Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć LCD i EEPROM do Atmega8?

Bula i spula 18 Maj 2008 14:23 4065 25
  • #1 18 Maj 2008 14:23
    Bula i spula
    Poziom 18  

Chciałbym móc wyświetlić tekst z pamięci EEPROM 24Cxx na wyświetlaczu HD77480, a całością sterować Atmegą8. Do tego powinny być 4 przyciski niestabilne do interfejsu. O ile z programowaniem (C) sobie raczej poradzę, o tyle nie udało mi się znaleźć jak całość ze sobą połączyć. Chodzi mi o jakiś schemat na którym miałbym zaznaczone co do której nóżki atmegi podłączyć i co ważniejsze jakie dodatkowe elementy (kondensatory, rezystory, kwarc, tranzystory etc.) będą mi potrzebne. Nie musi być gotowiec, mogą być również linki do stron z opisami. Ja szukałem pod hasłami atmega lcd, jak podłączyć lcd do mikrokontrolera etc. oraz sprawdzałem notę Atmegi i niestety nie znalazłem tego, czego szukałem. (za to znalazłem notę hd44780 i znam przynajmniej wyprowadzenia lcd)
    ps. studiowałem dwa tematy o piórnikach ściągach, niestety jeden z nich był sterowany długopisem przez ir, a ja chcę narazie zrobić sterowanie "Stacjonarne" a drugi był na innym mikrokontrolerze.

pzdr.

0 25
  • #2 18 Maj 2008 15:25
    curylop
    Poziom 15  

A co masz szukać jeśli znasz wyprowadzenia wyświetlacza znasz wyprowadzenia 24XX i mega8 to podpinasz wszystko np klawisze do jednego portu, eeprom podpinasz gdzie chcesz, LCD do innego portu. resztę robisz programowo

0
  • #3 18 Maj 2008 15:37
    Bula i spula
    Poziom 18  

Chodzi mi przede wszystkim o to, co będę potrzebował oprócz programatorów i oprócz uc, lcd, eeprom tzn. kondensatory, rezystory, potencjometry, tranzystory etc. Pytam, ponieważ mam dość daleko do elektronicznego (całe popołudnie i wieczór trzeba poświęcić) i chciałbym kupić wszystko za jednym zamachem, żeby nie jeździc 2 razy. Dlatego prosiłem o gotowy schemat, żeby sobie właśnie spisać wszystkie elementy.
    ps. Starczy spojrzeć na schemat granata, żeby zobaczyć ile on dodał elementów. Co prawda mógłbym zrezygnować z termometru, ale reszta?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/pi_rnik_schemat_6118.jpg

0
  • Pomocny post
    #4 18 Maj 2008 16:25
    curylop
    Poziom 15  

do 24XX potrzebujesz tylko rezystory podciągające na obie linie o wartości ok. 3.3k
    do LCD potencjometr do kontrastu ok 10k i jak chcesz włączać podświetlenie poprzez mega8 to jakiś tranzystor i z 2 rezystory.a jak nie chcesz włączać podświetlenia przez mega8 to1 rezystor 10 Ohm do minusa. do przycisków nic nie potrzebujesz

0
  • Pomocny post
    #5 18 Maj 2008 16:52
    Samuraj
    Poziom 35  

Nie patrz na schemat całościowo tylko na jego poszczególne elementy.
    Jak widzisz do LCD podpięty jest tylko potencjometr o czy napisał curyloop.
    Dodatkowo autor zastosował tranzystor i dwa rezystory do załączania podświetlenia.
    Jak sam zaznaczyłeś nie potrzebujesz tremometru więc odpada Dallas i rezystor przy nim.
    Kondensatory przy przyciskach tez możesz sobie podarować.
    Powyżej masz kwarc dwa kondensatory do masy.
    Po lewej PCF który w tym przypadku jest zapewne zegarek, nie pisałeś że będziesz go podpinać więc wszystko co z nim związane jest zbędne (PCF, dioda,kondensatory i kwarc). Powyżej masz EEprom i dwa rezystory o których już było wspomniane. Do całości brakuje kondensatorków sprzęgających ok 100nF na zasilaniu procka.

0
  • #6 18 Maj 2008 17:15
    curylop
    Poziom 15  

Napisz z czego to chcesz zasilać to ci powiem resztę elementów.

0
  • #7 18 Maj 2008 17:28
    Bula i spula
    Poziom 18  

Myślę, że bateria 4,5V... ew. 3 paluszki - na to samo wychodzi.
    ps. Dla jasności, układ chcę zbudować wyłącznie w celach doświadczalnych i hobbystycznych.

