Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stylowe kolumny o wysokiej efektywności

moonson1981 18 Maj 2008 19:44 7919 10
  • Witam wszystkich oglądających mój projekt,

Jestem początkującym konstruktorem audio - moim założeniem było zbudowanie małego zestawu, wyglądającego stylowo, o wysokiej efektywności i jak najszerszym paśmie przenoszenia. Tak oto wziąłem się do pracy i powstały dwie kolumienki które widać na zdjęciach. Projekt nie jest jeszcze skończony - tzn, nie jest pomalowany, boki i tył będą oklejone fornirem naturalnym - brzoza, dojdą również dodatkowe elementy jeśli chodzi o zwrotnicę. Ze względu na kiepską dostępność części za granicą - a tu właśnie je zbudowałem, warunki domowe w których powstały oraz moje kiepskie zdolności stolarskie projekt nie został dopracowany w 100 % - i miejscami jego wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Projekt umieszczam na forum ponieważ spodziewam się jego oceny oraz punktów które mogę poprawić/ulepszyć - od osób z większym doświadczeniem.

Skrzynki zostały wykonane z MDF-u 6 mm oraz desek 10 mm, każdy narożnik od wewnątrz wypełniony listewkami , prawie wszystko poskręcane od wewnątrz, dodatkowo sklejone i uzupełnione wypełniaczem do drewna. mimo cieniutkich ścianek całość wyszła całkiem solidnie, jednak duże płaty ścian bocznych wymagały wewnątrz dodatkowych poprzeczek (jak sie okazało po uruchomieniu-drżały zbyt bardzo). Wnętrze zostało podzielone na dwie komory, jedna duża o pojemności ok.17 l oraz mniejsza ok.2 litrów - ścianka działowa umieszczona pod skosem(ograniczenie fal stojących). otwory bass refleks umieszczone z przodu - z założenia kolumny rozstawione w narożnikach pokoju ok 25mkw - nie chciałem super łupnia basowego odbitego od ścian. Ze względu na bardzo nietypowe rozmiary obudowy dobór przetworników był nie lada wyzwaniem, przetworniki to kolejno :
    NISKIE- Monacor o strukturze plastra miodu-płaski i kwadratowy. Czytając sprzeczne nieraz opinie na temat głośników tego typu postanowiłem jednak zaryzykować i ani chwili nie pożałowałem- estetycznie "coś innego" natomiast brzmienie jak na tak małe rozmiary naprawdę rewelacja.
    ŚREDNIE- Monacor SPH-30X/4 - i tu też ryzyko ponieważ cena wysoka lecz postawiłem na nowe technologie i nie żałuje - średnie tony rewelacja - bardzo czyste i wyraźne, kevlary naprawde fajnie grają a ich efektywność jest bardzo wysoka.
    WYSOKIE- Visaton HK9 - nie wiem zbyt wiele o głośnikach wysokotonowych, jednak miałem okazje słuchać kilku-również sztywnych kopułek i postawiłem na 1" miękkie kopułki-jak na mój słuch brzmią bardziej ciepło i przyjemnie.
    SUPERWYSOKIE- McFarlow - wstęgowe.

Jestem mało praktykującym elektronikiem więc budowa zwrotnicy to zbyt wysoka szkoła jazdy dla mnie, wybór padł na HOWARD-HANSSEN 3 drożne plus kondensatory 1uF bipolarne Black Gate N szeregowo z wstęgami jako "odnogi" toru tonów wysokich.

Całość zasilana jest wzmacniaczem TRIPATH - czyli klasa T , 2x15W, 12V + bufor 8.000uF - źródłem sygnału jest komputer. I w tym przypadku również miłe zaskoczenie nowymi technologiami - niesamowicie wysoka efektywność przy tak niewielkich rozmiarach wzmacniacza, praktycznie zero wydzielanego ciepła(SMD :) ), ładne odseparowanie kanałów, szumy niesłyszalne praktycznie mimo bardzo efektywnych głośników, fajne pasmo przenoszenia.

Wrażenia odsłuchowe przeszły moje oczekiwania :) zamierzeniem był zestaw z niewielkim uwydatnieniem tonów średnich i wysokich i dokładnie taki powstał - W planie budowa subwoofera izobarycznego na 2xKEF B139 (spodobało mi sie jak grają płaskie membrany-chcę na nich sięgnąć najniższych rejestrów + wzmacniacz AM120 MIVOC) oraz reszty do kina domowego - wszystko utrzymane w podobnej stylistyce. Dla porównania mam w domu jeszcze 2-drożne monitory TANNOY cherry - także do nich będę się odnosił, bass w nich to jak dla mnie typowy łupień - głowa mnie od tego tylko boli - jest bardzo mocny ale jakby tylko w jednym miejscu ch-ki, w moich wynalazkach słyszę coś tam już od 23 Hz ! około 40-50 Hz jest już głośno, 60-70 Hz trzęsie wszystkim - po odsłuchu kilku utworów na jednym i drugim zestawie zdecydowanie wolę mój :) o średnich już nawet nie wspomnę bo w tannoy-ach prawie ich nie ma, wysokie - podobny poziom, no i czasem słyszalne super-wysokie w moim zestawie tak bardzo cieszą wyraźnymi wszelkimi dzwoneczkami, świstami itd :)

Proszę więc o wszelkie sugestie, opinie, słowa krytyki - przypominam iż zestaw nie jest jeszcze skończony i wciąż na nim eksperymentuje, próbuje zasilić niskie z osobnego wzmacniacza oraz "puścić" trochę bassu na malutkie kevlary - włożone są w mniejszą część obudowy. Wysokość kolumn 94 cm, szerokość tylko 9 cm :)

Pozdrawiam i dziekuję , Michał

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    moonson1981
    Poziom 10  
    moonson1981 napisał 11 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Dublin. Jest z nami od 2007 roku.
    Kamuś
    Poziom 16  
    Witam! Przetworników nie będę chwalił, ani odradzał, bo ich nigdy nie słyszałem, ale wiem jedno, są maluśkie :D Wzmacniacz trochę słaby, ale chyba w sam raz do tych głośniczków.... A te komory symulowałeś w programie mam rozumieć? Co do wyglądu, to moim zdaniem są za chude i za wysokie... Przynajmniej po 2 cm w bok, żeby głośniki nie były prawie rowno z krawędziami ścianki. No i ten bass reflex wystaje za ścianki... Ogólnie śmiszne malutkie kolumienki :D Pozdrawiam :D
    moonson1981
    Poziom 10  
    Dzieki za opinie Kamuś, jesli chodzi o przetworniki to jedynie niskotonowy moglby byc odrobine wiekszy , reszta to raczej male mocarze - wysokie i superwysokie ledwo co na milimetry magnesami weszly do pudełka , efektywnosci do 104 dB ! sredniotonowy to najwydajniejszy w swoich rozmiarach ponoć i w zupelnosci wystarcza do mojego pomieszczenia - przy pelnej glosnosci zwykle przycinam na equalizerze cala gore. Komory probowalem symulowac ale ze wzgledu na to iz do wooferow nie mam i nie moge NIGDZIE znalesc jakichkolwiek danych liczenie na oko nie mialo sensu - postanowielm zrobic pudelka niewiele wieksze niz te w ktorych pracowaly oryginalnie (jakas wierza JVC ) , rozmiary bass refleksow na podobnej zasadzie. Wyglad maja dokladnie taki jak zaplanowalem - mialy zajmowac jak najmniej miejsca :) poza tym z dostepnych mi tutaj materialow mogly by byc szersze tylko dwukrotnie a to juz za duzo. Bass refleks wystawal nie bedzie po oklejeniu fornirem i reszcie kosmetyki :) ogolnie dziekuje za wszelkie uwagi. Pozdrawiam
    gugus89
    Poziom 14  
    Albo mi się wydaje, albo te obrzeże br wystaje poza kolumnę..Trzeba coś z tym zrobić.
    pozdrawiam
    Kamuś
    Poziom 16  
    No to faktycznie, efektywność wysokiego niezła :D Ew. z czasem możesz do tego jakiegoś subika dorobić :D No i życzę miłych prac wykończeniowych :D Jak skończysz wstaw fotki :D
    AudioSołtys
    Poziom 10  
    BR strasznie wystaje poza kolumne do tego jakos nie podobaja mi sie wizualnie te kolumienki. Mało dopasowane , ale myśle że graja lepiej. Wkońcu wygląd nie jest taki ważny...
    Pozdrawiam
    inkognito09
    Poziom 29  
    8-O 8-O 8-O 8-O

