Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Turbina cugowa. Perpetum mobile ?

18 Maj 2008 10:38 10374 28
 • Poziom 12  
  Witam. Nie chciał bym mnożyć tematów bo o perpetum mobile już jest. Jednak mój temat jest trochę inny: Kilka lat temu przyszło mi to do głowy że jak umieścimy u wlotu komina wiatrak to się kręci. Im wyższy komin tym lepiej. Wiatrak kręci się chyba zawsze bez względu na wiatr. Jest to spowodowane tym że wysoko jest niższe ciśnienie niż przy ziemi. Jak by użyć takiego komina jak mają w elektrociepłowni to można by w ten sposób wytworzyć pewną energię. Co na ten temat sądzicie?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 34  
  A gdzie tu perpetum mobile?
 • Poziom 43  
  revolt napisał:
  A gdzie tu perpetum mobile?
  Zostało tylko mobile :D
 • Poziom 14  
  Praktyczne wykorzystanie cugu kominowego, to zabudowanie wiatraka w chłodni kominowej. W mniejszych obiektach niż kominy chłodni wodnej raczej nieopłacalne ze względu na ilość uzyskanego energii elektrycznej.
 • Poziom 18  
  bestia1978 napisał:
  Wiatrak kręci się chyba zawsze bez względu na wiatr.


  Jeżeli dostarczy się mu ilość energii pozwalającą do wprawienia go w ruch to się będzie kręcił.
 • Poziom 28  
  Czytając gdzieś tutaj o Silniku Adamsa i innych tego typu "wynalazkach", w pierwszej chwili chciałem zapytać: - kim był Cugow? :)
  Ale na poważnie. Widać, że kolega Bestia z wielkiego miasta pochodzi i - mimo, że górują nad nim jeszcze większe kominy - w piecu nigdy nie palił.
  Komin żadnym cudem nie jest i równanie pV/T=const obowiązuje. Żeby wystąpił pionowy ruch mas powietrza, ich temperatura w kominie, musi być wyższa niż temperatura otaczającej atmosfery. Komin "robi" tutaj za izolację termiczną. Owszem ciepłe powietrze unosi się niejako "samoczynnie" do góry, ale ten ruch konwekcyjny jest niewystarczający, aby zapewnić dopływ ilości świeżego tlenu dla podtrzymania dużego ognia w piecu. Wydostając się z komina, powietrze miesza się z otaczającym, schładza i zmniejsza swoją objętość. W ten dopiero sposób powstaje podiśnienie u wylotu, o którym piszesz, zdolne do wyciągania kolejnych porcji dymu z jego wnętrza. To dlatego, podczas rozpalania w piecu, w pierwszej chwili, kiedy ścianki komina są zimne i wędrujące do góry powietrze schładza się po drodze, często nie ma dobrego ciągu - cugu.
  Różnica ciśnień - jakby to powiedzieć - atmosferyczna, w ustalonym stanie termicznym nie zachodzi. Komin jest przecież od dołu i od góry otwarty.
  Tak więc, jeśli chcesz umieścić turbinę w kominie czynnego pieca - fajnie - lecz obawiam się, że energia uzyskana w ten sposób, w dobrze zaprojektowanej instalacji zmniejszy sprawność procesu spalania. Co innego, kiedy np. większość ciepła z pieca CO i tak ucieka w przestrzeń, a chodzi nam o to, aby nie dokładać tak często węgla. Tutaj turbina może uzupełnić, i tak stosowaną, przysłonę w kominie.
  Jeśli natomiast myślisz o wykorzystaniu nieczynnego komina - przy odpowiedniej jego długości, masz pewne szanse powodzenia. Atmosfera rzadko kiedy jest spokojna. Wskutek nagrzewania powierzchni Ziemi przez Słońce, występują prądy wznoszące. Nagrzany komin może wzmocnić to zjawisko wewnątrz.
  Wiejący "poziomy" wiatr, wskutek pewnego oporu aerodynamicznego stawianego przez komin, też pomaga wydostawać się powietrzu z jego wnętrza, choć chcąc lepiej wykorzystać to zjawisko, trzeba uzupełnić górny koniec o tzw. "strażaka", czyli obrotowy kaptur z poziomym wylotem. Normalnie stosuje się to urządzenie na niskich kominach dlatego, że podciśnienie powstaje po zawietrznej stronie przewodu, powodując "ściąganie" spalin ku dołowi. Niedopalone kawałki mogą wtedy za wcześnie spaść na np. dach pokryty papą i wywołać pożar. Ukierunkowując poziomo wylot, wydłuża się im czas opadania, tak aby zdążyły ostygnąć w powietrzu.
 • Poziom 19  
  fotonn napisał:
  Wydostając się z komina, powietrze miesza się z otaczającym, schładza i zmniejsza swoją objętość. W ten dopiero sposób powstaje podiśnienie u wylotu, o którym piszesz, zdolne do wyciągania kolejnych porcji dymu z jego wnętrza. To dlatego, podczas rozpalania w piecu, w pierwszej chwili, kiedy ścianki komina są zimne i wędrujące do góry powietrze schładza się po drodze, często nie ma dobrego ciągu - cugu.


