Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amatorska frezarka CNC do PCB, PCV i drewna

morswin89 14 Sty 2009 22:15 154347 170
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Metal Work Pneumatic
  • #152 14 Sty 2009 22:23
    komar54
    Poziom 9  

Wielkie dzięki za pomoc! Będzie to pierwszy poważny układ w moim wykonaniu. Ciekawe czy uda mi się to wszystko poprawnie zmontować. Pozdrawiam

• Metal Work Pneumatic
  • #153 16 Sty 2009 12:01
    mojzesz101
    Poziom 11  

morswin89, wiesz może jak skonfigurować program Turbo CNC? Bo mam Mach 2 i 3 ale monitor za mały i nie wyświetli mi 1024x768 i nie mogę normalnie korzystać z Mach'a.... :(
    Jak włączę frezarkę to silniki są na hamulcu i piszczą a jak włączę maszynę z podpiętym LPT do kompa to silniki nie trzymają, są luźne, czy to normalne?

Dodam jeszcze, że nie mam żadnych krańcówek zamontowanych, a przycisk E-stop jest normalnie rozwarty...

• #155 17 Sty 2009 09:59
    mojzesz101
    Poziom 11  

Sterowniki mam te same co Ty, płyta główna też, rozwiązałem wczoraj część problemu, otóż kabel LPT miałem męski-męski, a używałem go jeszcze z przejściówką (niesprawdzoną), to sobie zrobiłem nowy kabel LPT i wyprowadzenia mam takie jak trzeba, to znaczy tak jak pisze w instrukcji obsługi płyty głównej.

Ale nadal nie mogę uruchomić maszyny z komputera bo Macha mam obciętego bo monitor za mały, a wczoraj wyczytałem że Turbo CNC nie będzie poprawnie działać na systemie XP :( Więc trzeba mi albo zmienić monitor, albo znaleźć jakiś inny program na Windowsa do sterowania frezarką.. Jakie programy polecacie? A może Mach jest naprawdę dobry, to pasowałoby mi skombinować większy monitor?

Frezarkę uruchomiłem i przez kabel LPT ręcznie podawałem sygnały to silniki się obracały i wrzeciono się załączało wiec maszyna i kabel raczej są w porządku..

• #157 17 Sty 2009 10:38
    mojzesz101
    Poziom 11  

Nie mogę zmienić rozdzielczości, bo mi zaczyna pływać i nic nie widać :( maksymalną jaką mogę ustawić to 800x600, próbowałem Power Stripem stuningować i udało się wyświetlić 1024x768 ale i tak obcięty obraz jest i kaplica....

• #160 17 Sty 2009 17:42
    mojzesz101
    Poziom 11  

Próbowałem zmieniać kartę graficzną na trochę nowszą, ale nie pomogła, nawet chyba gorzej działała :D Monitor owszem, jest baaardzo stary, ale kolorowy za to :D
    Już nie ma problemu, bo program który polecił mi kolega ZBIQ działa i na monitorze jest cacy wszystko. Maszynka śmiga!! :) Jeszcze muszę obczaić program, bo ręcznie sterowałem frezarka z poziomu aplikacji, ale i tak już cieszę się jak dziecko :D :)

Dzięki Ci ZBIQ!!!!!!

• #161 19 Sty 2009 21:08
    tgbhu
    Poziom 11  

witam. kolego mojzesz101 spróbuj jeszcze raz pobawić się tym Machem bo naprawdę warto. Miałem kiedyś taki problem i pomogła dopiero wymiana komputera:)

• #162 24 Sty 2009 00:12
    mojzesz101
    Poziom 11  

Zmieniłem monitor, obczajam program Mach 3, ale ciągle nie mam pojęcia jak mogę zrobić obwódkę jakiegoś rysunku? Jak to się robi? Nie ma na to jakichś prostych programów (i darmowych)? Bo z tego co widzę to jest linia po linii w pionie i w poziomie, po spirali i jakoś punktowo, ale to wszystko to kiepskiej jakości wychodzi, najlepiej gdyby się dało obrys jakiegoś przedmiotu zrobić, lub litery lub cokolwiek innego.... Doradźcie coś proszę