0
  • #8 18 Maj 2008 18:38
    curylop
    Poziom 15  

To chyba wszystko napisaliśmy o częściach.

0
  • #9 18 Maj 2008 20:08
    Bula i spula
    Poziom 18  

Naskrobałem coś takiego:
    http://img240.imageshack.us/img240/8031/schematku1.png (117KB)
    1. Do czego służy pin Vo od LCD? NIEAKTUALNE
    2. I drobny ot: dokąd podłączyć pozostałe wyprowadzenia od ISP stk200? Tzn. MOSI MISO LED oraz SCK? NIEAKTUALNE
    3. Czy reset powinien być podłączony do 4,5V czy powinien "wisieć"? NIEAKTUALNE
    4. Zdaje się, że powinienem jeszcze na emiterze T1 dodać rezystor? NIEAKTUALNE
    5. Również mam problem z podłączeniem EEPROM. Czy 2 linie na schemacie Granata służą do zasilania pamięci? Nie bardzo wiem, gdzie powinienem podłączyć te rezystorki 3,3k. NIEAKTUALNE
    6. Czy do moich zastosowań wystarczy wewnętrzny kwarc?
    pzdr.

0
  • #10 21 Maj 2008 21:47
    Bula i spula
    Poziom 18  

@UP
    Poniżej zamieszczam ostateczną wersję schematu do jakiej udało mi się dojść.
    Dla uproszczenia pominąłem LCD, bo jak rozumiem po prostu podłączam 8 kanałów do 8 złącz, vcc do 5V, gnd do masy a kontrast potencjometrem do masy i pod względem sprzętowym to tyle. Pilna w tej chwili sprawa, to dokąd podłączyć te kondensatory sprzęgające(domyślam się, że równolegle do VCC i GND?), ile ma ich być i do czego służą. W sieci znalazłem, że służą do odfiltrowania napięcia stałego i przepuszczenia jedynie zmiennego. Czy dobre info znalazłem? Skąd w "moim" układzie napięcie zmienne? No i najważniejsze pytanie czyli czy oprócz braku tych kondensatorów sprzęgających na schemacie nie ma błędów?
    pozdrawiam

0
  • #11 21 Maj 2008 22:16
    kamyczek
    Poziom 34  

Są pierwsze jeśli używasz sprzętowego I2C masz na schemacie porty mikrokontrolera opisane jako sda i scl (pc4 i pc5) do tych należy podłączyć pamięć bezpośrednio rezystory podciągające 4,7K do +5V na sda i scl. W zasadzie masz eeprom w samej medze ale zakładam że chcesz więcej... Wyprowadzenie reset może wisieć ale można je też podciągnąć do 5V przez rezystor 10K. proponuję zakup książki np mikrokontrolery AVR w praktyce lub programowanie w języku bascom
    obie wydane przez BTC .Książki pomogą rozwiązać wiele problemów i przyspieszą prace nad płytką i samą zabawę w programowanie. Nie musisz się ich bać bo czyta się je znacznie lepiej niż szkolne lektury i ze znacznie większą satysfakcją ...

0
  • #12 22 Maj 2008 10:40
    Bula i spula
    Poziom 18  

Podłączenie poprawiłem. Czy teraz jest już wszystko ok?
    Powtórzę jeszcze pytanie o te kondensatory sprzęgające na zasilaniu.
    [ot]Jeśli chodzi o książkę, to czy "Mikrokontrolery AVR w praktyce" opiera się na Bascomie, Assemblerze czy C? Czy dostanie się taką książę np. w Empiku, czy tylko pozostają księgarnie internetowe?
    pozdrawiam

0
  • #13 22 Maj 2008 11:22
    kamyczek
    Poziom 34  

Rezystory podciągające podpina sie jedną końcówką pod linię sda lub scl a drugą pod VCC a wyprowadzenia pc5 łączysz bezpośrednio z scl pamięci tak samo pc4 bezpośrednio z sda pamięci . Dla standardowego adresu A0 A1 i A2 podłącz do masy. Książki możesz poszukać w księgarni czy empiku albo zamówić bezpośrednio u wydawcy www.btc.pl książka Mikrokontrolery AVR atmega w praktyce zawiera przykłady w asemblerze . Książka o bascomie jest jedna Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku bascom.

