Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator do lampy plazmowej.

Krychol rc 17 May 2008 19:49 4924 42
    Krychol rc
    Level 22  
    Witam
    Wreszcie znalazłem odpowiednie (chyba) trafo.
    Mam mianowicie problem jak to podłączyć by działało najlepiej?
    Czy nie połączyć żadnych nóżek itd.? Tzn. jak przyłożę do jednej z tych tam nóżek tak że iskierka lata pomiędzy obudową żarówki a jedną z nóżek to niby jest ok. ale trafo strasznie piszczy.
    Oto takie trafo:

Transformator do lampy plazmowej.[/url]
    Tomek921023
    Level 15  
    Trafo dobre sam takie mam. Teraz tylko musisz odszukać masę transformatora, zrób tak poszukaj przejście między przewodem Wn a nóżką tam gdzie jest przejście tam jest masa nóżka z masą powinna być tylko jedna.
    Krychol rc
    Level 22  
    A jak ty to zrobiłeś że działa dobrze?
    Ale trzeba zrobić mały iskrowniczek by dobrze działało no nie?
    Krychol rc
    Level 22  
    Jakim napięciem zasilasz układ i jak masz dokładnie podłączony układ? Ja mam mierny efekt i chciał bym go polepszyć. Zasilam całość z trafa 12V a żarówka jest podłączona do głównego kabelka. Czy nie lepiej by było kupić coś takiego:

Tomek921023
    Level 15  
    Masę o której mówiłem podłącz do kaloryfera. Jakiej mocy masz transformator zasilający. czy regulowałeś potencjometry(jeśli to układ z tej strony www.mylab.pwii.pl)

Dodano po 1 [minuty]:

czy odnalazłeś masę transformatora wn
    Tomek921023
    Level 15  
    nie rozumiem twojego pytania. przecież ten transformator co w pierwszym poście jest, to jest dobry. regulowałeś potencjometrami

Dodano po 36 [sekundy]:

i czy masę transformatora WN znalazłeś
    Krychol rc
    Level 22  
    Pewnie ,że regulowałem ale w innych ustawieniach strasznie piszczy. Ja ci się pytam jak masz do tego podłączoną żarówkę. Jak byś mógł to odpowiedz na to pytanie.
    Tomek921023
    Level 15  
    Ja miałem trafo zasilające 12V i 80W

Dodano po 54 [sekundy]:

no żarówkę do tego niebieskiego przewodu

Dodano po 2 [minuty]:

i masę Transformatora WN do grzejnika (powinien być lepszy efekt)

Dodano po 1 [minuty]:

o ile nie masz CO zasilanego olejem opałowym
    Krychol rc
    Level 22  
    Tomek921023 wrote:
    o ile nie masz CO zasilanego olejem opałowym

O co chodzi?

A i który dokładnie z tych pinów to masa?
    bo do każdego leci napięcie.
    Jak tak podłączę jak mówisz i wkręcę żarówkę 200W to nic nie widać.
    Czy jak napięcie trafa dam na 24V to będzie git?
    Tomek921023
    Level 15  
    przecież pisałem jak odszukać masę w pierwszym moim poście. o ile nie masz CO zasilanego olejem opałowym,ze względów bezpieczeństwa bo jak trafo Wn ulegnie uszkodzeniu i napięcie pójdzie na uziemienie to olej opałowy może się zapalić

Dodano po 1 [minuty]:

tu nie tylko chodzi o napięcie al o natężenie prądu

Dodano po 2 [minuty]:

12v jest dobre tylko ten układ ciągnie spokojnie z 7A więc oblicz sobie jaką minimum moc musi mieć trafo V*A
    Krychol rc
    Level 22  
    OK
    Już jest niby dobrze ,pięknie widać promienie przy żarówce 40W ale przy 200W trzeba mocno
    docisnąć całą dłoń aby pojawiły się jakie kol wiek promienie. Czy jak bym zrobił kaskadowy mnożnik napięcia to czy to coś by dało?

Np. ten:

http://www.myzlab.pl/eim/mnoznik/
    bestia1978
    Level 12  
    Takie trafo można zasilać z 230V, przez żarówkę 100W. Sam tak zrobiłem. Mam przy tym iskrownik z przekaźnika zasilany małym transformatorkiem i kondensator na napięcie 1000V, 0,47uF. To trochę brzęczy ale daje iskrę długości ponad 1 cm.
    Tomek921023
    Level 15  
    A odnalazłeś uziemienie Transformatora Wn tak jak pisaem i podcyzes

Dodano po 4 [minuty]:

co do mnożnika to nie wiem.

Dodano po 2 [minuty]:

Mówię Ci uziem trafo WN efekt będzie lepszy
    Krychol rc
    Level 22  
    Tafo jest uziemione od samego początku.

Dodano po 27 [minuty]:

Zobaczcie to:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic606313.html

Żarówka 200W zasilanie 12V a jaki efekt. Ja takiego nie mam przy żarówce 40W. Co zrobić by uzyskać chociaż połowę z tego przy żarówce 200W? Tam jest właśnie taka cewka jaką wyżej pokazywałem.
    Tomek921023
    Level 15  
    a jakie masz trafo zasilające

Dodano po 2 [minuty]:

trafo zasilające dużej mocy ok 100wat. jaki masz tranzystor (ja miałem irf540 )

Dodano po 10 [minuty]:

to jest mój efekt

Dodano po 2 [minuty]:

:Transformator do lampy plazmowej.