  Jesteś pewien przedstawionej teorii ? Pozwolę sobie na inną :
  ciąg powstaje z różnicy temperatury powietrza zewnętrznego i
  wewnetrznego, tego domowego. Dopóki nie palimy w piecu i ta
  róznica istnieje ( w domu ciepłej niż na zewnątrz) płomień świecy
  jest wyrażnie wciągany do komina. To wszyscy wiemy: ciepłe powietrze
  jest lżejsze niż chłodniejsze, wiec wędruje w górę kominem. Jednocześnie
  do wnętrza domu napływa różnymi drogami chłodne (cięższe), które po
  ogrzaniu we wnętrzu ucieka kominem (tak zresztą działa wentylacja
  grawitacyjna).
  Teraz pora na zagadkę: skoro, jak wiemy, istnieje słaby, ale jednak
  stały ciąg w kominie w czasie, gdy nie pali sie w piecu, to jakie
  zjawisko decyduje o tym, że w czasie wspomnianego rozpalania nagle
  ciepłe spaliny zaczynają wędrować w dół, zadymiając pomieszczenie ?
 • Poziom 14  
  tak się przeważnie dzieje, kiedy na zewnątrz jest chłodne wilgotne powietrze. Powietrze suche z domu zanim ogrzeje i rozrzedzi powietrze wilgotne w kominie cofa się po oddaniu ciepła podgrzewając wilgotną zawiesinę w kominie.
 • Poziom 19  
  Zwracam uwagę, że tak przeważnie się dzieje, kiedy na zewnątrz jest
  w miarę ciepło, wiec trudno sie zgodzić z powyższym. Poza tym w domu
  powietrze przeważnie jest bardziej wilgotne, niż na zewnątrz. Mam
  inną teorię, ale chętnie zaczekam na Wasze uwagi. Jeszcze raz: przy
  zimnym kominie BEZ palenia w piecu ciąg jest prawie zawsze. Znika
  czasami podczas rozpalenia w piecu. Dlaczego ?
 • Poziom 39  
  Wikipedia :
  Efekt kominowy (cug) - zjawisko fizyczne powstawania spontanicznego przepływu powietrza z dołu do góry w kominach. Dzięki efektowi kominowemu zanieczyszczone powietrze samorzutnie wędruje w kominie do góry, bez konieczności tłoczenia go pompami, co jest podstawową zasadą działania wszelkich kominów. Efekt kominowy występuje też w szybach wentylacyjnych, szybach wind, szybach kopalnianych i wielu innych miejscach.

  Siłą napędową efektu kominowego są różnice temperatury pomiędzy powietrzem (lub ściślej: gazem) zewnętrznym, a wewnętrznym (w przewodzie komina). Słup wewnętrznego, ogrzanego powietrza jest lżejszy niż zimnego – zewnętrznego. Wynika z tego, że u podstawy komina w jego wnętrzu ciśnienie jest mniejsze niż na zewnątrz na tej samej wysokości. Ta różnica ciśnień wywołuje przepływ powietrza. Efekt jest tym większy im wyższy komin i większa różnica temperatur. Z tego powodu kominy są często ocieplane. W przemysłowych kominach o wysokości 100 m, efekt kominowy jest na tyle silny, że u jego szczytu, w ładną, bezwietrzną pogodę, prędkość przepływu powietrza dochodzi do 50-60 km/h.

  Często podaje się błędne wyjaśnienie zjawiska kominowego jako wynikającego z różnicy ciśnień pomiędzy wierzchołkiem, a podstawą komina wynikającą ze zmian ciśnienia atmosferycznego wraz z wysokością nad poziomem morza.