0
  • #14 22 Maj 2008 11:50
    Bula i spula
    Poziom 18  

Czy teraz rezystory podłączone są prawidłowo?
    Jeśli chodzi o książkę, to mnie interesuje głównie C (Assemblera próbowałem się na PC nauczyć i póki co bezskutecznie, Bascom ma mniejsze możliwości niż C, więc w jakim celu uczyć się "gorszego" języka, jak zna się już "lepszy"). Możesz polecić jakąś książkę opisującą ukontrolery obsługiwane w C? Dobrze by było, żeby cena nie była taka odstraszająca, bo 50 pln to kilka razy więcej niż mnie wyniesie np. ten układ, który usilnie próbuję z waszą pomocą zaprojektować.
    pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #15 22 Maj 2008 15:00
    kamyczek
    Poziom 34  

Tak teraz wszystko jest poprawnie.

0
  • #16 23 Maj 2008 11:39
    Bula i spula
    Poziom 18  

OK, a powie jeszcze ktoś, jak jest z tymi kondensatorami sprzęgającymi?

0
  • #17 23 Maj 2008 12:42
    dools
    Poziom 13  

chodzi Ci o te 100nF do nóżek? najlepiej nie uwzględniaj tego na schemacie. Potem dolutujesz do układu. Bierzesz kondensatorek, przylutowujesz go do Vcc i GND. Jak najbliżej. Nawet są nawet podstawki które mają go wpiętego tak jak powinien być: http://www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=DIL-28C
    Nieuwzględnienie go, jego brak nie byłby błędem, a z opisu "Precyzyjne podstawki z kondensatorem przeciwzakłóceniowym" wynika, że kondensatorek ten filtruje różne śmieci z zasilania.

Dodano po 4 [minuty]:

PS. jeśli chodzi o "Mikrokontrolery Avr W Praktyce" Dolinskiego to tam głównie jest Assembler, ale później jest "trochę" przykładów z C.

0
  • #18 23 Maj 2008 21:00
    Bula i spula
    Poziom 18  

Byłby ktoś jeszcze na tyle miły aby świeżym okiem sprawdzić, czy na PCB nie ma błędów? Dodam, że jest to mój pierwszy projekt płytki, więc jestem otwarty na krytykę. Czy wie ktoś przypadkiem, jak wydrukować PCB z Eagle bez opisów tj. same ścieżki i pkt. lutowania do termotransferu?
    pozdrawiam
    edit: Znalazłem błąd i wrzucę wygląd PCB jak go tylko poprawię.

0
  • #19 24 Maj 2008 00:24
    dools
    Poziom 13  

View->Display/hide layers i ustawiasz co chcesz.
    Potem File->Export->Image

0
  • #21 24 Maj 2008 11:30
    kamyczek
    Poziom 34  

W przełącznikach brak padów i nie wstawisz ich w te same otwory co układ scalony , to samo jest z rezystorami przy pamięci. masz sporo miejsca dopracuj tą płytkę. obrysuj ja do wycinania i rozplanuj ułożenie elementów .

0
  • #22 24 Maj 2008 13:05
    Bula i spula
    Poziom 18  

Teraz trochę lepiej? Dla uproszczenia płytki i zmniejszenia gabarytów zdecydowałem się wyprowadzić przyciski na kablu na oddzielną płytkę. Poza tym przy podłączeniu LCD widać 3 otwory, które użyję do podłączenia potencjometru/rezystora w razie, jakby zwarcie Vo do masy nie przyniosło zadowalających efektów.
    edit: Wrzucę jeszcze wersję do szybkiego trawienia :|

0
  • #23 24 Maj 2008 13:13
    kamyczek
    Poziom 34  

Już lepiej ale popraw jeszcze rezystory na sda i scl (przenieś je obok megi tam gdzie masz napis IC1 i popraw skośne ścieżki jeszcze troszkę i będzie cacy ...

0
  • #24 24 Maj 2008 14:13
    Bula i spula
    Poziom 18  

Jak ktoś mi jeszcze dorobi "bezzworowe/bezkablowe" podłączenie reseta do ISP, to daję 10 pkt :)
    pzdr.

0
  • #25 24 Maj 2008 14:31
    kamyczek
    Poziom 34  

Reset podłacz "mostkiem" możesz go doprowadzić w okolice złącza isp "nad" pinami złącza lcd a następnie mostkiem do isp przeskakując ewentualnie to co przeszkadza w bezpośrednim połączeniu .

0
  • #26 24 Maj 2008 14:46
    Bula i spula
    Poziom 18  

W takim razie do "bezzworowe/bezkablowe" dodam jeszcze "bezmostkowe" :E Chodzi o to, żeby właśnie bez przeskakiwania "górą" :D A tak na serio, to i tak dzięki za pomoc i już się zabieram za zbieranie wszystkich części, więc jak nic lepszego nie wymyślimy do czasu trawienia, to zrobię, jak piszesz.
    pzdr.

0