Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Notebook Fujitsu-Siemens Lifebook E-6550 E-6540 E-6530 grafi

18 Maj 2008 18:35 3128 6
  • Poziom 29  
    Jeśli ma ktoś problemy z WYŚWIETLANIEM OBRAZU NA MATRYCY lub monitorze zewnętrznym pomogę, bo sam miałem z tym trochę problemów, ale problem rozwiązałem.
  • TermopastyTermopasty
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    To opisz dobrze to rozwiązanie, a temat zostanie przeniesiony do działu FAQ i Diagnoza a oprócz tego, jeżeli opis zostanie uznany przez użytkowników za wartościowy, dostaniesz ode mnie premię punktową.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 29  
    Myślę że moje spostrzeżenia i opis usunięcia problemów z wyświetlaniem obrazu na wyświetlaczu w powyżej wymienionych modelach będzie przydatny również w naprawie innych laptopów. Nadmienię, że tego typu uszkodzenia powtarzają się nagminnie z powodu ciągłego przeginania obudowy, która jest być morze mało sztywna.
    Objawem pierwszej często spotykanej usterki jest brak obrazu na wyświetlaczu oraz (po podłączeniu do gniazda monitorowego w laptopie) na monitorze zewnętrznym. Czasem towarzyszy temu objawowi sygnał biosu wskazujący na problem z kartą graficzną. Wielu domorosłych elektroników sięga od razu do wymiany karty graficznej która w tych modelach jest wymienna narażając się na niepotrzebne koszty. Przyczyną takiego stanu jest oberwanie się gniazda karty graficznej, które jest przylutowane do płyty głównej. Najlepiej jest to widoczne pod mikroskopem o powiększeniu, co najmniej 30 krotnym. Gniazdo to polecam lutować ca pomocą lutownicy z bardzo ciężkim grotem.Miejsce lutowania najpierw trzeba pomalować topnikiem ptnn-2 lub pastą lutowniczą RMA-223, aby zapobiec powstawaniu zimnych lutów i uniknąć łączenia się nóżek złącza między sobą. Jeśli się jednak zdarzy, że któraś nóżka się połączy z sąsiednią to należy użyć taśmy rozlutowywującej, aby odessać cynę. Nie polecam do przylutowania tego złącza używania tak zwanego, hota czyli techniki gorącego powietrza, ponieważ czasem ni przynosi ona pożądanego efektu. Prace lutownicze najlepiej jest prowadzić pod mikroskopem, ale ja z początku również używałem szkła powiększającego z pozytywnym efektem, więc myślę, że i wam się uda to gniazdo polutować.
    Druga najczęściej spotykana przyczyna braku obrazu to uszkodzenie taśmy wyświetlacza. Wtedy to brak jest obrazu na wyświetlaczu laptopa a na monitorze zewnętrznym się on pokazuje. Aby być na 99% pewnym, że jest to uszkodzona taśma trzeba dobrze się wpatrzeć w matrycę czy aby nie widać na matrycy niepodświetlonego obrazu, co mogłoby się zdarzyć gdyby uszkodzeniu uległa świetlówka lub inwerter (przetwornica, zasilacz) podświetlenia matrycy znajdujący się w obudowie matrycy. Jeśli ma ktoś jeszcze jakieś pytania chętnie na nie odpowiem, choć proszę się uzbroić w cierpliwość, bo nie codziennie jestem na necie.
  • Poziom 11  
    Trafił mi się taki rarytas E6540 i faktycznie część styków złącza na płycie głownej wisiało sobie elegancko w powietrzu , po przylutowaniu pojawił się obraz na matrycy , użyłem do tego hota ponieważ gęstość nożek jest spora więc stwierdziłem , że raczej cięzko będzie wywijać lutownicą . Niestety mam jeszcze problem z podświetleniem , które nie działa , uszkodzony jest bezpiecznik na inwerterze , po wymianie ulega od razu przepaleniu , załatwiłem inny inwerter , który raczej jest sprawny , przynajmniej sprzedający tak twierdził . Sytuacja zmieniła się o tyle ,że bezpiecznik już nie ulega uszkodzeniu ale ciemności pozostają nadal . Czy ktoś spotkał się już z takim problemem ? Za wszelkie sugestie z góry dziękuję .
  • Poziom 29  
    Maisz czy inwerter uległ uszkodzeniu przed lutowaniem złącza czy po. Sprawdź
    Czy na pewno na złączu, które lutowałeś niema zwarć? Jeśli do poniedziałku sobie nie dasz rady poprowadzę cię dalej podając napięcia na złączach lub na elementach, które będą cię interesować
  • Poziom 17  
    Być może notebook jest po upadku i dlatego puściły lutowania złącza a do tego mogła pęknąć świetlówka w matrycy. Włóż ten drugi inwerter (co nie pali bezpiecznika) i podepnij świetlówkę z innej (np. stłuczonej) matrycy.
    Janusz
  • Poziom 29  
    Być może kolega JanuszM ma racje ale ja zauważyłem że oberwanie gniazda najczęściej powstaje w tych modelach na wskutek sztywnego jedno punktowego(jedna śrubka) połączenia karty graficznej z płytą główną , co w połączeniu ze zbyt mało sztywną obudową która może przeginać się jak wstęga daje możliwość ruchu nożycowego co w efekcie może powodować odrywanie złącza gniazda grafiki.