Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Druga młodość Neptuna OT-1401

marcin_oizo 19 May 2008 22:24 19019 46
    User removed account
    User removed account  
  • IGE-XAOIGE-XAO
    junior2004
    Level 15  
    Witam,

R-MIK wrote:
    kokodin wrote:
    Quote:
    a da się do tego dorobić scart, lub po "niskiej" obraz przesłać? fajnie by było na takim odbiorniku jakieś sat programy odpalić..
    oczywiście że sie da to sie nazywa modulator rf :P wpinasz na chincze audio i video z composite i stroisz tv na odpowiednia częstotliwość a taki wynalazek możesz wyrwać ze starych video lub pegazusów

Tak jak było napisane, zostaje tylko modulator. Bezpośrednio nie da sie wprowadzić sygnału, poniewaz masa ówczenych telewizorów była w 99% przypadków łączona z siecia 230V. Zaleznie jak włoży sie wtyczke do gniazdka, moze tam pojawic sie napięcie 230V.

Niekoniecznie, sygnał audio - przez maleńkie trafko, video - optoizolacja.
    Pozdrawiam i wyrazy głębokiego uznania dla autora postu.
    marcin_oizo
    Level 28  
    Dziękuję koledzy za poparcie, myślałem że ten temat spotka się z krytycznym przyjęciem więc tym niemniej jestem zadowolony :)
    Zachęcam do odbudowy staroci, starych odb. radiowych itp. Z radiami jest nawet czasami więcej zabawy niż z TV bo to cewki pogryzione przez myszy, a to ktoś głośnik ukradł, a tu ktoś "naprawiał". Nie lubię poprawiać po kimś roboty ale to pewnie wszyscy tak mają. Często się zdarza że ktoś kto troszeczkę się zna na elektronice zaczyna coś naprawiać i psuje to jeszcze bardziej. Potem dojście co jest co zajmuje czasami więcej niż naprawa samej usterki.
    Wracając do współczesnej techniki to nie będzie już tak interesować za 50 lat niż taki Neptun czy Szmaragd obecnie. Jak już któryś z kolegów napisał, telewizory są produkowane masowo na bardzo dużą skalę a kiedyś kupno telewizora wiązało się z bardzo dużymi kosztami. Słyszałem niejedną historię jak to się do sąsiada szło obejrzeć telewizję :) Oczywiście za niedużą kasę ale zawsze to coś.
    Teraz chciałbym upolować WISŁĘ ale ceny jej podchodzą pod równowartość znośnego Poloneza bez gazu (ok. 1500 PLN) więc póki co to tylko marzenie. Może ktoś w rodzinie ma taki na strychu bądź w piwnicy czy szopie (co często się zdarza) i nawet o tym nie wie. Np. u babci znalezione zostało niemieckie radio Saba z 1938 roku, które nadal działa.
    Pozdrawiam i dziękuję!
  • IGE-XAOIGE-XAO
    cirrostrato
    Level 37  
    Jestem tu nowy,witam wszystkich.Zbieram TV lampowe(i oczywiście uruchamiam) i mam kilkadziesiąt szt.TV niekolorowe zwłaszcza z lat 70-tych wbrew opinii niektórych kolegów są łatwe do uruchomienia,lampy na razie tanie.Np. na Allegro jest aktualnie aukcja Neptuna221,odbiera wszystkie ,,współczesne" kanały,części są,naprawa łatwa,cena(no zobaczymy)niska.Mam taki i działa bardzo dobrze,odbiera w Warszawie 7 kanałów z anteny.
    marcin_oizo
    Level 28  
    cirrostrato wrote:
    Jestem tu nowy,witam wszystkich.Zbieram TV lampowe(i oczywiście uruchamiam) i mam kilkadziesiąt szt.TV niekolorowe zwłaszcza z lat 70-tych wbrew opinii niektórych kolegów są łatwe do uruchomienia,lampy na razie tanie.Np. na Allegro jest aktualnie aukcja Neptuna221,odbiera wszystkie ,,współczesne" kanały,części są,naprawa łatwa,cena(no zobaczymy)niska.Mam taki i działa bardzo dobrze,odbiera w Warszawie 7 kanałów z anteny.

Witam kolegę z Triody! No fakt, ja umywam się do kolegi ale jeśli nie koledzy to bym go nie naprawił...

