Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik pokojowy Vaillant VRT 340f

19 Maj 2008 14:52 10486 7
  • Poziom 11  
    Witam, jestem posiadaczem kotła Vaillant VUW 242/2-5 który współpracuje z regulatorem pokojowym VRT 340f. Instrukcja obsługi regulatora jest lakoniczna i trudno się w niej połapać. Moje pytanie brzmi jak właściwie wprowadzić nastawy aby kocioł pracował ekonomicznie? Czy zworka A-Z zmieniająca pracę z trybu dwunastawnego na ciągłą powinna zostać w trybie dwuzakresowej regulacji czy też bardziej ekonomiczne byłoby przejście na tryb ciągły? Ponadto czy ten regulator sam moduluje moc palnika (niezależnie od położenia pokrętła na kotle) czy też tylko w zakresie w jakim moc maksymalna ograniczona jest przez ustawienie pokrętła?
    Bardzo proszę o poradę w tej sprawie.
    :!:
  • Poziom 20  
    Ja mam regulator VRT390. Tez nic wiecej o rodzajach pracy nie napisali. Fabryczna nastawa to praca dwustawna czyli ze regulator zachowuje się jak typowy prymitywny termostat za 20 zł, zimno-włącz/ciepło-wyłącz. Ta logika myslenia przekonala mnie ze nalezy ustawic prace ciagłą ( u mnie nie ma zworek tylko ustawia sie to w menu) i okazało się że regulator pięknie reguluje mocą pieca. Regulator tym trybie analizuje tempo zmian temperatury w pomieszczeniu w którym sie znajduje i odpowiednio do tych warunkow ustawia temperature na kotle. U mnie max temperatura jest ustawiona pokretlem na kotle (75stopni) i regulator włącza kocioł w zakresie od minimum do tych 75stopni. Najczesciej obserwuję są to wartości poniżej 50stopni - często w okolicach 35. Chyba że jest ranek i następuje "rozruch" temperatury w pomieszczeniach z "nocnych" 19 do 21 "dziennych" stopni to potrafi pierwsze grzanie zacząć od 60-75stopni ale kazde następne grzeje już z mniejszą temperaturą.

Marek
  • Poziom 11  
    Ok. a powiedz jak się teraz kształtuje zużycie gazu przez kocioł. Chodzi mi o miesięczne rachunki za gaz. Czy zwiększyło się w stosunku do pracy dwu nastawnej ? Rozumiem że kocioł chodzi teraz w sposób ciągły a regulacja temperatury w pomieszczeniu odbywa się nie przez okresowe uruchomienie kotła a przez modulację jego mocy? Czyli trzeba chyba założyć, że kocioł pracuje dłużej ale z mniejszym obciążeniem. Daje to na pewno większy komfort cieplny gdyż grzejniki cały czas wypromieniowują ciepło do otoczenia ale jak odbija się na zużyciu gazu?
  • Poziom 20  
    Nie powiem Ci bo od początku mam ustawione na pracę ciągłą.
    Sezon grzewczy 2006/2007 kosztował mnie 1380 zł odliczając przygotowanie ciepłej wody. Sezon ten był pierwszym - dom zamieszkany od 1 czerwca 2006 w styczniu jeszcze dach był nie skończony, okna zamontowałem w marcu. Dla miesięcy pażdziernik-kwiecień przyjąłęm koszt przygotowania ciepłej wody 80 PLN/miesiąc ponieważ w lecie to było faktycznie 60-70 zł ale w zimie temp. z wodociągu jest znacznie niższa.
    Temperatura na regulatorze 21stopni w nocy 19 stopni, dom kubatura ca 500m3.

Marek
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    VRT340 to regulator,który w pełni moduluje pracą palnika po usunięciu owej zworki.A co do ekonomiki pracy w tym trybie,to jest to uzależnione od wielu czynników -ilości i długości okresów pracy z temp.dzienną,izolacji budynku,jakości instalacji itp. .
  • Poziom 20  
    Jednak w pracy ciągłej chyba w zdecydowanej większości przypadków jest "ekonomiczniej", ponieważ układ uczy się jak grzać dom.

Marek
  • Poziom 10  
    mam prosbe, przymierzam sie do tego regulatora, sami go ustawialiscie? a czy na piecu cos musze robic? jestem laikiem i nie wiem jak podlaczyc to cudo, a zanim kupie wole sie nastawic na dodatkowy koszt serwisanta. Mam piec Vaillanta auroCOMPACT - zakladam ze bedzie pasowal, mozecie potwierdzic?
  • Poziom 11  
    W związku z odpowiedzią dotyczącą ustawień sterownika, temat uważam za zamknięty