  Czasem efekt kominowy stanowi niekorzystne zjawisko, któremu trzeba przeciwdziałać. Np. efekt kominowy w szybach wind powoduje wzrost energii potrzebnej do ich obsługi, zaś efekt kominowy w klatkach schodowych wysokich budynków prowadzi do utrudnień w korzystaniu ze schodów. Przeciwdziałanie efektowi kominowemu polega zwykle na wierceniu odpowiedniej liczby otworów wentylacyjnych na całej długości szybu lub przerywaniu długich, pionowych ciągów przegrodami.
 • Poziom 14  
  Zawsze kiedy przed rozpalaniem jest cug, będzie w czasie rozpalania, to wiem z praktyki.
  Zimne wilgotne powietrze staje się kiedy po wyżu nadciągnie niż. Często dostaje się do komina i nawilża wewnętrzne ściany. Powietrze z domu w zetknięciu z wilgotnymi ściankami komina gęstnieje i tworzy swoisty korek blokujący cug.

  W takiej sytuacji wystarczy włożyć zapaloną kartkę papieru do drzwiczek na dole komina (służą do wybierania sadzy po czyszczeniu). Duża ilość ciepła z palącej się kartki, pogrzeje powietrze w kominie i wywoła cug.
 • Poziom 19  
  Ok. zostawmy na razie ten brak cugu przy rozpalaniu - przypominam, że
  chodzi o takie zjawisko, kiedy PRZED rozpaleniem ciąg jest, co łatwo
  sprawdzić byle zapałką. Zresztą często jest tak, że tuż po rozpaleniu
  jako tako ciągnie, a po chwili już nie. Więc przyczyna
  musi być inna. Jaka ?

  Może jeszcze pokrewne pytanie: w czasie upalnej pogody, kiedy w domu
  jest chłodniej niż na zewnątrz, powietrze w kominie tworzy tzw. ciąg wsteczny
  tzn. wędruje w dół komina wtłaczając powietrze do domu (oczywiście w
  w czasie, kiedy nie palimy w piecu ). Jak można wytłumaczyć taką
  wsteczną wędrówkę powietrza ?

  Dodano po 4 [godziny] 15 [minuty]:

  Sami widzicie, że nie ma na powyższe pytania łatwych odpowiedzi.
  Mało tego- nie można znaleźć ich w necie. To, co jest, to powielanie
  starych schematów, które z faktami nie mają nic wspólnego. Nie
  spotkałem także człowieka z branży- kominiarza, który zna odpowiedź
  w oparciu o zjawiska fizyczne. W XXI wieku, w dobie internetu, proste
  sprawy sprawiają problemy. Zachęcam Was do wnikliwego traktowania
  takich "błahostek', bo to klucz do rozwijania własnej wiedzy, która
  ułatwi życie i być może pozwoli odkryć coś nowego. Pozdrawiam. HS.
 • Poziom 12  
  fotonn napisał:

  Widać, że kolega Bestia z wielkiego miasta pochodzi i - mimo, że górują nad nim jeszcze większe kominy - w piecu nigdy nie palił.
  To dlatego, podczas rozpalania w piecu, w pierwszej chwili, kiedy ścianki komina są zimne i wędrujące do góry powietrze schładza się po drodze, często nie ma dobrego ciągu - cugu.


  Witam. Ja mam w kuchni podłączony wiatrak elektryczny pod wentylację. Nigdy go jednak nie włączam, bo kręci się zawsze bez względu na pogodę i temperaturę. Czasami szybciej, czasami wolniej. Jak jest silny wiatr to szybciej. Nie zauważyłem jeszcze żeby się zatrzymał. W kuchni nie rozpalam ognia. Pozdrawiam.
 • Poziom 39  
  henrykS napisał:
  ...Może jeszcze pokrewne pytanie: w czasie upalnej pogody, kiedy w domu
  jest chłodniej niż na zewnątrz, powietrze w kominie tworzy tzw. ciąg wsteczny
  tzn. wędruje w dół komina wtłaczając powietrze do domu (oczywiście w
  w czasie, kiedy nie palimy w piecu ). Jak można wytłumaczyć taką
  wsteczną wędrówkę powietrza ? .... Sami widzicie, że nie ma na powyższe pytania łatwych odpowiedzi.
  Mało tego- nie można znaleźć ich w necie...