Wysokie? Super wysokie? Że niby jak? Taka kombinacja ze zwrotnicą to morderstwo dla liniowości pasma :|... Coż to za ułożenie przetworników? Jak zaczyna się zabawę w audio, to lepiej zacząć od tańszych głośniczków... Przynajmniej mniej pieniędzy pójdzie w błoto na dziwadła... Fajnie że chciałeś coś zrobić samemu, ale ujmę to tak - było się doradzić. Zwykła zwrotnica 3 drożna do konstrukcji z tak umiejscowionym głośnikiem basowym też nie grzeszy rozsądkiem. Że to niby 23Hz słychać? Śmiem wątpić... Słychać być może na generatorze, ale tu chodzi o przenoszenie całego pasma. Jak masz średnie 10 razy głośniejsze od tych 23Hz, to tak jakby ich nie było - więc taka wypowiedź z założeniem pochwalenia się jest bez sensu. Patrząc w ten sposób unitrowskie ZG15C osiągnęłyby zejście 30Hz. Wzmacniaczem w klasie T to bym się nawet wstydził pochwalić... Jak chcesz jakości, to odżałuj te 100W idące na ciepło i skombinuj wzmaka 2x10W w klasie A. Fale stojące to taka lekka legenda, przy takim wzmacniaczu, sygnale z komputera i uchu nieprzyzwyczajonym do Hi End wręcz nie masz prawa "usłyszeć ścianki pod kątem", więc trochę bezsens, ale jak tam sobie chcesz (nawet audiofile wątpię żeby to "zlokalizowali"). Chciałbym mieć możliwość zbudowania kolumny na tych przetwornikach, ale zdecydowanie bardziej bym się zastanowił nad ich doborem, oraz ogółem konstrukcji. Niestety poza dobrymi chęciami nie mogę zbyt wiele pochwalić.
    somek
    Poziom 13  
    A wzmacniacz to DIY czy kupiony, masz jakieś linki do niego? Kolumny super, nietypowe a to się liczy, brawo!
    moonson1981
    Poziom 10  
    Witam wszystkich, przepraszam za opoznienie w poscie. Przez czas "nieobecnosci" zestaw zostal prawie dokonczony. czesc niedorobek zostala usunietych, pojawily sie nowe... po prostu eksperymentuje dalej :) Zgodze sie z wypowiedzia inkognito09 w wielu kwestiach teraz. Popelnilem wiele bledow - ale nie zaluje niczego . Zabawy duzo bylo a efekt zadowala mnie w 95 %. Co pozostaje jeszcze do wymiany to te nieszczesne zwrotnice - musze zrobic je przeliczone do tego wlasnie projektu poniewaz liniowosc jest niezadowalajaca - mimo iz koryguje to czesciowo na karcie dzwiekowej (audigy 2NX) to i tak mam swiadomosc iz cos jest nie tak. Nie uwazam projektu za dziwadlo(mialo byc kino takie jak mi sie podoba i jest) - a co do cen przetwornikow to nie zaluje ani jednego z nich - wszystkie graja perfekcyjnie - przynajmniej wiem ze pare latek mi posluza. A 23 Hz uslyszalem dopiero na subwooferze ktory zbudowalem do zestawu (teraz wiem o co chodzi-to moj pierwszy sub). Na temat klasy T wiele mozna sie rozpisywac - i wiele osob sie rozpisywalo. Mimo nienajnizszej ceny przystaje przy swoim i rowniez nie zaluje - scena, detalicznosc, szybkosc bdb. w dodatku energooszczedne :) Nie jestem w stanie uslyszec jakichkolwiek nieprawidlowosci w jego dzialaniu. Wzmacniecze T kupilem gotowe jako moduly.

