Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka zamka szyfrowego

19 Maj 2008 14:13 1009 2
  • Poziom 16  
    Witam. Musze zrobić zamek szyfrowy i najbardziej mi odpowiada ten schemat: http://www.edw.com.pl/pdf/k07/42_04.pdf
    Mam jednak pewną prośbę o pomoc.
    Zamek ten ma działać na trochę innej zasadzie niż ten podany w link.
    Po wprowadzeniu kodu ma pozostać otwarty aż do momentu wciśnięcia innego (wybranego przeze mnie) przycisku - tak, że nie zamknie się automatycznie (z wyjątkiem wciśnięcia tego wybranego przycisku - lub odłączeniu zasilania od układu)
    Mogę liczyć na jakąś pomoc z Waszej strony ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 41  
    Jedyne, co w tej chwili przychodzi mi do głowy to jakiś przekaźnik z samopodtrzymaniem - załączony jest tak długo, aż nie zostanie mu zabrane zasilanie.
    Jednak tu widzę inny problem: przy zasilaniu 12V prąd wyjściowy tego przerzutnika z US2 wynosi tylko ok 5-6mA. To raczej zbyt mało, aby wysterować klasyczny przekaźnik - między wyjście układu, a rzeczony przekaźnik trzeba by wstawić jakiś bufor (wtórnik emiterowy na tranzystorze).

A może (jeśli ten układ ma otwierać drzwi) lepiej byłoby zastosować elektrozaczep z pamięcią?

M.
  • Poziom 16  
    No generalnie to sprawa ma się tak, że ma to być zainstalowane w starym maluszku, który służy tylko do wywożenia bagaży pod niewielką górę. A że stoi bez garażu na dole nieraz kilka lub kilkanaście dni to żeby nie kusiło za bardzo ludzi (bo już miał miejsce jeden incydent, a mimo że to maluch, to przecież zawsze samochód).
    Oglądałem na forum różne zamki kodowe do odpalania samochodu, ale tu się sprawa rozbija o to, że kolega chce go odpalać kluczykiem ale żeby dało się to zrobić dopiero po poprawnym wbiciu kodu.
    I tu sprawa ma być rozwiązana przez wpięcie przekaźnika, w kabel odpowiedzialny za zapłon, który będzie zwierał niejako ścieżkę gdy będzie załączony (tak że gdyby zgasł to nie trzeba znów wbijać kodu) a w momencie wciśnięcia wybranego przycisku dopiero tą ścieżkę rozwierał uniemożliwiając odpalenie bez wbijania numerów.
    Wiem że to namieszane, ale rozumiem w 100% kolegę, bo widziałem do czego ludzie w naszym kraju są zdolni dla chwili "rozrywki" nie swoim autem...
    Mam nadzieję że pomożecie.

=====Edit======

Właśnie natknąłem się na jeszcze łatwiejszy zamek http://www.edw.com.pl/pdf/k07/84_54.pdf
    Czy dobrze rozumiem, że nie posiada on tego ograniczenia w postaci otwarcia zamka na określony czas?
    Ps. myślicie że może się nadać ten zamek do tego co opisałem powyżej ?