Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić suchy kondensator wysokonapięciowy 20 KV, 10uF ?

bestia1978 18 May 2008 14:31 9033 24
 • #1
  bestia1978
  Level 12  
  Witam. Chciał bym zrobić kondensator na 20 KV i pojemności 10uF. Do rezonatora tesli. Zależy mi na tym aby nie używać oleju kondensatorowego bo to kłopotliwe. Czy szkło będzie dobrym izolatorem? A może za grube będzie? Nie zależy mi na małych wymiarach. Im większy to nawet fajniej będzie wyglądał.
 • #2
  Rzuuf
  Level 43  
  Witam!

  To bardzo proste!
  Zwykła szyba szklana o grubości 3mm i powierzchni 1m2 oklejona 2-stronnie folią aluminiową tworzy kondensator o pojemności 18nF, więc bierzesz ok. 560m2 takich szyb, oklejasz je folią, folię łączysz równolegle i gotowe, jest 10uF !

  Jeśli jednak dopuszczasz inne materiały, to tu jest propozycja wykonania z folii aluminiowej i linoleum, ale pojemność znaaaacznie mniejsza:
  http://danyk.wz.cz/tckond.html
 • #3
  Vsad
  Level 19  
  A nie lepiej połączyć parę kondensatorów razem
 • #4
  5150
  Level 17  
  Vsad wrote:
  A nie lepiej połączyć parę kondensatorów razem

  A jakich? Masz rozwiązanie?
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  r2d2004
  Level 31  
  Witam!

  Taka duża pojemność do "cewki Tesli" ?? :-O Istotnym parametrem cewki dla obwodu rezonansowego jest jej dobroć, o czym często się zapomina. Może przelicz jeszcze raz swój transformator (w necie jest mnóstwo stosownych do tego programów).

  Pozdrawiam
  PS Kolega zadając to pytanie nie miał chyba pojęcia, jakie gabaryty będzie miał kondensator (nawet zalany olejem), o takiej pojemności, wykonany w warunkach amatorskich. Czy nie chodzi przypadkiem o 10 nF? W to bym bardziej uwierzył! ;-)
 • #7
  bestia1978
  Level 12  
  Bardzo przepraszam pomyliłem się bardzo. Potrzebuje kondensatora nie 10uF tylko 10nF. Kombinuje ostatnio jak zrobić taki rezonator bez użycia kondensatora. Zbudowałem zasilacz o napięciu ok. 60KV i wysokiej częstotliwości już. Zasilany z sieci 230V z cewki zapłonowej od poloneza. Bardzo przepraszam za pomyłkę.
 • #8
  r2d2004
  Level 31  
  Witam

  Transformator Tesli (powietrzny - bez rdzeni) działa dzięki sprzężeniu rezonansowemu obwodu pierwotnego z wtórnym (coś jak obwody rezonansowe w radiu - tylko, że "cewka Tesli" jest na "troszkę" większą skalę), a obwody rezonansowe w tym przypadku to L(indukcyjność)+C(pojemność). Sądzę, że bez kondensatora w obwodzie pierwotnym sie nie obejdzie, gdyż ilość zwojów w tym obwodzie jest niewielka, co daje bardzo małą pojemność własną cewki pierwotnej i trzeba KONIECZNIE dołączać dodatkowy kondensator wysokonapięciowy w granicach kilku/kilkunastu nF.

  Pozdrawiam

  PS Ale może się mylę, nie śledzę ostatnio z braku czasu, co się dzieje w tej dziedzinie.
 • #9
  bestia1978
  Level 12  
  To nie jest takie proste. Zbudowałem zasilacz 60KV i o sporym natężeniu. Przy tym napięciu nawet szkło przewodzi. Co robić?
 • Helpful post
  #10
  r2d2004
  Level 31  
  Witam!

  Akurat w przypadku "transformatora Tesli" napięcie na uzwojeniu pierwotnym jest mało istotne, czy to będzie 10kV, 20kV, czy 60kV. NAJWAŻNIEJSZY jest prąd, jakiego dostarczysz do uzwojenia pierwotnego. Aby uzyskać jakieś ciekawe efekty to musisz dostarczyć do uzwojenia pierwotnego tesla coil przynajmniej 1kVA mocy, inaczej szkoda się w to bawić. Zapłonowa cewka samochodowa jest za "cienka" do takich eksperymentów. Poszukaj porządnego transformatora do neonów (albo lepiej kilku) - trochę będzie kosztować, ale powtarzam: szkoda inaczej zawracać sobie tym głowę: Perpetuum Mobile nie zrobisz. ;-)

