Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uklad rozniczkujacy na wzmacniaczu

r06ert 18 Maj 2008 17:28 2281 14
  • #1 18 Maj 2008 17:28
    r06ert
    Poziom 25  

Witam! Powolutku zabieram się za projekt... Tematem jest zasymulowanie układu różniczkującego m.in w PSpice. Temat trafił mi się banalny, ale mam jedna wątpliwość. W symulując układ oparty o wzmacniacz rzeczywisty (uA741) zauważyłem dość wyraźne oscylacje napięcia wyjściowego. (pokazane na dołączonym wejściu)

Czy ktoś jest mi w stanie odpowiedzieć na pytanie dlaczego sie tak dzieje, co jest tego skutkiem i jak to zminimalizować?

Drugie pytanie to: W jaki sposób dobiera się wartości elementów w tym układzie? Wiem tylko tyle, ze częstotliwość graniczna powinna być większa niż częstotliwości przebiegów wejściowych, tak aby wzmacniacz sie nie nasycił. Ale jak wyznaczyć te częstotliwość? Czy prosta zależność f=1/(2*pi*R*C) jest słuszna?

Z góry dziękuje za odp. i pozdrawiam.

0 14
  • #2 18 Maj 2008 17:50
    Quarz
    Poziom 43  

Klasyczny GIGO... :D (Garbage In Garbage Out) :!: :D
    Pokaż tu schemat z PSpice tego układu.

0
  • #3 18 Maj 2008 18:32
    r06ert
    Poziom 25  

Dzięki za szybka odpowiedz. Oto schemat:

0
  • #4 18 Maj 2008 18:47
    Quarz
    Poziom 43  

r06ert napisał:
    Dzięki za szybka odpowiedz. Oto schemat:
    [Wstaw go jako fotkę, a nie w załączniku to będzie i tu widoczny, dop. Quarz]
    Wartość rezystora nie powinna być mniejsza od 10 :!:

0
  • #5 18 Maj 2008 18:52
    r06ert
    Poziom 25  

...a dlaczego? Jak kolega Quarz to wyznaczył?

0
  • Pomocny post
    #6 18 Maj 2008 18:54
    Quarz
    Poziom 43  

r06ert napisał:
    ...a dlaczego? Jak kolega Quarz to wyznaczył?
    Przeczytał w 'mondrym' podręczniku... :!: :idea: :D

0
  • #7 18 Maj 2008 19:01
    r06ert
    Poziom 25  

Widzę ze kolega ma poczucie humoru. :D No nic, w takim razie sam poszukam :P

dzięki, za pomoc.

EDIT:

Zwiększyłem wartość tej rezystancji, tylko teraz wzmacniacz przechodzi w stan nasycenia...

0
  • #8 18 Maj 2008 19:06
    Quarz
    Poziom 43  

r06ert napisał:
    Widzę ze kolega ma poczucie humoru. :D No nic, w takim razie sam poszukam :P

dzięki, za pomoc.
    A co Wykładowca nie podał książkowej literatury :?:

r06ert napisał:
    EDIT:

Zwiększyłem wartość tej rezystancji, tylko teraz wzmacniacz przechodzi w stan nasycenia...
    Wniosek: albo za szybka zmienność przebiegu, albo zbyt duża wartość stałej czasowej... :idea:

0
  • #9 18 Maj 2008 19:23
    r06ert
    Poziom 25  

Quarz napisał:

a co to ma do rzeczy?

0
  • #10 18 Maj 2008 19:48
    Quarz
    Poziom 43  

r06ert napisał:
    Quarz napisał:

a co to ma do rzeczy?
    Ano ma, ponieważ ja tę wiedzę zdobywałem właśnie z książek i w to czasach, kiedy o internecie nikt jeszcze nie miał nawet "zielonego pojęcia"... :cry: Natomiast to, iż dla µA741 obciążenie wyjścia ma być większe od 10 to wiem od statu nascendi tego WO, czyli gdzieś przed '70 roku ub. w. (µA741 został opracowany przez Dave Fullagara w 1968r. w firmie Fairchild), a pierwszy swój egzemplarz tego wzmacniacza miałem chyba na początku 1971 roku... :D - przywieziony z Londynu przez kolegę i przemycony w bucie... 8-O - i mam go nadal pełnosprawnego, choć nieużywałem go od lat :!:

0
  • #11 21 Maj 2008 20:43
    bonanza
    Spec od Falowników

Karta katalogowa uA741 podaje napięcie wyjściowe pp 10V dla zasilania +-15V i R obciążenia 200 omów (jeden z wykresów), więc informacje przemycone w bucie z Albionu chyba nie są aktualne...

