotnych- przyda mi się to przy nawijaniu mniejszych przetwornic na rdzeniach ETD itp. myślę że inni także z tego skorzystają.
 • #45
  lechoo
  Poziom 39  
  elektronikwrc napisał:
  Nadal proszę jakiś przelicznik do orientacyjnej liczby uzwojeń pierwotnych- przyda mi się to przy nawijaniu mniejszych przetwornic na rdzeniach ETD itp. myślę że inni także z tego skorzystają.

  Przecież kilka postów powyżej podałem taki wzór wraz z niezbędnymi objaśnieniami!

  Cytat:
  n = (U × 10^6)/(2 × f × B × Ae)

  Piszesz o tym samym projekcie w 2 różnych wątkach, proszę zdecyduj się...
 • #46
  elektronikwrc
  Poziom 12  
  Witaj lechoo.
  czy te 10^6 tzn 10 razy szcesc czy 10 z szecioma zerami w tym wzorze
  n = (U × 10^6)/(2 × f × B × Ae)
 • #47
  lechoo
  Poziom 39  
  Dziesięć do potęgi szóstej, czyli 1000000 (milion).
  Pozdrawiam :)
 • #48
  GRZEŚKI;-)
  Poziom 1  
  lechoo napisał:
  Zamieszczam projekt spawarki inwerterowej o maksymalnym ciągłym prądzie wyjściowym 200A. W załączniku są schematy, rysunek płytki drukowanej oraz rysunki i opisy wykonania elementów indukcyjnych. Pliki zapisane są w formacie PDF.  cześć mam maly problem z otwożeniem tego pliku, po rozpakowaniu pilków nie mogie dalej ich otworzyć by je przeczytać i obejrzeć schematy nie mam odpowiedniego programu prosilbym o jakieś wskazówki za pomocom jakiego programu można było by to zrobić zgury dzieki i pozdro
 • #50
  daytek19
  Poziom 1  
  Witam .Mam pewien problem ze spawarką inwerterową 3-fazową .Mianowicie podczas jej uruchomiania nastąpił potężny huk i wywaliło bezpieczniki na dwóch fazach.Po ich wymianie uruchomiła się i wszystko działa oprócz braku jakiegokolwiek prądu spawania.Co mogło wysiąść i ewentualnie na jakie koszty naprawy mam się przygotować? Z elektroniki jestem laikiem więc proszę o zrozumiałe dla laika wypowiedzi.
 • #51
  ekmir
  Poziom 24  
  jaymes napisał:
  i like this design


  Spawarka inwerterowa 7kW 200A

  A jakie trafo :?:
 • #52
  mati640
  Poziom 10  
  Witam
  Czy ktoś by mógł mi na mail kostek727(malpa)wp.pl przysłać schemat.
  Z góry dziękuje.
 • #54
  Marsia
  Poziom 1  
  Wpis stracił ważność spawarka sprzedana!