Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytań kilka odnośnie:TL072, NE5532, masy, MCP4013T-502, 4066

19 Maj 2008 01:20 2540 3
  • Poziom 13  
    Witam,
    nie wiedziałem jak nazwać ten temat, i nazwałem go jak nazwałem...

"Trochę" czytałem i szukałem już o tym, ale jednoznacznych odpowiedzi na nurtujące mnie pytania nie znalazłem, zadaję więc je tutaj:

1. Czym się różni układ TL072 od NE5532?
    2. Który lepiej stosować w konsolecie:
    a) do wzmocnienia sygnału z mikrofonu dynamicznego,
    b) do regulacji głośności linii?
    3. Jak lepiej poprowadzić masę:
    a) gwiaździście,
    b) wypełnić płytkę tak, aby masa była wszędzie na około różnych ścieżek ?
    4. Czy potencjometr cyfrowy MCP4013T-502ECH mogę użyć do cyfrowej regulacji głośności?
    5. Jeśli tak, to czy sterowanie nim tak wygląda:
    ustalam na nużkach A i B w mikroprocesorze stan wysoki, podłączam je kolejno do CS i U/D potencjometra.
    Chcąc zwiększyć głośność robię tak:
    najpierw A(CS) - ustalam stan niski, B(U/D) - zmieniam stan na niski i zaraz po tym na wysoki.
    Chcąc zmniejszyć głośność robię kolejno tak:
    B(U/D) - ustalam stan niski, A(CS) - ustalam stan niski, B(U/D) - zmieniam stan na wysoki, zaraz po tym na niski?
    6. Czy masę od mikroprocesora, potencjometrów cyfrowych rozdzielać od masy TL072/NE5532 i audio (wydaje mi sie to zbyteczne)?
    7. Czy układ 4066 mogę z powodzeniem użyć do mikroprocesorowego załączania(włączania) kanałów?
    8. Jeśli tak, układy 4066 będą tylko na wejściach. Potem sygnały trafią do TL072/NE5532, następnie będą sumowane. Czy to nie wprowadzi zaniekłóceń/brumów/szumów? Chodzi mi o to, że TL072/NE5532 będą niejako wzmacniały wyłączoną końcówkę z 4066...
    9. Prośba o sprawdzenie schematów w załączniku (te kondensatorki w stopniu sumującym to jakiego typu mają być, wartości elementów są dobre?).
    10. Zna ktoś może sklep gdzie można taniej kupić te potencjometry cyfrowe niż w TME?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    witam

ad.1 mają różną czestotliwość przenoszenia, różne oznaczenia pinów i TL072 jest na napiecie symetryczne a NE5532 nie.

ad.2 moim zdaniem TL072

ad.3 myślę że lepiej tak na około płytki wtedy będzie ekranowanie

ad.4 potencjometr dobry tylko nie wiem czy 5k to będzie wystarczająca rezystancja

ad.5 nie mam pojęcia nie orientuje sie w tym

ad.6 zbędne

ad.7 myśle że można go zastosować ale nieznam sie na tym

ad.8 myśle że szumów nie bedzie

ad.9 niestety nie wiem

ad.10 nie spotkałem się
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    dools napisał:

1. Czym się różni układ TL072 od NE5532?

Konstrukcją. Wzmacniacze w TL072 mają wejście na tranzystorach FET a NE5532 są całkowicie na tranzystorach bipolarnych
    NE5532 ma sporo mniejsze szumy, większą wydajność prądową wyjścia, szersze pasmo dla wm. jednostkowego.
    TL072 ma dużą rezystancję wejściową i pobiera mniej pradu.

Ogólnie NE5532 - do wzmacniania małych poziomów (mikrofonowe) i wzmacniacze słuchawkowe.

TL072 - do poziomów liniowych, korektory, wzmacniacze pośrednie.

