Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik silnika 3 fazowego 5,2kW

elvisab 19 Maj 2008 08:54 6166 9
  • #1 19 Maj 2008 08:54
    elvisab
    Poziom 10  

Witam
    Posiadam myjkę ciśnieniową z silnikiem 3 fazowym 5,2kW. Jest on włączany w ten sposób, że jedna faza jest podłączana do silnika na stałe a dwie są poprzez przełącznik. Przełącznik jest przełączany przez małą dźwignię na którą naciska śrubka wysuwająca się i wsuwająca do pompy zależnie od ciśnienia. W idealnych warunkach wszystko spełniało swoje zadanie. Niestety są sytuacje kiedy śrubka przełącza kilka razy wyłącznik na granicy przełączania. Przez to powstaje łuk między stykami i całość zaczyna się palić. U mnie niestety wyłącznik spalił się zupełnie. Za nowy producent chce niecałe 300zł co wydaje mi się zdrową przesadą za zwykły dwufazowy wyłącznik. Rozebrałem go i nic specjalnego w środku nie ma, dwie blaszki, dwie sprężynki i tyle, na dodatek bardzo tandetnie wykonane. Dlatego szukam alternatywy, nie chcę już stosować zwykłego wyłącznika z obawy przed kolejnym wypaleniem styków. Zastanawiam się nad wstawieniem w miejsce włącznika zwykłego włącznika jednofazowego. On przerywałby obwód z niskim napięciem nie powodującym iskrzenia, który włączałby stycznik 3 fazowy lub najlepiej z racji dużej ilości przełączeń mógłby włączać tyrystory/triaki. Szukałem jakiegoś projektu na elektrodzie ale znalazłem tylko regulatory mocy i sterowanie grzałką a to nie całkiem to o co mi chodzi. Potrzebuję prosty i niezawodny przełącznik który tylko włączałby i wyłączał silnik. Urządzenie nie jest też nadmiernie eksploatowane, zwykle pracuje maksymalnie godzinę na tydzień przy myciu auta, raz czy dwa razy do roku zdarza mu się pracować kilka godzin przy myciu kostki brukowej przed domem.
    Wielkie dzięki za wszelką pomoc.

0 9
  • Sklep HeluKabel
  • #2 19 Maj 2008 10:44
    Robert Kaminski
    Poziom 25  

Bardzo dobry pomysł.
    Jedynie rozważyć należy cenę zakupu stycznika a gotowego modułu triakowego.
    Te 5kW wydają sie mocą trochę za dużą jak na rozruch bezpośredni.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 19 Maj 2008 23:42
    jacur
    Poziom 32  

Triaki są super tylko tu musiał by być taki na przynajmniej 80A.

0
  • #4 20 Maj 2008 01:50
    elvisab
    Poziom 10  

Chwilowo znalazłem jakiś stary stycznik 16A, do tego podłączę oryginalny spalony przełącznik w którym jeden styk zwiera i mam nadzieję że wytrzyma troszkę do czasu aż poskładam coś na triakach. Tylko czy na pewno muszą być one aż 80A? Na tabliczce znamionowej pisze 9A więc sądziłem że zrobienie czegoś na BTA25 będzie wystarczające, stać mnie jeszcze na BTA41, 40A chyba wystarczy. Myjka pracuje z przerwami. W skrajnych przypadkach, silnik pracuje może z 30sek bez przerwy. Jedyny problem chyba może być wtedy kiedy zostanie włączone maksymalne ciśnienie ale to też jest bardzo mało używane.
    Co do rozruchu to chyba nie jest potrzebny, rozebrałem całą myjkę na części pierwsze i silnik jest podłączony do zasilania przez dwa wyłączniki, jeden to ten który padł a drugi to wyłącznik główny, poza nimi nic więcej nie ma.

0
  • #5 20 Maj 2008 06:11
    Dioda52
    Poziom 27  

Sa gotowe wylaczniki trofazowe na tyrystorach .Wyzwalanie jest na napieciu 24V pradu stalego i pradzie 10mA.Nie pamietam kto to robi , ale jutro moge wrzucic zdjecie jego ,bo mam w pracy .

[size=9][color=#999999]Dodano po 1 [minuty]:[/color][/size]

Napiecie pracy max . 520V i prad 50A.

0
  • #8 24 Maj 2008 20:17
    vixer
    Poziom 11  

Robert Kaminski napisał:
    Te 5kW wydają sie mocą trochę za dużą jak na rozruch bezpośredni.

Z tego co wiem, to do 5,5 kW można stosować rozruch bezpośredni więc mieścimy się :D

0
  • #9 25 Maj 2008 06:27
    Dioda52
    Poziom 27  

Jesli polaczenie jest w gwiazde to mozna stosowac do wszystkich mocy , natomiast jesli w trojkat to pobor pradu w czasie rozruchu jest bardzo duzy .

0
  • #10 02 Cze 2008 23:52
    elvisab
    Poziom 10  

Dzięki wielkie za wszelką pomoc. Przepraszam że się nie odzywam ale chwilowo jestem na delegacji w miejscu bez internetu. Co do rozruchu to chyba nie jest on zbyt istotny. Silnik dotychczas był podłączony do zasilania tylko przez malutki wyłącznik dwufazowy i wbudowany bezpiecznik 10A który udało mi się wybić jedynie w momencie kiedy silnik chodził na dwóch fazach. Tak więc nie spodziewam się tam jakiegoś ogromnego prądu. Z tego co pamiętam to z silnika są wyprowadzone przewody 1,5mm2 one też ogromnych prądów nie wytrzymają. Na dodatek silnik jest włączany i wyłączany dosyć często. Zdarzają się dłuższe momenty w pracy ale w 95% procentach przypadków to jest on włączany na 2-5 sekund.

0