Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electrolux EW934S - da się naprawić programator?

JAMA15 19 May 2008 00:27 4213 11
 • #1
  JAMA15
  Level 13  
  Mam takową pralkę jak w temacie i problem wygląda następująco:
  po wykonaniu programu prania pralka nie przeszła do cyklu płukania ani juz nie odwirowała. Programator zaczoł obracać się szybciej niż zwykle, proces odpompowania wody nie nastąpił. Po wyłączeniu i włączeniu do sieci nie wykonuje już żadnych poleceń z ustawionych - słychać jedynie cichy szmer pracującego silniczka programatora ale nie obraca on juz go do przodu - sporadycznie niezależnie od programu pobiera wodę , czasem zakręci bębnem...
  Wymontowałem programator z pralki, poprawiłem styki "kontaktem" ale nic nie pomogło, dalej słychac tylko brzeczący silniczek. Rozmontowałem w końcu sam programator - są tam 2 rodzaje krzywek - czerwona i niebieska - na tej czerwonej jest taka zapadka i sprężynka ( wewnątrz) i wydaje mi się że chyba ona jakoś nie zazębia się z tą niebieską krzywką.
  Typ programatoraT75 TYPE 2000 H2 124.705003 88733013N
  Może ktoś zna powód co może być przyczyną tego stanu rzeczy? Co najczęsciej ulega awarii w takich programatorach? Da się to jeszcze jakoś uruchomić , czy w grę wchodzi już tylko nowa sztuka?
  dziękuję z góry za podpowiedź.
 • #2
  wiesiekba
  Home appliances specialist
  Zwróć uwagę na krzywki czy coś z nich nie wyłamało się pooglądaj wszystkie elementy nawet pod względem pęknięcia i jeszcze czy silnik ciągnie programator zdarza się że silniczek chodzi w dwie strony co nie powinno być również pęknięty magnes w silniczku to też nie ciągnie programatora.
 • #3
  JAMA15
  Level 13  
  No właśnie z tego co zaobserwowawłem, to wydaje mi się że ten silniczek chodzi w dwie strony i nie ciągnie programatora, co może byc tego powodem - silniczek do wymiany?
 • #4
  marqs-60
  Level 20  
  Witam. Jeżeli rusza w obie strony (,,losowo") to oczywiście do wymiany.
 • #5
  JAMA15
  Level 13  
  Tak!
  W tej chwili jestem tego pewien, podłączyłem zasilanie do samego silniczka i raz kręci w lewo, a po ponownym włączeniu napięcia w prawo, czy sam taki silniczek jest do dokupienia? Występuje on w sprzedaży z całym tym mechanizmem zębatek napędzających z tą blachą do której jest przymocowany czy jako sam? Gdzie to można dostac w Warszawie?
 • #6
  marqs-60
  Level 20  
  Proponuję poszukać z odzysku.
 • #7
  JAMA15
  Level 13  
  zapytam jeszcze: co jest powodem tego że ten silniczek obraca się w lewo lub w prawo? W jaki sposób zmienia on ten kierunek obrotów - zasilany jest prądem zmiennym, magnes stracił swoje właściwosci czy jak?
  Może ktoś z was miałby odstąpić taki silniczek?
 • #8
  marqs-60
  Level 20  
  ... jego ,,głupie"obroty, to sprawa mechaniczna.
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #10
  JAMA15
  Level 13  
  A więc tak: z rozmontowaniem sobie poradziłem - z tyłu programatora są dwie blaszki, które rozgiałem i całośc ładnie się rozsuwa.
  Co do doświadczenia- na pralkach się zbytnio nie znam, ale na codzień pracuję w serwisie jako technik- nieco inna branża, ale ze sprzętem mam dużo do czynienia.
  Teraz wracając do pralki, zdobyłem juz inny programator tyle że od modelu chyba EW952 ? - przełożyłem ten cały silniczek i zachowuje się dokładnie tak samo jak Kolega wyżej napisał - raz w lewo , a po podaniu napięcia ponownie w prawo !!! Złożyłem to wszystko i efekt mam teraz taki że pralka pobiera wodę i próbuje prać - tyle że bęben pralki obraca się tylko w lewo. Ponadto nie wiruje i nie odlewa wody - spuszczam kładąc węza na podłodze do miski... Lipa..
  Śmiem twierdzić że to chyba nie jest problem programatora, tylko czego?!
  gdzieś czytałem o jakimś "tacho ?" co się odkleja - może bzdury piszęale kogos naprowadzę na trop :)


  "PS Do Autora:
  Styki czyści się spirytusem, a nie żadnym kontaktolem, bo.... ech... "
  to taki preparat do poprawy styków np potencjometrów w sprzęcie audio, aby nie trzeszczały.

  Czy dzielnik napięcia to ta płytka z frontu programatora pod blachą ze scieżkami? Możesz jakoś precyzyjniej wyjaśnić?

  Czekam na jakies wskazówki bo pralka rozłożona i też czeka..
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  JAMA15
  Level 13  
  Na chwilę obecną pralka zaczęła działać, choc jest jeszcze jedno ale.
  Pompka i odwirowanie wróciło po oczyszczeniu gumowego czarnego węża ( to filtr? ) połączonego z bębnem i pompką na dole.
  Generalnie wszystko działa , programy się ładnie zmieniają jak trzeba, pobiera wodę , odlewa, tylko że bęben kręci cały czas w lewą stronę, tzn. podczas prania cyklicznie kiedys raz w lewo raz w prawo - teraz jak kiedys - tylko zawsze w lewo. Podobnie przy odwirowaniu - obroty w porządku, wysokie tylko że w lewo.
  Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł?