Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka inwerterowa 7kW 200A

lechoo 01 Wrz 2007 13:30 101093 53
  • Computer ControlsComputer Controls
    robert_sk
    Poziom 10  
    Jeżeli chodzi o koszty spawarki to mam małe pytanie.Udało mi się zrobić
    falownik.Już go sprawdziłem,działa. Dziękuje kolegom za opisy które mi pomogły.Mam pytanie odnośnie diody prostowniczej.W domu mam MBR20200CT.Czy 6 sztuk takich diod wystarczy?Czy lepiej nie żałować
    i od razu kupić lepsze?A jak tak to najlepiej jakie i gdzie?Żeby nie zwiększać kosztów.Mam trafo E65,materiał 3f3.Wiem że dużo z tej spawarki nie wyciągne.Ale na początek
    może być.Czy lepiej od razu kupić większy rdzeń?
    lechoo
    Poziom 39  
    Łączenie równoległe większej ilości diod nie jest najlepszym rozwiązaniem, ze względu na nierównomierny rozpływ prądów. Spowodowane tym przebicie jednej z diod składowych spowoduje jednoczesne spalenie kluczy po stronie pierwotnej. Lepiej moim zdaniem kupić diody na większe prądy, np. BYV255V.
    robert2611
    Poziom 2  
    Witam wszystkich.
    Mam pytanie do znawców tematu: Jaka powinna być optymalna przekładnia w transformatorze, w tego typu spawarkach.
    Pozdrawiam.
    lechoo
    Poziom 39  
    Jest to przetwornica przepustowa 2-tranzystorowa pracująca z maksymalnym wypełnieniem 50%, więc maksymalne napięcie wyjściowe będzie o połowę niższe niż wynika to z przekładni transformatora.
    Moim zdaniem przy zasilaniu jednofazowym 230V (320V po wyprostowaniu) optymalna przekładnia transformatora to 3:1, zaś przy 3-fazowym 400V (560V po wyprostowaniu) - 5:1.
    robert_sk
    Poziom 10  
    Mam pytanie odnośnie transformatora głównego.Zakupiłem rdzeń E70 typ
    3c85. Sprzedawca zastrzegał się ,że jest mała różnica między 3c90.Mam problemy z obliczeniem transformatora.Nie mogę zrozumieć obliczeń ze
    strony http://schmidt-walter.fbe.fh-darmstadt.de/smps_e/smps_e.htm
    Obliczałem ze wzoru podanego z czasopisma Elektronika Praktyczna 11/99.
    Wzór B=me*I*z/Le.Nie mogę znaleźć stałych me i Le.W katalogach są tylko
    Ve i Ae .Czy mógłbyś mi pomóc.
    lechoo
    Poziom 39  
    Zgadza się - materiał 3C90 (który jest trochę lepszy) zastąpił nieprodukowany już 3C85. Przy obliczeniach możesz posłużyć się danymi dla 3C90.

Wzór na indukcję podany w "EP" jest błędny (otrzymamy wyniki zaniżone o około 25%), we wzorze brakuje µ0 - przenikalność magnetyczna próżni:
    B = µe*µ0*I*z/le

Budujesz tą spawarkę w wersji zasilanej 230V czy 3x400V :?:
    robert_sk
    Poziom 10  
    Spawarkę na wejściowe napięcie 230V.
    robert_sk
    Poziom 10  
    Czy można użyć wzoru podobno dla przebiegów prostokątnych?
    B=2.5*U/ f*n*Ae . Gdzie U jest napięciem szczytowym.Chodzi mi o obliczenie maksymalnej wartości indukcji B ,aby nie nasycić rdzenia.Mam jeszcze jedno zapytanie .Chodzi mi o stałą Al. W niektórych katalogach jest podawana w nH .A jest napisane ,że L przyjmuje się w nH gdy Al jest w nH/n^2. Dla wzoru: L=n^2*Al
    lechoo
    Poziom 39  
    Ja sobie najpierw obliczam szczytową wartość prądu ze wzoru Im=U*t/L, a następnie indukcję w/g wcześniej podanego wzoru. Próbowałem to samo policzyć ze wzoru podanego przez Ciebie, ale wychodziły mi jakieś głupoty...
    Wzór na indukcyjność L=AL*n^2 jest jak najbardziej poprawny.

------
    EDIT
    ------

Podaję prawidłowy prosty wzór opisujący ilość zwoi uzwojenia pierwotnego transformatora impulsowego, przy założeniu współczynnika wypełnienia wynoszącego 50%:

n = (U × 10^6)/(2 × f × B × Ae)

gdzie:
    U - napięcie zasilania w V (podstawiamy 320V)
    f - częstotliwość w kHz
    B - indukcja w mT (ja przeważnie przyjmuję 250 mT)
    Ae - przekrój środkowej kolumny rdzenia w mm²