Cytat:
    2. Który lepiej stosować w konsolecie:

a) do wzmocnienia sygnału z mikrofonu dynamicznego,

NE5532 ma dużo mniejsze szumy

Cytat:
    b) do regulacji głośności linii?

TL072 lub NE5532

Cytat:
    3. Jak lepiej poprowadzić masę:
    a) gwiaździście,

b) wypełnić płytkę tak, aby masa była wszędzie na około różnych ścieżek ?

To zależy od układu. Wypełnienia masą to bardziej dla układów cyfrowych, gdzie muszą być małe impedancje mas ze względu na szybkie narastania zboczy przebiegów i możliwość indukowania się zakłóceń.

Cytat:
    4. Czy potencjometr cyfrowy MCP4013T-502ECH mogę użyć do cyfrowej regulacji głośności?

Nie ma sensu. Raz, że to potencjometry liniowe a do głośności używa się logarytmicznych (wynika to z własności ucha ludzkiego). Mają mało "kroków" -> 64. Poza tym te potencjometry mają bardzo wąski zakres pracy jeżeli idzie o napięcia na zaciskach, o ile dobrze widzę to od 0 do 5.5V, czyli musiałbyś cały układ projektować pod ich kątem (składowe stałe itd). Ich montaż na samym wejściu do tego ujawni nieliniowości takiego potencjometru dla małych sygnałów.

Potencjometry cyfrowe mają zwykle wyższe szumy niż wszystko inne. Jak je zastosujesz to obojętne jakie wzmacniacze zastosujesz w torze i tak najbardziej będą szymieć one.
    Z doświadczenia spotkałem, że po pewnym czasie pot. cyfrowe zaczęły trzeszczeć przy przełączaniu (nie wiem jak to możliwe) ale musieliśmy sporo ich wymienić.

I ostatnim czynnikiem jest to, że te potencjometry są regulowane w ślepo, bez możliwości odczytu ich stanu, szybkiego wyzerowania. Do tego nie zapamiętują swojego stanu na czas wyłączenia zasilania i na dzień dobry (czy po zaniku zasilania potencjometru) startują z ustawieniem 50% co może być uciążliwe w pewnych warunkach.

Cytat:
    5. Jeśli tak, to czy sterowanie nim tak wygląda:
    ustalam na nużkach A i B w mikroprocesorze stan wysoki, podłączam je kolejno do CS i U/D potencjometra.

Chcąc zwiększyć głośność robię tak:
    najpierw A(CS) - ustalam stan niski, B(U/D) - zmieniam stan na niski i zaraz po tym na wysoki.
    Chcąc zmniejszyć głośność robię kolejno tak:
    B(U/D) - ustalam stan niski, A(CS) - ustalam stan niski, B(U/D) - zmieniam stan na wysoki, zaraz po tym na niski?

Chyba niedokładnie tak, z tego co się doczytałem, to kierunek zmian jest określany w momencie przejścia z 1 na 0 sygnału CS, więc U/D musi być ustalony jako pierwszy. Potem impulsujesz sobie U/D.

Cytat:

6. Czy masę od mikroprocesora, potencjometrów cyfrowych rozdzielać od masy TL072/NE5532 i audio (wydaje mi sie to zbyteczne)?

TAK, TAK, TAK - te masy powinny się spotkać przy zasilaczu, bo innaczej to ci będą wszelkie śmiecie z cyfrówki włazić (np. transmisje sterujące z procesora do potencjometrów).

Cytat:
    7. Czy układ 4066 mogę z powodzeniem użyć do mikroprocesorowego załączania(włączania) kanałów?

Owszem, także multipleksery analogowe np. 4051

Cytat:
    8. Jeśli tak, układy 4066 będą tylko na wejściach. Potem sygnały trafią do TL072/NE5532, następnie będą sumowane. Czy to nie wprowadzi zaniekłóceń/brumów/szumów? Chodzi mi o to, że TL072/NE5532 będą niejako wzmacniały wyłączoną końcówkę z 4066...

