Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Polar Gracja typ PDG585

azakrzewski 17 Maj 2008 22:29 3288 16
  • #1 17 Maj 2008 22:29
    azakrzewski
    Poziom 9  

Witam serdecznie. Mam problem z obracaniem się bębna. Przy większym obciążeniu np. 5-6 ręczników bęben nie obraca się tak jakby nie miał siły. Programator przekręca się, pralka pobiera i wypuszcza wodę a wirówka działa tylko przy małym obciążeniu. Pasek klinowy jest w porządku. Ktoś mi doradził żebym spróbował wymienić kondensator. Odkręciłem go ale po tygodniu znów go przykręciłem bo nie wiedziałem jak go sprawdzić. Teraz bęben nie obraca się nawet bez załadunku. Czy mogę liczyć na podpowiedź co mam zrobić. Wiem że to stary typ ale nie stać mnie na zakup nowej. Za pomoc z góry dziękuję.

0 16
  • #2 17 Maj 2008 22:37
    Zbych034
    Poziom 37  

Podmień kondensator na sprawny i powinno być OK

1
  • #3 17 Maj 2008 23:17
    azakrzewski
    Poziom 9  

A czy mógłbyś mi jeszcze powiedzieć jaki to typ kondensatora i ile może kosztować?

0
  • #4 17 Maj 2008 23:29
    andrzej1959
    Specjalista AGD

Witam.
    Kondensator 16 mikrofaradów ,koszt ok 10-15 zł ,a najlepiej weź stary i idź do sklepu.

0
  • #5 17 Maj 2008 23:49
    Zbych034
    Poziom 37  

Nowy będzie sporo mniejszy. Bywało iż trzeba było kable sztukować aby dał się prawidłowo zamocować.

0
  • #6 18 Maj 2008 10:20
    mieteeeek
    Poziom 11  

w moim przypadku jak nie obracał się bęben to było trzeba wymienić łożysko, było zatarte.

0
  • #7 19 Maj 2008 11:17
    azakrzewski
    Poziom 9  

Wymieniłem kondensator ale to nic niestety nie pomogło. Pralka pobrała wodę ale bęben nie ruszył. Zastanawiam się, że wcześniej bez załadunku wszystko chodziło bez zarzutu a gdy po raz pierwszy odłączyłem kondensator i ponownie go wpiąłem to nie działa nawet na "pusto". Czy jeszcze mogę sam coś zrobić?

0
  • #8 19 Maj 2008 12:36
    staszekf
    Poziom 32  

Do sprawdzenia silnik poza układem pralki.Pozdrawiam.

0
  • #9 19 Maj 2008 16:48
    Zbych034
    Poziom 37  

Sprawdź kostkę połączeniową silnika. Napisz czy programator się przestawia.

0
  • #10 19 Maj 2008 17:03
    azakrzewski
    Poziom 9  

Mała zmiana. Okazało się że jak pralka pobrała wodę i przesunąłem trochę do przodu programator to bęben zaczął się obracać. Tylko że kręci sie w jedną stronę aż skończy się pranie zasadnicze. Później pobiera wodę do płukania i znów stoi. Jak przesunę programator to płukanie "idzie" dalej. Więc może to programator? Sprawdziłem czy wymiana kondensatora coś dała i okazuje się że po całkowitym załadowaniu bębna bielizną bęben się obraca. A więc jedna usterka już usunięta!. Tuż przed wirowaniem jak pralka "odda" wodę bęben obraca się w obie strony i wirówka załącza sie bez zarzutów. Grzałka też działa. Może jednak teraz coś się jeszcze da zrobić?

0
  • #11 19 Maj 2008 17:10
    ANDYW6
    Poziom 24  

Popytaj znajomych może kto ma programator P-124 ze starej polskiej pralki, która dziurawa poszła na złom.To będzie najtańsza wersja naprawy.Możesz pogrzebać na złomie w zużytym sprzęcie.Powodzenia.

0
  • #12 19 Maj 2008 17:49
    staszekf
    Poziom 32  

Jeżeli obraca w jedną stronę to masz uszkodzony ( na wykończeniu) silniczek programatora, można oddzielnie dokupić koszt około 60 zł.Pozdrawiam.

0
  • #13 19 Maj 2008 18:54
    azakrzewski
    Poziom 9  

Bęben obraca się w jedną stronę ( bez przerwy ) tylko przez jakiś czas przy praniu zasadniczym a później ( także przy płukaniu ) obraca się w obie strony. Poza tym podczas prania zasadniczego jest moment kiedy na przemian pobiera i wypuszcza wodę. Więc może jednak programator?

0
  • #14 19 Maj 2008 19:57
    staszekf
    Poziom 32  

Ten silniczek znajduje sie przy programatorze zaciera sie i blokuje i dlatego te problemy. Jeżeli się odblokuje to kręci w obie strony.Zrób to co pisze i będzie OK. Pozdrawiam.

0
  • #15 19 Maj 2008 21:17
    Zbych034
    Poziom 37  

Silniczek znajduje się w tyle programatora i jest rozbieralny. Często pęka mocowanie magnesu lub sam magnes. W 90% przypadków da się skleić. Jak nie to silniczek pasuje od pralki luna a nawet starego PS. Szkoda kasy na wymianę całego programatora. Jak nigdzie nie znajdziesz silniczka to napisz gdzieś jeszcze parę sztuk mam. Po wymianie będzie wszystko chodziło więc już dalej silnika nie męcz. Powodzenia

0
  • #16 19 Maj 2008 21:48
    azakrzewski
    Poziom 9  

Moi drodzy. Jak wspomnieliście o silniczku to przypomniałem sobie że wczoraj sprawdzałem jeden styk gdzie był sztukowany przewód. I teraz zobaczyłem że nie podpiąłem go prawidłowo. Poprawiłem i wszystko gra. Zrobiłem pranie i działa jakby pralka nowa była. Wszystkim bardzo dziękuję. To niesamowite że chce Wam się udzielać tak bezinteresownej pomocy. I już na koniec. Przy okazji zobaczyłem że od bębna do dołu odchodzą po prawej i lewej stronie dwa tłoki. One chyba pełnią rolę amortyzatorów. Jeden z nich jest pęknięty. Czy to bardzo ważne? A gdybym musiał dokupić to jaki to może być koszt?
    Pozdrawiam serdecznie

0
  • #17 19 Maj 2008 23:01
    Zbych034
    Poziom 37  

Należało by wymienić oba a służą do tłumienia drgań. Można go też pospawać ale trochę doświadczenia do tego jest potrzebne.

0