Wzmacniacz do subwoofera to zmostkowane dwie koncowki TDA7294 zasilane 2x48V DC, trafo ~300VA toroid w zywicy chyba + filtr SUB4 ktory pozwolil na zgranie fazy z reszta zestawu, mocy i czestotliwosci odciecia-ustawione na ok 50Hz (zasilany 7815+7915+rezystory z tego samego trafa) + 20 000uF + uklad soft-start . Brakuje jeszcze ukladu opozniajacego zal. - slychac delikatnie trzaski - z czasem go wmontuje. Moze to nie demon mocy ale przetworniki w subie to tylko 2xCONRAD DS-120i , 120W RMS kazdy w ukladzie izobarycznym/bass-reflex. Ustawione jeden za drugim oczywiscie zgodnie w fazie podlaczone, okolo 70 litrow pojemnosci, 22 mm plyta MDF z licznymi poprzeczkami w srodku we wszystkich kierunkach, wszystko skrecone dlugimi wkretami + klejone. Otwory bass reflex - 2 BR6 chyba, 185 mm dlugie - musze wydluzyc do ok.35 cm jeszcze bo teraz ma gore kolo 29Hz, a chce zeby zagral nizej :) nawet jesli straci troche na "mocy" . Ogolne "zgranie" suba i reszty wyszlo w porzadku- mocowo i czestotliwosciowo. Uzupelniaja sie. Czasem mam wrazenie ze przeciagly bas jest- niezbyt mam jednak porownanie z innymi subami. Moze to wina ciezkich membran glosnikow conrad??? nie wiem. Wzmacniacz i panel osobno zostaly wbudowane z tylu choc nie bylo to w planie. uszczelnienie bylo dosc trudne poniewaz nie przewidzialem wczesniej osobnej komory na elektronike - ale sie udalo :) Srednica bass-reflexow chyba jest za mala bo przy wiekszej mocy swiszcze powietrze- zobacze jeszcze jak to zagra po odpowiednim zestrojeniu - jesli bedzie dalej sprawiac problemy szukam fachowca ktory wytoczy wieksze z drewna:) bo ten plastik nie wyglada za ciekawie. Sub jest wygluszony spora iloscia gabki i waty. Zostal przykrecony do dwoch gladko polerowanych czarnych plyt granitowych (ok 15kg) ze wzgledow estetycznych oraz dla dociazenia - umiejscowienie glosnikow na gorze powoduje niezle wibracje mimo lacznej wadze ponad 50kg. Pozostale kolumny zostaly potraktowane podobnie tylko ze mniejszymi plytami - wszystkie mozna obracac dodatkowo na podstawach :)

Calosc zestawu oklejona fornirem naturalnym - orzech, malowana lakierem satynowym 3 krotnie - szlifowana miedzy czasie. Efekt super:) Nie ma super wysokiego polysku - w sam raz. Widoczne sa oczywiscie bledy w wykonaniu, pofaldowania forniru po naklejeniu itd itp. O ile pofaldowanie mi sie podoba to pozostale nie sa bardzo zauwazalne. Tutaj prosze o wyrozumialosc - zestaw budowany byl w warunkach domowych (mieszkanie) , za pomoca wiertarko-wkretarki, scyzoryka szwajcarskiego, lutownicy i srubokretow ... bez pras hydraulicznych, pil do drewna i innych udogodnien. Jest to moj pierwszy projekt wiec widac po nim ze sie uczylem - przynajmniej wiem co i jak.

