Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosze o pomoc w zrobieniu mikrofonogłośnika do Yosana :)

17 Maj 2008 17:11 3645 7
  • Poziom 13  
    witam, chciałbym dorobić mikrofonoglośnik do ręczniaka YOSAN, znalazłem w sieci pewien schemat, lecz ze względu na słabą jakość nie mogę odczytać oznaczeń elementów :/ Może mi ktoś pomoże ?? Co tam jest napisane ? ;) I może ktoś wie, jakie parametry musi mieć głośnik i mikrofon ?? Mikrofon może być taki zwykły mały - elektrodowy czy jakąś tak ? :) Głośnik to 8 Ohm czy może być 4 Ohm ?? :) będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam ! :)
    PS: schemat wydaje sie być ok, bo jak połączyłem masę dwóch jacków, to radio załącza nadawanie ;)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    103, 1.1k 1n4148
    Nie mam problemów z odczytaniem.
    Michał
  • Poziom 13  
    hm, czyli jak będę kupował elementy, normalnie mówić, ze chce diodę 1n4148 i kondensator 103... F czy uF ? rezystor to wiem ze 1,1K :P
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    103 to 10nF
  • Poziom 13  
    a jaki mikrofon, głośnik dobrać ? parametry
  • Poziom 11  
    luki2604: Jak Cię interesuje, to mam oryginalny mikrofonogłośnik Yosan JA-3105K. Mogę zajrzeć do środka i pomierzyć co trzeba. Rezystancja mierzona od zewnątrz na stykach głośnika (mniejszy Jack)wynosi 30 om.
  • Poziom 13  
    30 om ? wow :) Byłbym Ci bardzo wdzięczny za pomiary wnętrzności ! :) Może przy okazji jak już go rozbierzesz, to porównasz z w/w schematem, czy jest tak samo ! :) może jakieś zdjęcia czy coś... :) PS: ja mam YOSAN 1103
  • Poziom 11  
    Witam,
    przepraszam za zwłokę, ale dopiero dziś znalazłem chwilę, aby rozebrać i pomierzyć mój mikrofonogłośnik.

Narysowałem schemat - jest nieco prostszy niż ten, który podałeś w pierwszym poście.

Zdjęcie też zrobiłem, ale zbyt wiele z niego nie widać niestety:

U mnie głośnik podłączony jest do większego wtyku, a mikrofon do mniejszego. Podejrzewam, że do Yosana musi być odwrotnie, gdyż o ile dobrze pamiętam, to musiałem przerobić ten mikrofonogłośnik, aby działał z Dragonem SY-101+ do którego go kupiłem, ale nie jestem tego pewien na 100%. Na schemacie nie oznaczałem który wtyk jest mały, a który duży. Ten mikrofonogłośnik działa bez problemu też z moim Alanem CT-180, tak więc myślę, że powinien działać praktycznie z dowolnym radiem - kwestia podłączenia wtyków.

Przy okazji pamiętam, jak dobre z 10 lat wstecz przypiliła mnie nagła konieczność posiadania mikrofonogłośnika (przenośne CB wykorzystywaliśmy do łączności na Pieszej Pielgrzymce z Wrocławia na Jasną Górę - i to nawet Tukany :D ) Kupiłem wtedy zwykłą prostą "gruchę" do CB z wkładką dynamiczną (ważne!!!), wkładkę podłączyłem do wtyku głośnika, do wnętrza dorzuciłem mikrofon pojemnościowy, przerobiłem nieco przełącznik PTT, podłączyłem do drugiego wtyku na końcu kabla i hulało aż miło. Bez żadnych diód i kondensatorów w środku. Największym problemem było zrobienie tego podwójnego wtyku. W końcu, jak pamiętam, poradziłem sobie sklejając ze sobą dwa wtyki w całość jakimś klejem epoksydowym.

Mam nadzieję, że okazałem się pomocny...

--
    Pozdrawiam
    Paweł