• #163 26 Sty 2009 22:23
    matrix0606
    Poziom 14  

wszystkie Wasze prace mocno mnie zainspirowały. wielki szacun dla Was. będę chciał zrobić maszynkę do obróbki części płaskich w alu i płytek PCB. mam projekt coś na styl tego "drewniaczka" i będę chciał to wykonać, tylko leży przed moją osobą ogromny problem. mianowicie soft MACH za każdym razem wywala mi "blue screen'a" wiecie coś na ten temat? konfiguracja mojego kompa to:
    płyta asusa, procek E4600 dual, ram 2G patriot, karta g-force 8600GE 512M, system winXP prof. czy będę musiał kupować nowego kompa do MACH'a?

• #165 29 Sty 2009 15:12
    tgbhu
    Poziom 11  

maszynę programuje się za pomocą G-kodów, np.G1 to ruch po prostej, G2 i G3 to ruchy po okręgu.
    wpisujesz np.
    G0 x0y0z0 -maszyna wykonuje ruch przyg. do x0 y0 z0
    G1 X10 Y10 Z -10 -maszyna jedzie ruchem rob.do zadanej pozycji, itd. itd.
    Możesz korzystać też z generatorów w które Mach jest wyposażony np. DXF

• #166 28 Mar 2009 06:49
    LukaszWiecek
    Poziom 2  

c4r0 napisał:
    Amatorska frezarka CNC do PCB, PCV i drewna

Kolego c4r0 - możesz mi powiedzieć, czy byłbyś w stanie przeciąć swoim laserem ten kartonik? Na logikę wydaje mi się, że przy mniejszym posuwie powinno się udać... ale wolę się upewnić. Jestem na etapie projektowania swojego plotera, tylko zastanawiam się właśnie, czy taka dioda z nagrywarki DVD da radę przeciąć taki kartonik. I jak taki laser wypada z najzwyklejszą białą kartką do drukarki? Da się w ogóle tak słabym laserem wypalić coś na białym materiale (lub go przeciąć)?

Byłbym wdzięczny za jakiś przykład z życia wzięty ;)

Pozdrawiam
    Łukasz Więcek

• #168 04 Maj 2009 18:48
    jakub_grzeszczak
    Poziom 12  

mozna to przerobi na sterownik pod viste?

• #169 05 Maj 2009 10:00
    c4r0
    Poziom 36  

Yyy, o co Ci chodzi? :roll: Program Mach3 może pracować pod Vistą, na stronie producenta jest odpowiedni patch.

• #170 21 Sie 2010 15:24
    krzysiekm8
    Poziom 9  

Witam
    Widze ze sporo ludzi w temacie. Mam pytanie
    Jak podlaczyc silniki minebea 23km-k379 opis tutaj http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=194 do sterownika SSK-B01 opis tutaj http://www.akcesoria.cnc.info.pl/sterownik_silnika_krokowego_sskb01.htm
    Wiem ze na sterownik daje sie napiecie 40V a po podlaczeniu silnika ustawia sie napiecie potyncjometrem na sterowniku. Ale nie wiem w jakiej konfiguracji podlaczyc uzwojenia silnika. Przewodow jest 6 a wejsc na sterowniku 4 A B C D .
    Z czterema to wiem z 8-mioma takze ale 6 nie mam pojecia dlatego prosze o pomoc. Jakis rysunek albo opis

• #171 18 Wrz 2011 21:33
    phill
    Poziom 15  

Odpowiedź masz w drugim podanym przez siebie linku, Konfiguracja pół-cewki lub Ustawienie pełna cewka.

pozdrawiam
    phill