Kolumienki efektowe powstaly z resztek materialow oraz glosnikow z piwnicy - jak na efekty graja narazie wystarczajaco - choc w planie sa przetworniki monacora + wstegi mcfarlow lub multicel. Jak bedzie wiecej czasu powstanie jeszcze glosnik centralny z dobrej klasy glosnikami co by komplet 5.1 powstal.

Obudowaniu musze rowniez poddac moduly wzmacniaczy T - sa 2 x 2 x 15 W + ewentualnie jakas koncowka do centralnego + zasilacz na toroidzie bo w tym momencie jest impulsowy 5A tylko.

Podsumowujac duzo pracy za mna i jeszcze troche przede mna. Zabawa jest wciagajaca a efekty jeszcze bardziej. Sluchanie muzyki to przyjemnosc z detali a od filmow trzesa sie szklanki i regipsowe sciany w badziewnych irlandzkich domkach. Zestaw gra teraz w pokoju o powierzchni ok 35mkw i jest zadowalajacy- rzadko uzywam chociaz 70% mocy - ma ta nadwyzke ktora nakrecila nie jedna impreze:) Przez kilka tygodni zestaw gral w pokoju o powierzchni ok 15mkw - cisnienie nie do wytrzymania.

Mimo lacznego niemalego kosztu nauczylem sie hehe podstaw stolarki, ogolnych regol budowania audio, WinISD, Caad i innych ciekawych programikow.

W razie opinii / pytac prosze smialo pytac - teraz raczej bede czesciej na forum.
    Pozdrawiam
    MichalW

Stylowe kolumny o wysokiej efektywności Stylowe kolumny o wysokiej efektywności Stylowe kolumny o wysokiej efektywności Stylowe kolumny o wysokiej efektywności Stylowe kolumny o wysokiej efektywności Stylowe kolumny o wysokiej efektywności
    moonson1981
    Poziom 10  
    gugus89 napisał:
    Albo mi się wydaje, albo te obrzeże br wystaje poza kolumnę..Trzeba coś z tym zrobić.
    pozdrawiam
    Kolumienki prawie skonczone - obrzeza br dopracowane :)
    Kamuś napisał:
    No to faktycznie, efektywność wysokiego niezła :D Ew. z czasem możesz do tego jakiegoś subika dorobić :D No i życzę miłych prac wykończeniowych :D Jak skończysz wstaw fotki :D
    Subik juz gra i fajnie sobie radzi - prace wykonczeniowe jeszcze trwaja ale zdjecia juz sa :)
    AudioSołtys napisał:
    BR strasznie wystaje poza kolumne do tego jakos nie podobaja mi sie wizualnie te kolumienki. Mało dopasowane , ale myśle że graja lepiej. Wkońcu wygląd nie jest taki ważny...
    Pozdrawiam
    Jak juz wczesniej wspomnialem o guscie dyskutowal nie bede - sprzet jest dla mnie i mi sie podoba :D Poza tym zamiscilem nowe zdjecia - lepiej sie prezentuja. Pozdrawiam
    somek napisał:
    A wzmacniacz to DIY czy kupiony, masz jakieś linki do niego? Kolumny super, nietypowe a to się liczy, brawo!
    Klasa T - gotowe moduly(allegro), Sub - 2 x TDA 7294 w mostku - rowniez gotowe moduly z allegro - skrecilem i podlaczylem sam.

Dzieki i pozdrawiam
    moonson1981
    Poziom 10  
    Biale obraczki wokol BR-ow na subie zostaly zlikwidowane, a zolte sredniotonowki doczekaly sie maskownic z drobnej czarnej siatki.

Dodano po 2 [minuty]:

Stylowe kolumny o wysokiej efektywności