0
  • #12 21 Maj 2008 20:49
    Quarz
    Poziom 43  

bonanza napisał:
    Karta katalogowa uA741 podaje napięcie wyjściowe pp 10V dla zasilania +-15V i R obciążenia 200 omów (jeden z wykresów), więc informacje przemycone w bucie z Albionu chyba nie są aktualne...
    Wobec powyższego, proszę przedstawić tu rzeczoną kartę katalogową... :cry: ... nie informacje były przemycane, tylko oryginalny µA741 od Fairchilda... :D

0
  • #13 21 Maj 2008 23:11
    bonanza
    Spec od Falowników

Oj, żartowniś z Waści :!: Wiadomo wszak, że za zamieszczanie treści powszechnie znanych dają tu banany :!: Więc tylko link do strony: http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/25555/STMICROELECTRONICS/UA741.html
    Trzeba kliknąć takie podkreślone UA741 Click here to View na prawo od faksymila, bo to javascript i nie umiem wstawić bezpośredniego linku do PDFa, i polecam od razu na stronę szóstą pierwszy obrazek po lewej u góry.
    :D

[Każdy ma prawo błądzić, ale nie można innych "puszczać w maliny". Proszę zwracać uwagę na zamieszczane treści. Najlepsze banany są nagrodą za naruszenie punktu 10.8. Zostawiam w celu zachowania ciągłości wątku. Mariusz Ch.]

0
  • #14 22 Maj 2008 00:00
    Quarz
    Poziom 43  

bonanza napisał:
    Oj, żartowniś z Waści :!: Wiadomo wszak, że za zamieszczanie treści powszechnie znanych dają tu banany :!: Więc tylko link do strony: http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/25555/STMICROELECTRONICS/UA741.html
    Trzeba kliknąć takie podkreślone UA741 Click here to View na prawo od faksymila, bo to javascript i nie umiem wstawić bezpośredniego linku do PDFa, i polecam od razu na stronę szóstą pierwszy obrazek po lewej u góry.
    :D
    Nie jestem żartownikiem i za swoje swoje słowa jestem w pełni odpowiedzialny, czego nie mogę w żaden sposób powiedzieć o poniższym stwierdzeniu:
    bonanza napisał:
    Oto rzeczony wykres:
    uklad rozniczkujacy na wzmacniaczu Tu linka do dokumentu.
    Na którym wyraźnie widać, iż racja jest po mojej stronie :!: :idea:
    PEAK TO PEAK - czyli od wartości szczytowej do wartości szczytowej, innymi słowy; podwojona wartość amplitudy sinusoidy - jeśli rozpatrywać będziemy przebieg wyjściowego napięcia jako sinusoidalny.
    Przy tak małej sumarycznej wartości rezystancji obciążenia (200Ω) wyjścia tego wzmacniacza, to jest robienie z niego - zupełnie nieracjonalne - grzejnika :!: :D
    Dalsze komentowanie tego faktu uważam za zbędne.
    Na przyszłość proszę takich bzdur tu nie pisać...
    Proszę też zauważyć, iż pisałem o wartości rezystancji sprzężenia zwrotnego pomiędzy wyjściem a wejściem odwracającym tego tego wzmacniacza, ale należy jeszcze mieć zapas na rezystancję obciążenia, która może być podobnej wartości, co zmniejszy rezystancję obciążającą wyjście tego wzmacniacza do wartości ok. 5.

0
  • #15 23 Maj 2008 13:54
    bonanza
    Spec od Falowników

Wypraszam sobie "bzdury", panie Quarz. To nie jest pańskie prywatne podwórko. Proszę zatem ustosunkować się do poniższego rysunku, który pochodzi z tej samej karty katalogowej. Rezystancja obciążenia = 2kΩ << 10kΩ. Czyżby błąd drukarski?

Przycisk "Raportuj" tradycyjnie poniżej.

0