Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pilot centralnego zamka - brak elementu

19 Maj 2008 13:33 3255 21
  • Poziom 11  
    Witam, mam problem ponieważ w jednym z pilotów nie ma jakiejś części w związku z czym nie działa, na zdjęciu widac czego nie ma, jest na tym tylko napisane 4.00b. Prosiłbym o jakiś schemat albo podpowiedź co to może być?
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    W/g mnie będzie to rezonator kwarcowy w wersji SMD 4,00MHz
  • TermopastyTermopasty
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    spisz dane ze scalaka, wklep na www.elenota.pl zobacz gdzie to coś idzie i zlokalizuj ze schematem co to jest.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    kwarc, na bank kwarc, chyba 4 mega
  • Poziom 11  
    Dzięki, mam jeszcze jedno głupie pytanie, bo smd nie wlutuję gdyż jestem za cienki, jak kupię byle jaki rezonator kwarcowy 4MHz (który zresztą ma 2 nóżki i ewentualnie obudowę) to jak się domyśleć jak to dolutować? Na schematach wszędzie rezonatory mają 2 wyprowadzenia natomiast u mnie wygląda na to, że są 3... przynajmniej na tyle jest miejsce, skąd brać 3cie?
  • Poziom 23  
    Rezonatory z trzema wyprowadzeniami to najczęściej rezonatory z wbudowanymi kondensatorami. Środkowa nóżka to masa wyprowadzona z pomiędzy kondensatorów tak jak to jest w konwencjonalnym układzie podłączenia rezonatora.
    Jeżeli zechcesz zastosować zwykły rezonator z dwoma wyprowadzeniami to będziesz musiał dodać jeszcze te dwa brakujące kondensatory.
    Dla 4,00MHz będzie to wartość pomiędzy 20pF a 30pF.
    Aczkolwiek należałoby to dokładniej sprawdzić w nocie katalogowej układu scalonego tak jak proponował kolega Pawel wawa.
  • Poziom 11  
    chodzi o ten scalak po prawej od brakującego elementu? jest napisane na nim to: O.R.V.E.L.C2 <znaczek motoroli> 1E25B LZCK9340

Znalazłem w necie co nieco o obudowach HC49-S czyli takich w jakiej będzie mój rezonator... są wersje z 3cim pinem który jest masą układu... w 2pinowych jest to obudowa.
  • Poziom 23  
    Z tego co się dowiedziałem to w tych pilotach były stosowane układy serii MC68HC Motoroli.
    Oznaczenie jest takie bo jest to układ programowany do konkretnego urządzenia (np. na zamówienie producenta alarmu)
    Powinien tam pasować układ rezonatora z noty dla MC68HC.
  • Poziom 17  
    Takie rezonatorki, zazwyczaj niebieskie, o trzech końcówkach i F 4MHz siedzą w FDD 1,44Mb
  • Poziom 11  
    no to będę miał trochę gimnastyki z lutowaniem bo kupiłem na allegro rezonatory 2pinowe... ciekawe czy łatwo dostac kondensator 27pF...
  • Poziom 23  
    Nie ma to bardzo dużego znaczenia bo i tak z tolerancji wynika że kondensator mający np. 27pF może mieć od 25p do 30p (przy tolerancji tylko 10%).

Dlatego też poprzednio napisałem że z zakresu 20-30pF. Jak założysz 33pF też by chodziło tymbardziej jak w danych tego oryginalnego rezonatora tak jest podane.
  • Poziom 11  
    Przylutowałem, rezonatorek z kondensatorami dynda sobie na kabelkach, dioda sie świeci po naciśnięciu przełączników i gaśnie po ich odciśnięciu. Czyli niby jest dobrze. Tym bardziej, że bez rezonatora po naciśnięciu dioda się zapalała i już nie gasła bez wyjęcia baterii a więc zmieniło się - rozumiem że na lepsze. Nie pisałbym jednak gdyby wszystko było dobrze... jest taki problem że... pilot nie działa. Ja zdaję sobie sprawę że mógł się rozprogramować (jak ktoś wie jak to naprawić proszę o info jakiekolwiek), oraz że ktoś przede mną go mocno dłubał - świadczy o tym choćby nacharkana kalafonia na cały spód płytki, poza************ i jeszcze gorzej w cynie nóżki tranzystora i inny przełącznik (innego kolorku). Miałem jednak nadzieję że nie został zepsuty. Jeżeli macie jakieś pomysły (inne niż pójśc i kupić pilot) to bardzo proszę o napisanie cóż mógłbym zrobić. Czy możliwe że winą są kondensatory które gotowały się z wierzchu podczas lutowania? (starałem się szybko załatwiać sprawę)

Zapomniałem dodać, że karteczka z numerem widoczna na działającym pilocie ma jedną cyferkę inną na pilocie niedziałającym - może to wogóle inny pilot???
  • Poziom 23  
    Najprawdopodobniej będziesz musiał znaleźć opis dodawania nowego pilota do urządzenia którym steruje ten pilot.
    Jeżeli to jest oryginalne sterowanie z samochodu to powinno się to znajdować w instrukcji od samochodu.
  • Poziom 11  
    No właśnie na początku myslałem że jest oryginalne, ale znalazłem w śmieciach, które dostałem z autem instrukcję do alarmu firmy PIRANHA co pewnie świadczy o tym, że było to założone osobno. No tak czy inaczej będę musiał te instrukcję przeczytać ale raczej nic tam nie znajdę. Zestaw jest dośc stary (93 moze 94 rok) wiec może nie było wtedy takich funkcji?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    jak był zastosowany taki system to musi być do niego opis w instrukcji

przekopałem swoje archiwa ale jakurat do systemu PIRANHA nic nie znalazłem więc trzeba gdzieś to jednak znaleźć

zatrudnij jeszcze 'google' czasami można coś tam wyszperać ;)

znalazłem coś takiego na szybko

pilot centralnego zamka - brak elementu
  • Poziom 11  
    Ja już przestałem śledzić wątek :D a tu taka ciekawa odpowiedź, bardzo dziękuję!
  • Poziom 10  
    Witam
    Temat stary jak świat ale mam identyczny pilot, i pytanie mam, co to za element, ten okrągły metalowy na środku z napisem s+m R2530? Chciałem podpiąć inny mikrokontroler w miejsce orginalnego i użyć do sterowania urządzeniem, ale muszę się dowiedzieć jak wysterować ten nadajnik.
  • Poziom 14  
    Gotowy modul nadajnika albo SAW. Obok jest tranzystor zatem zakladam, ze rezonator SAW na jakas czestotliwosc.