  Pozdrawiam

  PS Natomiast z Twoim 60kV solid-state-transformer możesz już spokojnie pobawić się np. w robienie zdjęć Kirlianowskich.
 • #11
  bestia1978
  Level 12  
  Co do zdjęć Kirlianowskich to robiłem ale na trafie z telewizora. Cewka zapłonowa za mocno kopie. Nie da się przytrzymać palca bo silnie razi prądem. Już mnie dość pokopało.
  Zrobię tak jak mi pisałeś poszukam trafa 10KV a kondensatory połączę szeregowo. Mam cały worek takich z przetwornic 250V 100nF.
 • #12
  bestia1978
  Level 12  
  Robiłem ostatnio próby z gumolitem. Bo wyczytałem na czeskiej stronie ze można z tego zrobić na 40KV. Jednak przy 60KV przewodził. Po eksperymentuje jeszcze ze szkłem ale to będzie duży kondensator. Trafa od neonów na razie nie zdobyłem. Robie próby na moim HV 60KV. Tu szeregowe łączenie kondensatorów po 250V raczej nie zda egzaminu.
 • #13
  bestia1978
  Level 12  
  Wykonałem dzisiaj kondensator z linoleum według instrukcji. Linoleum przewodzi. Tak jak myślałem.
 • #15
  bestia1978
  Level 12  
  Miałem już robić butelkę lejdejską , ale innym sposobem. Ten jest chyba lepszy. Dzięki.
 • #16
  lechoo
  Level 39  
  bestia1978 wrote:
  Kombinuje ostatnio jak zrobić taki rezonator bez użycia kondensatora.

  Oczywiście takie cewki Tesli bez kondensatora rezonansowego w obwodzie pierwotnym jak najbardziej istnieją, poszukaj pod hasłem SSTC. Przy okazji niepotrzebny jest wysokonapięciowy transformator do jej zasilania, wystarcza wyprostowane napięcie sieci ~230V.
  Przykładowe linki:
  http://www.richieburnett.co.uk/sstate.html
  http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php?page=hv/sstc
 • #17
  Mihas66
  Level 22  
  A nie można by zrobic kanapki z laminatu;p
 • #18
  bestia1978
  Level 12  
  Z laminatu to za cienkie będzie. Obliczyłem wczoraj ze moja bateria butelek lejdejskich musi warzyć ponad 65 kilo. Ile to trzeba się nakombinować. Może dać napięcie z sieci wyprostowane. Problem wtedy zniknie ale efekty może też. Popróbuje. Od razu koła nie zbudowano.
 • #19
  c4r0
  Level 36  
  Jeśli sam robisz kondensator to bez oleju po prostu szybciej Ci padnie, bo ulot elektryczny z okładek "zeżre" izolator. Ale przez jakiś czas będzie to działać. Ale polecam budowę MMC (połączenie wielu mniejszych komercyjnych kondensatorów) - może trochę droższe ale na pewno znacznie lepsze rozwiązanie.
 • #20
  bestia1978
  Level 12  
  MMC Na 60KV to spory wydatek. Prawie 400 kondensatorów 1000V ,100nF. Czytałem że taki sposób jest niby najlepszy ale może być awaryjny. A to spory wydatek. Pozdrawiam.
 • #21
  c4r0
  Level 36  
  Przecież miał być na 20kV... A poza tym awaryjny na pewno jest, ale też na pewno mniej niż kondensatory robione samemu i to w dodatku bez oleju :)
 • #22
  bestia1978
  Level 12  
  Przepraszam, miał być na 20KV , ale jak już wyjaśniłem wcześniej nie dysponuje transformatorem do neonów. Mam tylko solidną przetwornice na 60KV. Nie na tranzystorach tylko na iskrowniku i przez to natężenie daje całkiem spore.
 • #23
  c4r0
  Level 36  
  Ale co to za przetwornica? Bo do zasilania klasycznej tesli musisz mieć ładny sinusik a nie jakieś śmieci z iskiernika. Inaczej trzeba prostować napięcie i inaczej wszystko robić. Poza tym 60kV to za dużo na teslę, odpuść to i zajmij się najpierw znalezieniem zasilania które będzie sensowne...
 • #24
  bestia1978
  Level 12  
  Mój kolega miał kiedyś trafo od neonów i chciał mi sprzedać. Dawno to było. Żałuje ze wtedy nie kupiłem. Teraz nie wiem skąd to wziąć. Budowałem już różne kondensatory i nie zdały egzaminu. Napięcie za wysokie mam i wszystko przewodzi. Wyprostować to to był by kolejny problem nie do przejścia. Dużo czasu mi to zajmuje ale nie odpuszczam. Zrobię ten "Magnifier" choćby nie wiem co.
 • #25
  slu_1982
  Level 26  
  "Zrobię ten "Magnifier" choćby nie wiem co." przy twoich planach i wiedzy będziemy czekać do ciężkiej starości albo nawet w ogóle się nie doczekamy...

  Napięcie jakie podajemy na tesle musi być proste czy 50Hz bo inaczej kondensator nie zdąży się naładować.
  Nawiń porządny transformator na dużym rdzeniu ferrytowym taki do 5KV i przez powielacz z TV na 15KV wyprostowany...


  Chopie tu trzeba w hute obliczeń... sam się dziwie że moja mini teselka tak ładnie śmiga :lol:

  Pozdrawiam