Odwrotnie, przełączanie zrób PO wzmocnieniu sygnałów. Klucz włącz szeregowo z rezystorem wejściowym sumatora Rwe>> rklucza,

Poszczególne stopnie wzmacniania w torze rozdzielaj kondensatorami elektrolitycznymi, by następne stopnie nie wzmacniały napięć niezrównoważenia stopni poprzednich. Unikniesz stuków i trzasków przy przełączeniach.
  • Poziom 13  
    dzięki piękne za odpowiedzi ;) Wszystko ok, ALE...

Paweł Es. napisał:

Cytat:

Nie ma sensu. Raz, że to potencjometry liniowe a do głośności używa się logarytmicznych (wynika to z własności ucha ludzkiego). Mają mało "kroków" -> 64.

To jeszcze ok. wiem, że L=10log(I/I0), ale mam liniowy w swoim wzmacniaczu (bo dość śpieszno mi było z montażem), i regulacja - moim zdaniem - jest całkiem ok). Ilość kroków znowu nie jest taka mała (np. w laptopie IBM regulację "podręczną" masz 15 kroków i jest całkiem znośna).

Paweł Es. napisał:
    Poza tym te potencjometry mają bardzo wąski zakres pracy jeżeli idzie o napięcia na zaciskach, o ile dobrze widzę to od 0 do 5.5V, czyli musiałbyś cały układ projektować pod ich kątem (składowe stałe itd). Ich montaż na samym wejściu do tego ujawni nieliniowości takiego potencjometru dla małych sygnałów.

5.5V to chyba dużo do linii audio? Normalnie przecież mi się wydaje, że jest wszystko w okolicach 1,5V...

Paweł Es. napisał:

Potencjometry cyfrowe mają zwykle wyższe szumy niż wszystko inne. Jak je zastosujesz to obojętne jakie wzmacniacze zastosujesz w torze i tak najbardziej będą szymieć one.
    Z doświadczenia spotkałem, że po pewnym czasie pot. cyfrowe zaczęły trzeszczeć przy przełączaniu (nie wiem jak to możliwe) ale musieliśmy sporo ich wymienić.

Dziwne, przecież do tego między innymi zostały skonstruowane :/

Paweł Es. napisał:

I ostatnim czynnikiem jest to, że te potencjometry są regulowane w ślepo, bez możliwości odczytu ich stanu, szybkiego wyzerowania. Do tego nie zapamiętują swojego stanu na czas wyłączenia zasilania i na dzień dobry (czy po zaniku zasilania potencjometru) startują z ustawieniem 50% co może być uciążliwe w pewnych warunkach.

To akurat w moich warunkach nie będzie uciążliwe. (można łatwo wyeleminować programowo, i nie jest takim dużym utrudnieniem, np. wraz ze zwiększeniem poziomu zwiększać wartość zmiennej i zapisać ją do pamięci. Potem przy uruchamianiu urządzenia na nowo - ustalić poziom potencjometru od nowa)

Dlaczego męczę tak te potencjometry cyfrowe? To proste. Potrzebuję ich 60 sztuk. Przy cenie z TME zapłacę za nie ok. 100zł. Chcąc użyć normalnych potencjometrów zapłaciłbym - licząc 3...4zł za 1 szt. - 180...240zł. Jak widzisz jakieś wyjście z tej sytuacji to napisz...

I jeszcze jeden mały niuansik:
    Paweł Es. napisał:

Poszczególne stopnie wzmacniania w torze rozdzielaj kondensatorami elektrolitycznymi, by następne stopnie nie wzmacniały napięć niezrównoważenia stopni poprzednich. Unikniesz stuków i trzasków przy przełączeniach.

Te kondensatorki, mogą być np. 1uF? Rozumiem, że mają być wpięte w szereg? Ale jak z polaryzacją?