Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyłącz elektryczny do budynku.

19 Maj 2008 11:20 2582 5
  • Poziom 16  
    Witam
    Czy może wie ktoś jak zakład energetyczny liczy moc przyłącza? na mojej umowie z lat 90 pisze tak, że przy 16 A (bezpieczniki przed licznikiem! 3x16A) jest to 4 kW. Interesuje mnie ile jest przy 20A i 25A i więcej. Dodam że za zwiększenie mocy o 1kW kosztuje 148 zł ...

Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Możesz kupić każdą moc jaka cię interesuje o ile jest to możliwe ze strony sieci.
    Bezpieczniki bądź wyłączniki przeciążeniowo,nadprądowe produkuje się w określonych mocach.
    ZE nie może zalecić zamontowania mniejszego zabezpieczenia niż wyliczony prąd przy wykupionej mocy. Należy sobie wykalkulować: tak aby jak najmniej zapłacić a dostać zabezpieczenie o możliwie dużym prądzie.Ale i z tym bez przesady
  • Poziom 35  
    To bardzo proste, każdy elektryk powinien znać wzór na obliczenie mocy. Dla ułatwienia dostawcy energii na swoich stronach internetowych publikują tabelki jakie zabezpieczenie odpowiada jakiej mocy umownej. Np. tu : http://www.vattenfall.pl/www/vf_pl/vf_pl/Geme...e/DOCUMENT/154196vatt/217928wnio/P0267186.pdf Wystarczy wykazać trochę inicjatywy. Z tej tabeli wynika że dla 3x16 A jest 11 kW ! Zatem masz większe bezpieczniki niż potrzeba, co oczywiście nie jest błędem jeżeli spełnione są inne kryteria doboru bezpiecznika. Kolego Robercie nic nie należy kalkulować tylko podać we wniosku potrzebną moc. Dlaczego kombinatorstwo weszło Polakom w krew ?
  • Poziom 16  
    Rozumiem, ale mnie interesuje z jakiego wzoru to liczą? P=√3U*Icosφ?

Dodano po 1 [minuty]:

Dziękuje kolego Stomat o to mi chodziło:D
  • Poziom 35  
    Tak, z takiego wzoru. A znasz inny ?
  • Poziom 16  
    No właśnie z takiego liczyłem, 4kW pisze w umowie i 16A zabezpieczenie przed licznikiem, czyli w umowie jest źle policzone albo uwzględnione na jedną fazę i to mnie zastanawiało.