  Tłumaczymy to tym samym zjawiskiem - chłodniejsze powietrze jest cięższe od ciepłego więc w kominie na dole mamy wyższe ciśnienie i ciąg wsteczny . Zjawisko to jest identyczne jak w prądach powietrznych wykorzystywanych przez ptaki i od "niedawna" przez człowieka . Paralotniarze szukają prądów wstępujących , które występują nad obszarami cieplejszymi od reszty .
  W internecie można znaleźć te informacje :)
 • Poziom 19  
  Ale taka interpretacja sugeruje raczej stan stabilny, czyli nieruchomy
  slup powietrza w kominie, a istnieje przecież wyraźny ruch w dół...
  Pomyślmy: wokół domu masy ciepłego powietrza, w domu trochę
  chłodniej. Przez komin wlewa się powietrze z góry na dół. Jakim cudem ?
  Cieplejsze leci do dołu ?

  Gdzie to tłumaczą w internecie ?
 • Poziom 14  
  Wyjaśnienie tego jest o wiele prostsze. Przyczyna takiego kichnięcia (niemożna mówić o przeciwnym cugu) jest przechodzący wyżowy front atmosferyczny. Gwałtowny wzrost ciśnienia atmosferycznego powoduje wyrównanie przez komin z niższym w domu. Z stąd ten zapach sadzy w domu.
 • Poziom 17  
  Może chodzi tu tzw. zjawisko inwersji w atmosferze.

  Normalnie w dolinach, mniejszych lub większych zagłębieniach terenu, panuje wyższa temperatura, niż nad pagórkami.

  Podczas inwersji sytuacja jest odwrotna czyli powietrze płynie kominem w dół z powodu zwyczajnej różnicy temperatur.
  Powietrze na otwartym terenie również wtedy opada, ale znacznie wolniej.

  Energia cieplna płynie z cieplejszego zbiornika do zimniejszego i tak temperatura się wyrównuje.

  Podobno nawet można zrobić takie kominowe perpetuum termodynamiczne.
  Pole grawitacyjne jest globalnym zjawiskiem i dlatego II zasada termodynamiki nie ma tu pełnego zastosowania.
 • Poziom 19  
  Jak zwykle trzeba mieć kupę (pardon) kasy na początek, no i jak
  najwięcej słońca. U nas, kiedy tej energii trzeba najwięcej (zimą)
  przeważnie ciemno i mroźno... Więc może jednak odzysk energii
  z ciągu zwykłego komina, w którym przepuszczamy spaliny ?
 • Specjalista elektronik
  Można palić w piecu tak, żeby ciąg był mały - wtedy energii nie uzyskasz może nawet wata, ale będzie ciepło,
  choć paliwa spalisz niewiele. A może być duży ciąg, i będzie zimno, choć do pieca ciągle będziesz dokładać
  - całe ciepło będzie wylatywać przez komin, trochę prądu uzyskasz, ale nie będzie wart tego ciepła.
 • Poziom 12  
  Teraz jak jest ciepło to zauważyłem jednak że wiatraczek czasami się zatrzymuje i nie ma cugu przez jakiś czas. Myślałem że to perpetum mobile bo przez kilka miesięcy się kręcił. Jednak to chyba ciepłe powietrze unosi się do góry i wiatr wysoko zasysa powietrze z komina. Czytałem o elektrowniach kominowych . To chyba na razie tylko teorie. Ale...
 • Specjalista elektronik
  sfera2 napisał:
  Przyczyna takiego kichnięcia (niemożna mówić o przeciwnym cugu) jest przechodzący wyżowy front atmosferyczny.
  Meteorologia dzieli fronty atmosferyczne na ciepłe, zimne, stacjonarne i zokludowane.
  Jest trochę zjawisk podobnych do frontów: dry line, linia szkwałów, czy tropikalne fale wschodnie.
  A zmiany ciśnienia w atmosferze po pierwsze są dość powolne, po drugie rozkładają się na wszystkie
  możliwe połączenia wnętrza domu z otoczeniem na zewnątrz - więc nie dają widocznego przepływu.
  Ze zjawisk frontopodobnych jedynie linia szkwałów może poważnie zaburzać "cug" w kominie.
 • Poziom 19  
  Inwersja, wyże, niże...Panowie, ( i ewentualnie Panie) a gdzie zwyczajne różnice wilgotności i temperatury powietrza, zachodzące w ciągu dnia
  w kominie ? Tu jest klucz do zjawiska odwrotnego ciągu. Zachęcam
  znawców fizyki do dyskusji. Robię początek: po chłodnej nocy, kiedy
  w domu jest jeszcze ciepło, powietrze wędruje kominem do góry, bo
  cieple powietrze jest lżejsze od zewnętrznego chłodnego. Powiedzmy, że
  zapowiada się upalny dzień. W pewnym momencie ciąg w kominie
  odwraca się. Bo... powietrze zewnętrzne staje się cieplejsze od tego
  w domu. Jaki mechanizm to powoduje ? (przypominam, że rozpatrujemy
  przypadek komina bez palenia w piecu !). I bardzo proszę nie mieszać
  do tego wiatru bo to spokojnie zachodzi w zupełnie bezwietrzny dzień.Powiedziałbym że wtedy nawet łatwiej...
 • Specjalista elektronik
  Jeśli temperatura na zewnątrz przekracza temperaturę w domu, a nie ma wiatru, i nie palimy w piecu,
  to ciąg w kominie odwraca się - powietrze płynie w dół. Z tego powodu latem trudno rozpalić w piecu.