Dodano po 46 [sekundy]:

żarówka 200W trafo zasilające 80W

Dodano po 18 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/7_1211122378_thumb.jpg[/img][/url]

Dodano po 41 [sekundy]:

Krychol rc
    Level 22  
    Ja mam tranzystor IRF840 a trafo ok. 60W 12V.
    bestia1978
    Level 12  
    Moja cewka zapłonowa od Poloneza daje większe napięcie niż trafo z telewizora. Zasilam ją z sieci 230V Jak by nie przebicia wewnątrz to napięcie było by jeszcze większe. Słychać iskierki w środku.
    bestia1978
    Level 12  
    Zaciekawiło mnie to i przed chwilą podłączyłem do mojej cewki żarówkę. Jak to kopnęło przez szkło!!! Jeszcze poza szkłem były 1,5 centymetrowe iskry.
    Krychol rc
    Level 22  
    bestia1978-wow
    Tomek921023 -myślisz ,że to sprawa kondensatorów filtrujących?
    Tomek921023
    Level 15  
    a widziałeś na zdjęciu jakie one pojemności mają (jak nie to się przyjrzyj, ja miałem 2x4700)

Dodano po 1 [minuty]:

On jeden ma 6800 a tam jest jeszcze kilka innych
    Krychol rc
    Level 22  
    Ale jak są większej pojemności kondy to większa iskra?

Dodano po 3 [minuty]:

Aha i ja mam tak ustawione potencjometry ,że układ w ogóle nie piszczy (nic a nic).
    Frog_Qmak
    Level 25  
    to że piszczy to nic dziwnego, układ pracuje w częstotliwości słyszalnej dla człowieka, powstają drgania na trafku toteż i piszczy...
    Tomek921023 , napięcie też ma znaczenie, im wyższe tym łatwiej jonizuje się gaz wewnątrz żarówki, słabe wyładowania bez przytknięcia ręki mogą być spowodowane właśnie zbyt niskim napięciem.
    powielacz się nie nadaje, cała zabawa polega na tym, by dostarczyć wysokie napięcie zmienne.
    Uziemienie nie musi dać rewelacyjnych łuków, uziemiałem lampę na dwóch różnych układach i nie było wielkiej różnicy, nie kwestionuję słuszności tego rozwiązania, jednak zwracam uwagę na to, że nie musi ono dać dużej poprawy.
    Muszę Cię zmartwić, robiłem układ na ne555 [co prawda nie ten sam, ale mechanizm jest podobny] i działało najlepiej piszcząc.
    pozdrawiam i życzę powodzenia:)
    Edit:Aha, jeszcze jedno, cewki WN które pokazałeś kilka postów wyżej dają wyższe napięcie niż ta pierwsza, tu również może być pies pogrzebany... zbyt niskie napięcie?
    Krychol rc
    Level 22  
    Wiem ,że jak piszczy to lepiej wychodzi.
    Jesteś pewien ,że cewki które pokazałem dają rzeczywiście wyższe napięcie?
    I czy taka cewka by była dobra do mojego rdzenia?
    Tomek921023
    Level 15  
    Frog_Qmak w moim przypadku trafo uziemione dawało lepsze efekty, czytałem też, że nieuziemienie grozi jego uszkodzeniem. a jakie jest twoje zdanie na ten temat?
    Frog_Qmak
    Level 25  
    Powiem Ci tak: te cewki wytwarzają wyższe napięcie, łuk elektryczny pomiędzy dwoma przewodami zapala się przy większej odległości. Pota tym w tej u góry jest upchane uzwojenie pierwotne i wtórne, tam tylko dwa wtórne [jedno wysokonapięciowe, drugie dające <5kV. Nie testowałem tego Twojego trafka na lampie, więc bazuję na dotychczasowych spostrzeżeniach. czemu miała by być zła?
    może za mała moc? 60W 12V? Daj więcej [uprzednio sprawdzając, czy układ wytrzyma], to trochę mało. 16V, 12V, coś koło tego. Jednak musisz mieć odpowiednio wydajne źródło zasilania, natężenia rzędu 10A lub więcej...
    Ja zasilam swojego z transformatora pochodzącego z prostownika do ładowania akumulatorów samochodowych, na wyjściu 12V, po wpięciu kondensatora [10000uF] jakieś 16-20. Pod obciążeniem napięcie spada do 10V, układ konsumuje ponad 10A... działa nieźle, przy 5 zwojach na pierwotnym kopie ;) Efekt taki jak na zdjęciach do których się odwoływałeś osiągnąłem przy innym układzie: 2*2N3055, 24V, ~10A, generator banalny w wykonaniu i stosunkowo duża moc, nie odważyłem się tego dotykać, ne zasilam niższym, to co innego;)

EDIT: nie uziemiam, z tego względu, że nie mam pewności, czy nie poraziło by któregoś z sąsiadów. Siedzę w tym od jakiegoś roku, budowałem liftery, powielacze i inne rzeczy, nigdy nie spaliłem trafka. Osobista opinia :)
    bestia1978
    Level 12  
    A czemu nie zastosujecie samochodowej cewki zapłonowej. Moja daje ok 60KV. Natężenie takie ze kopie jak szalona.
    Krychol rc
    Level 22  
    Trafa raczej nie zmienię. Mogę jedynie wymienić cewkę. Jak ty myślisz na ten temat?
    Tomek921023
    Level 15  
    bestia1978 .A czemu nie zastosujecie samochodowej cewki zapłonowej. Moja daje ok 60KV. Natężenie takie ze kopie jak szalona. a jaki masz układ elektroniczny, ja tez testowałem cewkę leczy był gorzej niż na transformatorze. (podobno za wysoka częstotliwość)

Dodano po 44 [sekundy]:

Jako możesz podaj schemat