Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ograniczenie prądowe do prostownika

25 Sty 2004 22:38 2871 27
  • Poziom 21  
    chcialbym zrobic ograniczenie pradowe w zasilaczu jako osobny blok, ktory by sie znajdowal zaraz za trafem, diodami i kondensatorem, ale mam pewien problem, nie mam zielonego pojecia jak to zrobic.
    Moze ktos wie?
  • Poziom 16  
    Najprościej to wstawić stabilizator LM317 skonfigurowany jako regulator (ogranicznik) prądu.
  • Poziom 31  
    albo tranzystor w układzie źródła prądowego
  • Poziom 21  
    a czy moglby ktos podac jakis konkretny przyklad??
  • Poziom 16  
    Ściągnij aplikację układu LM317 z działu katalog elementów. Tam znajdziesz schemat i wzory potrzebne do obliczenia pozostałych elementów.
  • Poziom 21  
    ale to jest jakis uklad do regulacji napiecia, ktory ma wbudowany uklad do ograniczania pradu, a ja potrzebuje zrobic samo ograniczenie pradu,ale tak jak wskazuje nazwa dzialu jestem poczatkujacy i nic nie rozumiem z noty aplikacyjnej, czy ktos moglby mi to jakos wytlumaczyc
  • Poziom 21  
    jaki jest schemat tego lm317 jako ogranicznika pradowego? chcialbym nim regulowac prad do powiedzmy 10A.
  • Poziom 21  
    czy ktos wie jak zrobic to ograniczenie pradowe??
  • Poziom 16  
    Tak nalerzy połączyć układ.

Iadj to od 50-100uA.

Regulacja do 10A raczej nie możliwa. Taki układ może regylować w zależności od napięcia do ok. 3A
  • Poziom 21  
    tzn. ze niemozliwe jest wykonanie ograniczenia pradowego regulowanego do 10A? moze na jakims innym lm...?
  • Poziom 16  
    Trzeba zobaczyć większy model, taki w obudowie TO-3. A do czego właściwie ci ten regulator?
  • Poziom 21  
    to ma byc prostownik do akumulatorow samochodowych, o pojemnosciach od 40Ah do .... powiedzmy 90Ah, a akumulatora samochodowego nie mozna ladowac pradem wiekszym niz 0,1 jego pojemnosci dlatego musze zrobic takie ograniczenie
  • Poziom 16  
    To prawda, ważny jest prąd ładowania. Ale ja bym po prostu dobrał prąd z góry, np 5A jest to opcjonalny prąd dla akumulatorów zarówno 40 jak i 90 Ah. Po prostu trzeba uzyć transformatora o napięciu 12V i prądzie 5A. Popatrz jeszcze w dziale samochód na elektrodzie, może są tam jakieś ciekawe rozwiązania prostowników. Wiadomo, że najlepszy byłby prostownik zrobiony dokładnie pod akumulator. W takiej konfiguracji 40 ładujesz 11 godzin, 90 ładujesz 20 godzin.
  • Poziom 21  
    tzn. ze 90Ah tez mozna ladowac 5A, tylko poprostu dluzej?
    tutaj jest link do tego prostownika ktorego robie, i on jest 2*11,2V, 2*2,5A, czyli taki musze zastosowac bo w sumie ma 5A tak?
  • Poziom 16  
    A podaj mi ten link, albo zamieść schemat, to zobacze.
  • Poziom 16  
    Można użyć transformatora z jednym uzwojeniem, trzeba tylko zastosować układ greza. Osobiście nie bardzo ufam automatycznym wyłącznikom, ten układ trzeba po prostu sprawdzić praktycznie, dopiero wtedy będzie wiadomo czy jest dobry. :D
  • Poziom 21  
    ten transformator ma 2*2,5A ale diody sie lacza, czyli za nimi mozna pobrac 5A tak?
  • Poziom 16  
    Tak, ale jak zastosujesz jednouzwojeniowy, to musi ono mieć 5A
  • Poziom 21  
    aha tzn rozumiem to tak: ze jak jedno uzwojenie to 5A a jak dwa uzwojenia to 2*2,5A.
    skoro mowisz ze 5A mozna ladowac aku nawet 90Ah to chyba zrezyguje z tego ograniczenia pradowego i zrobie ten 5A, ale znowu narazie mam akumulator 45Ah czyli nie mozna go ladowac pradem wiekszym niz 4,5A a prostownik moze dac 5A, ale on bedzie mial 5A max czyli bedzie podawal jakies 4 "hakiem" ?

aha i jeszcze jedno czy jak aku osiagnie odpowiednie napiecie to lepiej go doladowywac malym pradem, czy lepiej go rozlaczyc calkiem?
  • Poziom 16  
    To możesz użyć transformatora o dwóch uzwojeniacz po 2,5A, połączonych jakimś przełącznikiem. Gdy ładujesz małe akumulatory to korzystasz z jednego uzwojenia, gdy duże to z dwóch. Albo 2*3A. Wtedy aku 45-60 ładujesz 3A, a od 60 6A.
  • Poziom 21  
    no naprawde ciekawy pomysl, ale chyba trzeba by bylo na kazde uzwojenie dac mostek prostowniczy
  • Poziom 16  
    Niekoniecznie, uzwojenia łączyłyby się przed prostownikiem. Ale można i najpierw je wyprostować, a potem połączyć.
  • Poziom 21  
    Witam

A co powiecie na coś takiego:
    Ograniczenie prądowe do prostownika
  • Poziom 16  
    Nie bardzo rozumiem jak to dział :cry: . Masz może jakiś opis do tego?
  • Poziom 21  
    A oto i opis:

Je m'empresse de tester ce circuit . Quelques pièces
    récupérées font mon bonheur, puis test sur une vieille batterie à
    la veille de rendre l'âme. CA FONCTIONNE !
    Mais comme toutes choses il y a des batteries avec lesquels il
    n'y a plus rien a espérer.
    Une moyenne de 2 batteries sur 5, pas mal lorsque les batteries sont gratuites et pas de manips d'acide
    dangereux. Comment cela fonctionne ? Contrairement aux additifs en poudre ou liquide pour récupérer une
    batterie HS qui ne font QUE envoyer les boues et sulfates collés aux plaques, au fond du bac, d'ou risques
    de court circuit à brève échéance, ce système dissous et récupère les sulfates et les retourne aux plaques.
    Vous ne connectez que les deux fils d'alimentation aux bornes de la batterie duement chargée et attendez
    quelques jours pour vérifier l'état de votre batterie. Si l'état de charge vous semble OK vous passez a une
    deuxième batterie, sinon, vous laissez le circuit quelques jours de plus. SIMPLE NON !
    La seule pièce critique est le MOFSET (P-channel). J'ai utilisé pour mon compte un IRF9z32 puis un
    IRF9z34, son équivalent est un ECG2371. Tout MOFSET type P de 6 a 8 ampères fera l'affaire.
    Les selfs sont récupérées d'une alimentation type "switching PS " provenant d`un ordino hors service.
    Vous pouvez aussi bobiner simplement vos propres selfs sur des toroides récupérés.

Niestety przetłumaczyć musisz sam.
  • Poziom 29  
    Witam.
    Podepne sie pod temat. Mam zasilacz do 7A i chce zrobic do niego ograniczenie pradowe z plynna regulacja. LM317 jest za slaby na taki prad. Sa jakies inne uklady ?? Takze jak kolega wyzej chce zrobic to jako osobny blok bo zasilacz dziala i zeby mozna bylo go poprostu dopiac i regulowac ;)