Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Logika zaplonu - PANASONIC CQ-C3355N -czy to w ogóle działa?

makary23 18 Maj 2008 18:12 2637 9
  • #1 18 Maj 2008 18:12
    makary23
    Poziom 10  

Hej!
    Wczoraj dokładnie założyłem nowe radyjko do VECTRY, poprzednio miałem Blaupunkta San Remo RD169, który spisywał się świetnie teraz zamienił stryjek siekierkę na kijek i mam problem z tak zwaną logiką zapłonu przy nowym PANASONICU.

Jest to model radia CQ-C3355N (taki sam układ połączeń jak CQ-C5355N)

Logika zapłonu działała w Blaupunkcie:
    Po włączeniu stacyjki radio samo sie włączało (jeśli było włączone ostatnio)
    Po wyłączeniu stacyjki radio zawsze się wyłączy, ale mogłem go tez włączyć przy zgaszonym silniku.

Teraz nie działa logika zapłonu:
    Panasonic: radio włącza się po włączeniu stacyjki i wyłącza się po wyłączeniu silnika.
    ALE! nie ma możliwości włączenia radia bez przekręcenia stacyjki. Jest to BARDZO Uciążliwe - musiałbym zawsze włączać zapłon na postoju aby słuchać radia

Wszystkie możliwości napisane w instrukcji podłączenia radia już przetestowałem.
    Sposób podłączenia zasilania według ISO:
    Złaczka A
    Pin A7 - IGN lub inaczej ACC - zapłon kolor Czerwony (tutaj zmierzyłem po wyłaczeniu stacyjki jest OK czyli napięcie =0V po przekreceniu kluczyka na ON - napięcie tak jak byc powinno = 12V)

Pin A4 - Stałe zasilanie 12V (BAT) kolor Żółty ( i tutaj zmierzyłem jest OK zawsze stałe 12V niezależnie od stacyjki)

Pin A8 - Masa - to masa

Co jest nie tak ??
    Czy mam wyrzucić przez okno tego Panasonica ? Może te radia to taki shit w którym logika zapłonu nie działa ??? Blaupunkt choć starszy pewnie z 4-5 lat ale super działał........

Dodano po 4 [minuty]:

Kilka pomysłów które mi się nasunęły:
    - Czy może jest jakiś ukryty włącznik w tym panasnicu? (instrukcja nie podaje)
    - czy może bezpiecznik (taki mały z tyłu radyjka) mógł się spalić - sam nie wiem od czego i to jest powodem ze radio się może nie włączać na postoju ? (musiałbym zejść do autka i sprawdzić) ale chyba w razie uszkodzenia bezpiecznika radio w ogóle by nie działało nie?

0 9
  • #2 18 Maj 2008 18:14
    Potwórciastkowy
    Poziom 14  

Kabel pomarańczowy (illumination) masz podpiety do ISO z radia? .... jak tak samo miałem podobny problem i jest on u mnie koniecznością.

0
  • #3 18 Maj 2008 19:28
    Nawigator
    Poziom 33  

"Sklepowe" radia Panasonic nie mają pamięci (logiki) zapłonu.
    Do słuchania na postoju musisz podłączyć do stałego +12V (żółty) od strony auta z czerwonym razem z żółtym od strony radia.
    Na pewno o tym piszą w instrukcji montażu (inna niz obsługi).
    Ale musisz pamiętać o wyłączeniu radia jak wysiadasz.
    Sklepowe Blaupunkty miały tę funkcję (nie wiem czy wszystkie).
    Pzdr. N.

0
  • #4 18 Maj 2008 21:47
    makary23
    Poziom 10  

Dziękuje za odpowiedź Nawigator.

jeśli tak jest jak mówisz to bardzo trudno będzie mi sie przyzwyczaic do niewygody jaką zaoferował mi PANASONIC.. kur..de... (a było tak wygodnie w BLAUPUNKCIE....)

Po prostu kwestia przyzwyczajenia (o niczym nie trzeba było pamiętać jak wsiadasz do samochodu - radio ci sie samo włączy (i światła zresztą też :) -automat.

Potwórciastkowy - na 100% nie mam podpiętego - tylko zasilanie (2 przewody) masa no i w tej kostce jest jeszcze sterowanie anteną.... sprawdzę dodatkowe wejście na "Ilumination" (podpiąć do +12V? na stałe?)

Dorobić jakiś przekażniczek może???? Ktoś ma jakiś schemat? Zaraz będę myślał :)

0
  • #5 18 Maj 2008 22:18
    Ache
    Poziom 19  

Zewrzyj tylko czerwony z zoltym jak mowi Nawigator i bedzie dzialac na 100% na postoju :] Jak nie dziala to znaczy ze akumulator Ci padl :P PS. Reszty kabli nie ruszaj!! A jak bezpiecznik padnie to radio wogole nie dziala :P

0
  • #6 18 Maj 2008 22:23
    makary23
    Poziom 10  

Tak wiem ale zwarcie tych dwóch przewodów to jedynie kompromis... żadnej logiki zapłonu..... to mnie nie urządza po prostu jestem wściekły na Panasonica ze nie wymyślił tak pożytecznej funkcji jaka od lat istnieje np. w Blaupunkcie i paru innych radiach - a niby taka nowoczesna technologia mp3 ech....

0
  • #7 18 Maj 2008 23:03
    Ache
    Poziom 19  

Skoro to Cie nie urzadza to zmien radio :] My Ci nic wiecej nie poradzimy :(

0
  • #8 20 Maj 2008 12:31
    Nawigator
    Poziom 33  

Gdzieś tu na forum był zaprezentowany schemacik zewnętrznego układu logiki zapłonu ale raczej w naprawach. Idea to przerzutnik pamiętający moment wyłączenia.
    Pzdr. N.

0
  • #9 22 Maj 2008 13:09
    makary23
    Poziom 10  

Szukam właśnie takiego układu.... jak to działało możesz dokładniej opisać ?

0
  • #10 22 Maj 2008 15:04
    Nawigator
    Poziom 33  

Przeglądnij starsze schematy np. Blaupunkta do VW tam były takie obwody na piechotę zrobione to sie zorientujesz.
    Ogólnie to jest to przerzutnik pamietający stan w momencie wyłączania radia.
    Pzdr. N.

0
  Szukaj w 5mln produktów