Wyniki które otrzymałem na postawie tego wzoru zgadzają się z tym co obliczałem ze wzorów wczesniej podanych, zresztą można sobie ten wzór wyprowadzić samodzielnie.
    elektronikwrc
    Poziom 12  
    lechoo Witaj.
    czy mógłbyś mi obliczyć dla przykładu ile potrzeba nawinąć uzwojeń na transformator składający się z dwóch rdzeni E80 ( czyli czterech połówek)
    tu zamieszczam dane katalogowe tego rdzenia http://www.tme.pl/rdzen-ferrytowy-material-3f3-4590nh/arts/pl/a24/e13_7_4-3c90.html
    czy to coś zmienia w przetwornicy że trafo składam z dwóch części i czym różni się rdzeń wykonany z materiału 3F3 i 3C90 bo z tego co widzę to różnią się tylko współczynnikiem indukcyjności ale jak to się ma w praktyce ? jaki lepiej stosować czy jeden ma przewagę nad drugim czy to zależy od topologii układu w którym jest wykorzystywany dany rdzeń i w raz pasuje jeden a raz drugi ? Proszę rozwiać moje niedouczenia :)
    Aha przetwornica pracuje z częstotliwością 60kHz w trybie przepustowej dwu tranzystorowej (spawarka inwertorowa) współczynnik wypełnienia to 50%.
    Gdzie mogę znaleźć szczegółowe informacje na temat zasady działania, doboru i obliczania dławików dla danej przetwornicy.
    Dziękuje za wyjaśnienia :)

P.S. Człowiek całe życie się uczy a i tak głupim pozostanie
    lechoo
    Poziom 39  
    Przekrój środkowej kolumny rdzenia złożonego z dwóch E80 jest około 15% większy niż pojedyńczego E71, którego kol. M_MARCIN1974 użył w tym projekcie:
    -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic745942.html
    Uzwojenia możesz nawinąć następująco: pierwotne 17zw., wtórne 6zw.
    Prąd magnesujący przy 60kHz wytworzy szczytową indukcję w rdzeniu 200mT, a więc straty będą niewielkie. Przy tej częstotliwości różnice w stratach między materiałem 3C90 a 3F3 są małe, więc wybierz ten tańszy.
    elektronikwrc
    Poziom 12  
    po czym poznać czy jest odpowiednia ilość zwoi przykładając sąde oscyloskopowa do tej przetwornicy ?
    czy przy nie odpowiedniej ilości transformator może się nasycić i tranzystory kluczujące pójdą z dymem ? słyszałem ze rdzeń nie powinien być ciepły przy pracy jałowej i wtedy jest dobrze.
    Nadal proszę jakiś przelicznik do orientacyjnej liczby uzwojeń pierwotnych- przyda mi się to przy nawijaniu mniejszych przetwornic na rdzeniach ETD itp. myślę że inni także z tego skorzystają.
    lechoo
    Poziom 39  
    elektronikwrc napisał:
    Nadal proszę jakiś przelicznik do orientacyjnej liczby uzwojeń pierwotnych- przyda mi się to przy nawijaniu mniejszych przetwornic na rdzeniach ETD itp. myślę że inni także z tego skorzystają.

Przecież kilka postów powyżej podałem taki wzór wraz z niezbędnymi objaśnieniami!

Cytat:

Piszesz o tym samym projekcie w 2 różnych wątkach, proszę zdecyduj się...
    elektronikwrc
    Poziom 12  
    Witaj lechoo.
    czy te 10^6 tzn 10 razy szcesc czy 10 z szecioma zerami w tym wzorze
    lechoo
    Poziom 39  
    Dziesięć do potęgi szóstej, czyli 1000000 (milion).
    Pozdrawiam :)
    GRZEŚKI;-)
    Poziom 1  
    lechoo napisał:
    Zamieszczam projekt spawarki inwerterowej o maksymalnym ciągłym prądzie wyjściowym 200A. W załączniku są schematy, rysunek płytki drukowanej oraz rysunki i opisy wykonania elementów indukcyjnych. Pliki zapisane są w formacie PDF.

cześć mam maly problem z otwożeniem tego pliku, po rozpakowaniu pilków nie mogie dalej ich otworzyć by je przeczytać i obejrzeć schematy nie mam odpowiedniego programu prosilbym o jakieś wskazówki za pomocom jakiego programu można było by to zrobić zgury dzieki i pozdro
    daytek19
    Poziom 1  
    Witam .Mam pewien problem ze spawarką inwerterową 3-fazową .Mianowicie podczas jej uruchomiania nastąpił potężny huk i wywaliło bezpieczniki na dwóch fazach.Po ich wymianie uruchomiła się i wszystko działa oprócz braku jakiegokolwiek prądu spawania.Co mogło wysiąść i ewentualnie na jakie koszty naprawy mam się przygotować? Z elektroniki jestem laikiem więc proszę o zrozumiałe dla laika wypowiedzi.
    ekmir
    Poziom 24  
    jaymes napisał:
    i like this design

Spawarka inwerterowa 7kW 200A

A jakie trafo :?:
    mati640
    Poziom 10  
    Witam
    Czy ktoś by mógł mi na mail kostek727(malpa)wp.pl przysłać schemat.
    Z góry dziękuje.
    Marsia
    Poziom 1  
    Wpis stracił ważność spawarka sprzedana!