Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mam zasilacz 12v , 2 glosniki ale co jescze??

25 Sty 2004 15:49 1374 12
  • Poziom 18  
    chce sobie zrobic subwoofer z 2 glosnikow 15 wat 8ohm

mam tez zasilacz kompterowy z ktorego bede bral 12v

doradczie mi jakie wymiary obudowy maja byc do tego woofera i schemat wzmacniacza do tego

powidzcie mi wzystko co mozna zrobic :)

Przeniesiony z "Akustyka" Regulamin!!! (za)
  • Poziom 18  
    jest to zasilacz 300 wat codegen

pisze ze 28 amp

ale wiemy ze tak naprawde ma 14 :roll:
  • Spec Elektroakustyka
    Czy coś więcej wiadomo o tych głośniczkach?Obawiam się że nie... a bez dokładnych danych nie obliczysz poprawnie obudowy pozostanie jedynie konstrukcja "na oko" a to nie jest za dobre :D .Poza tym czy te głośniki mają odpowiednie pasmo by grać dołem?
  • Poziom 19  
    Moze na wzmacniacz TDA1562Q-typowo smochodowy, czyli twoje 12v moze starczy, ale watpie...

Inne rozwiazanie to zrobic przetwornice 12/2x35 i TDA7294, ale nie ryzykowalbym podlaczac tego po zasilacz od PC.

Moze chociaz napisz jakie glosniki maja srednice to ci ktos poda przedzial litrazu obudowy zamknietej (bodajze na stronie IGOD'a byla taka fajna tabelka dla No NAME :))) ).

A pozatym tak jak pisze Paweł.ko - bez parametrow nic nie zrobisz.

Moja rada: jak nie wiesz co to za glosniki to nie rob tego subwoofer - nic Ci nie wyjdzie, a tylko bedziesz zly.

Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    srednica glosnika ma 12cm

a zasilacz atx nie jest pod[piety do pc wiec mozna go obciazyc na maxa
  • Poziom 19  
    Hmm...troche malo jak na suba...

A moze chociaz nazwe tych glosnikow? Bo jak nie bedziesz mial ostatecznie parametrow to wloz to do obudowy zamknietej 5 do 10 litrow, zloz jakis filtr do tego wzmak, glosniki polacz rownolegle, zloz wszystko, podlacz i...modl sie, ale i tak nie bedziesz mial basu :|. Drugie wyjscie? Wyzuc te glosniki do kosza, skombinuj 40zl kup Alpharda LW800 4ohm 32litry BR32Hz, troche lepszy wzmak, TDA7294 i bedziesz mial naprawde niezlego suba na poczatek. IMHO 2 wyjscie jest najlepsze, po prostu szkoda Twojego czasu jaki spedzisz na zrobieniu subka na tych Twoich glosnikach a efekt bedzie mizerny.

A co do zasilacza - rozumiem ze wiesz jak odpalic ATX'owy zasilacz :)

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Głośniki by starczyły na skromnego suba, np. do komputera albo jakiegoś cichego sprzętu audio. Ale musisz mieć parametry, zwłaszcza do B-R. Z drugiej strony - popatrzcie na głośniki z subem do kompa tanich producentów - toż to obraz nędzy i rozpaczy! W obudowie zamkniętej nie będzie rewelacyjnego basu... choć sam mam kolumienki do mikrowieży w takich obudowach (patrz post: Malutkie kolumienki na głośnikach od TV(!!!)) i grają lepiej niż niejedna mikrowieża z kolumienkami B-R.
  • Poziom 19  
    "sam mam kolumienki...i grają lepiej niż niejedna mikrowieża z kolumienkami B-R" - wiadomo, ze co jest wlasna konstrukcja to jest wlasna konstrukcja :) i zawsze bedzie lepsze, chocby z tego powodu, ze chocby bylo zle i gralo nijako to i tak sobie wmowimy ze to dobre i gra ladnie :) bo to zrobilismy...chociaz czasem sie nie da nawet samego siebie przekonac ;)

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    esh0 - zapewniam Cię, że grają bardzo ładnie. Nie mają dużej mocy, ale jakość dźwięku jest zaskakująco dobra. Koledzy też się dziwią, że tak to gra... Zresztą wejdź na mój post i poczytaj :) Kolumienki na głośnikach od TV... wzbudza to uśmiech politowania dopóki się tego nie posłucha. Oczywiście nie każde głośniki od TV się do tego nadają... Odeszliśmy od tematu :)
  • Poziom 40  
    Wtrace sie tylko co do zasilacza z PC. Niestety nie nadaje sie do ciagniecia pradu z 12V bo stabilizacja zapieta jest glownie na 5V. Bo to glowne napiecie z ktorego jest ciagniety prad. Obciazanie napiecia 12V skonczy sie jego spadkiem i nic z tego nie bedzie. Trzeba by zapiac stabilizacje na 12V z nie na 5V ale to robota dla znawcy zasilaczy. I jeszcze jedno czy zasilacz ma napisane 200W czy 300W to i tak niczym sie nie rozni. Naprawilem wiele zasilaczy od PC i konstrukcja sie nie zmienila! No moze przesuneli prog zabezpieczenia pradowego.

pozdrawiam
  • Poziom 19  
    irek2: nie wiem czy dobrze cos kiedys zrozumialem, ale czy to prawda, ze aby osiagnac powiedzmy max prad z 12V, to trzeba obciazyc na max 5V? I jezeli tak, to jak: rezystor :) nie ma sensu, a dawac jakies aktywne obciazenie...tez bez sensu.

Pozdrawiam.
  • Poziom 40  
    Mniej wiecej tak to wyglada jak piszesz tyle ze to praktycznie nie do zrobienia. Mozesz sprobowac obciazyc 5V jakas zarowka. Ale bez przesady bo moce zasilaczy podobnie sie maja do mocy w radiach samochodowych. Czyli duzo zawyzone. One po prostu nie wytrzymaja ciaglego obciazenia o takiej mocy.

pozdrawiam