Ten gościu z filmu ma dużo OTV ale ma dużo "krzemowców". Ciekaw jestem czy był jakiś telewizor zrobiony tylko na tranzystorach germanowych?
    cirrostrato
    Level 37  
    Np. TV turystyczne Junost ale wczesne modele,ElektronikaWŁ100,ze stacjonarnych raczej nie(ale może tylko nie były importowane z CCCP),z polskich nie było(tylko fonia 6,5MHz we wczesnych Ametystach).I nie bądź taki skromny Marcinie,to że sobie poradziłeś z opisywanym TV wzbudza mój szczery podziw.
    mateusz885
    Level 23  
    marcin_oizo ! Ogromne gratulacje i z całego serca życzę owocnych poszukiwać i napraw staroci, dziś przeżyłem kolejny dzień w tandecie, plastiku i kiczu - bo wszyscy dziś lecą na sprzęt jak świeci na niebiesko.... Ilu się spotyka ludzi tak żenująco "mało rozumnych", którzy niby są np wielkimi audiofilami, a w domu gra wieża SONY i pirackie nagrania, konwertowane X razy, wypalane na płytach. Jako mały off top powiem tak; muzycy po szkołach 2-go czy 3-go stopnia, a nie słyszą różnicy pomiędzy wieżą z rtv/agd, a nawet tonsilem (bo twierdzą że to stare grzmoty i śmiecie). Ostatnio słyszałem stwierdzenie, że żyjemy w XXI, mamy wspaniałą miniaturyzację i wszystko powinno być jak najmniejsze(wtedy ponoć jest lepsze ^^^), a że jestem dość wybuchowy to miałem chęć tą osobę strzelić z krzesła :D (na szczęście odwróciłem się i odszedłem). Powracając do zapału konstruktora, oby tylko tak dalej ! Mam takie pytanko; jest w Polsce jakieś muzeum starych sprzętów?
    cirrostrato
    Level 37  
    Mam około 50-60szt,niektóre się powtarzają.Wszystkie są ciekawe ,najstarszy Neptun 902,Wawel,potem Koral,Lazuryt(jest kilka podobnych skrzynką TV z początku lat 60-tych,brakuje mi Zefira),Ametysty prawie wszystkie ,Lazyryt102,Granit,Beryle(101 i 102) i duuuużo antaresowatych(lata 70-te),końcówka produkcji TV niekolorowych czyli Hermes600/400(WZT) i Neptun671(GZT),z ,,nieletnich" czyli szesnastocalowych N221 i N212A,wszystkie(chyba) odmiany TV VELA i Neptun(12 cali i na półprzewodnikach),Junost402W(kilka w różnych kolorach obudowy) oraz kilka czeskich i węgierskich.To tak z grubsza i z pamięci.Turkusa dałem Alkowi,Belwedera i Wisły nie mam.Czyli żadnych wodotrysków no ale zbieram dopiero od 3 lat.TV z grubsza działają ale jak będę miał czas(chyba na emeryturze) to będę miał kupę fajnej zabawy.Z elementów to oczywiście ok.2tys lamp do TV(prawie wszystkie nowe), sporo kineskopów(dużo nowych),trafa WN i elementy do nich.Są w Polsce zbieracze mający kilkaset TV.A w Muzeum Techniki wystawa(,,wystawka") telewizorów to nawet nie do śmiechu a do płaczu.
    marcin_oizo
    Level 28  
    No to konkretna kolekcja. Nie znam innego kolekcjonera TV, przynajmniej w mojej okolicy znam tylko jednego gościa co zbiera wszystko co stare ale z elektroniką (naprawa) nie ma nic wspólnego. Ilu jest takich zbieraczy OTV? Oprócz Ciebie nie znam nikogo...
    Ja mam N-1401, N-311 (p.cz. skopana), N-424 (total wrak ale coś buczy i świeci), N621 (kineskop nie ma próżni), Koral (PL36 słaba), Szmaragd 901 (nie odbiera choć pięknie świeci), Libra 203, Antares 12, Beryl 102, Klejnot (coś nie mogę naprawić wysokiego, jest ogromny), Cygnus 54, Vela 203 a w pokoju Helios TC500. Ponadto Elektron jakiś późny, malutka Elektronika (ze słabym kinolem), kolorowa Selena choć gra cz-b :) . No i radia ale nie będę wymieniał.
    Często się zdarza że telewizory są prostsze w naprawie od odbiorników radiowych. Nie wiem czemu tak jest.
    cirrostrato
    Level 37  
    No to jeszcze przypomniałeś mi o innych TV,z wymienionych przez ciebie wiele mam a z nowszych ciekawych to Libra201,serialowy inż. Karwowski miał taką.TV lampowe po kilka szt. mają moi koledzy, którzy dawniej naprawiali takie sprzęty a zachowali aby kiedyś ich wnuki wiedziały jak TV lampowe wyglądały.W Krakowie jest kolekcjoner(adres mi się zapodział) który ma kilkaset TV lampowych,zbiory prywatne,nie udostępniane.
    mikixb
    Level 10  
    Ja na trudne czasy (impuls elektromagnetyczny, wojna itp.) trzymam ZK140, Menueta i Syrenę. Z 30 lat jeszcze pociągną, potem mogą być problemy z zakupem lampek. Chyba że te wrócą do łask (oby!) ;D