  Tylko uwaga: temperatura w domu ma zwykle znacznie mniejsze wahania i jest nieco wyższa, niż
  średnia (w czasie) teperatura na zewnątrz - nawet jak się nie pali w piecu, to i tak dom nagrzewa się
  - od ludzi, od urządzeń elektrycznych - a nawet jak nikt w nim nie mieszka, to jeszcze od ziemi.
  Dlatego przez większość czasu daje się rozpalać w piecu. Ale po południu w upalny dzień nie.
  Może to jest jeden z powodów, że na wsi ludzie przed południem zaczynają gotowanie obiadu?

  Istotne znaczenie może mieć wiatr - powiedzmy że o prędkości 5m/s - wytwarza podciśnienie
  około 17 paskali, co odpowiada ponad metrowej warstwie powietrza, i przy wysokości komina
  5m daje taki ciąg, jak ogrzanie komina o 100 stopni - i wtedy żaden upał nie odwróci ciągu.
  Nawet wiatr 2m/s jest równoważny ogrzaniu o 16 stopni, i musi być duży upał, żeby to było
  za mało. Przy słabszym wietrze upał może łatwo odwracać ciąg w kominie.
 • Poziom 43  
  Z111 napisał:
  _jta_ napisał:
  A o prawie Bernoulliego ktoś tu jeszcze pamięta? Wiatr na górze jest silniejszy, i zasysa powietrze...


  Tam napisane jest jak byk: prawo dotyczy nieściśliwych i nielepkich płynów.
  Powietrze nie jest zbyt sztywne, a i lepi się jak cholera.
  Taaa... ale podpada pod płyn barotropowy, ZOBACZ, a więc: Ni pies, ni wydra... :D

  Z111 napisał:
  Takie coś lepiej pasuje:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Navier-Stokes_equations
  nawet tam nagroda czeka: 1milion $.
  Idealizacje zastanej rzeczywistości mają to do siebie, iż albo są małosprawdzalne - jak zaczniemy drążyć szczegóły - w tejże rzeczywistości,
  albo mają "piękne" i "trawialne" opisy matematyczne ich teoretycznych modeli, ale niewiadomo do jakiego rzeczywistego przypadku taki model dobrze pasowałby... :idea:
 • Poziom 17  
  Temperatura standardowo jest liczona jako średnia energia kinetyczna cząsteczek gazu, a w grawitacji te szybsze wyskoczą wyżej, ale wtedy zwalniają, i wyżej są już zimne.

  Powiedzmy, że mamy tu kilka większych cząsteczek, i one pływają w tym kominie otoczone mniejszymi.

  Te mniejsze uderzają większą z wszystkich kierunków, ale od dołu jest większa gęstość i temperatura, czyli siła wypadkowa będzie skierowana w górę.

  Tym sposobem duże cząstki przemieszczają się wolno do góry, a wtedy te mniejsze na dole stygną i opadają, a tam znowu nagrzeją się, bo komin jest otwarty na dole i jest kontakt z otoczeniem.

  Te ciężkie na górze trzeba teraz zmusić, aby opadały z powrotem, ale nie tym samym kanałem, lecz drugim, puszczonym równolegle obok.

  Tym sposobem zamykamy cały cykl i sprawa załatwiona.