Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki zestaw audio kupić do domu?

suryga 19 Maj 2008 16:04 5593 4
  • #1 19 Maj 2008 16:04
    suryga
    Poziom 9  

Witam kolegów.
    Zaznaczam że wychowałem sie na radiomagnetofonie Hania RMS 401 :)
    Wiec w tych tematach jestem cienki ale zostałem posiadaczem własnego M i przy okazji chciałbym kupić jakiś zestaw.
    Najpierw myślałem o czystym stereo ale byłem w super sklepie i słuchałem super zestawu za super tysiące złotych i powiem że nie czuje tych super tysięcy.
    Wiec żeby poczuć jeśli nie jakość to chociaż ilość postanowiłem kupić zestaw 5.1.
    I teraz pytania:
    1) Co sądzicie o głośnikach instalowanych w ścianie (powiem szczerze że zrobiłem już 2 dziury ale zacząłem czytać dzisiaj wasze forum no i zacząłem sie zastanawiać)

2) Jest sens kupować kable za 28 zł/metr ja myśle że normalne 1,5mm z castoramy wystarczą

3) jaki zestaw kupić, taki za 3 góra 4 tysiące albo chociaż czym sie kierować (wiem że najlepiej sprawdzić wszystko organoleptycznie ale brak mi doświadczenia)
    s

0 4
  • Pomocny post
    #2 19 Maj 2008 22:42
    DamianG
    Poziom 20  

Człowieku, co ty piszesz?
    Po pierwsze to nie to "tonshil" czy "tonchil" tylko Tonsil
    Po drugie ten BR... Każdy model głośnika ma inne parametry i jeden nadaję się do BR drugi do zamkniętej budy.
    Po trzecie jak kolega chce mieć głośniki w ścianie to czemu nie. Jeżeli front nie będzie schowany a BR (o ile w ogóle będzie) będzie z przodu to nie powinno to mieć wpływu na brzmienie.
    Poza tym ortografia się kłania - ponad 20 błędów w jednym poście...
    Sorry za mały OffTop. Wspomniany post usunąłem. [Mirek Z.]

Co do wzmacniacza to chyba wszyscy polecą sprzęt taki jak Yamaha, Pioneer, HK lub NAD. W kolumnach nie doradzę ale poszukaj czegoś na stronie Tonsila. Napisz jaki masz pokój, do czego mają być te kolumny? Do kina czy muzyki? Jak do muzyki to jakiej słuchasz.

0
  • #3 20 Maj 2008 08:06
    suryga
    Poziom 9  

Pokój = 4x6
    Muzyka: nic agresywnego ( np Rubik :) na pewno nie metal czy rap ) oraz kino domowe.
    Jeszcze jedno pytanie bo z tego co zauważyłem to większy jest wybór głośników samochodowych niż instalacyjnych i może by w domu tak zainstalować głośniki samochodowe.
    Co o tym myślą bardziej doświadczeni koledzy.
    S

-1
  • #4 20 Maj 2008 09:34
    Rhavir
    Poziom 10  

Głośniki na scianie nie są głupotą - głupotą jest coś takiego napisać. :D
    Jeśli chcesz na przykład zamontować głosniki efektowe na ścianie to albo kupujesz modele z Bass Reflexem z przodu lub zamknietą obudową lub stosujesz specjalny uchwyt, który odsunie kolumnę z tylnym BR od ściany.
    Za 4000 zł można się pokusić o całkiem sympatyczny i bardzo dobrze grający zestaw 5.1 z dobrym amplitunerem.
    W przeciweństwie do innych nie zaproponuję Ci Hermana Goeringa :D (Harman Kardon) ale amplituner DENON'a.
    Kable - powiem tak przy kwocie do 10000 zł nie ma co się szarpać na kable - przeprowadziłem ślepe testy, nie usłyszałem różnicy. Kilku znajomych też - polecam na fronty 2.5 mm2 na tyły 1.5 mm2 z miedzi beztlenowej oczywiście :D

Moja propozycja
    Wharfedale Crystal 2 + Wharfedale Sub WH-208 = 2300 zł
    Denon AVR 1708 = 1600 zł
    Razem mamy : 3900 zł (sporo sklepów daje upusty można powalczyć o niższą cenę)

Krótka charakterystyka zestawu Crystal 2 - w testach frontowe kolumny z tego zestawu (Crystal 40) zostały uznane jako jedne z najlepszych podłogówek w swojej klasie cenowej. Doskonały zestaw budżetowy, ładne brzmienie i co najważniejsze wiernie grają, wysokie tony są nieco zmiękczone przez co nie syczą. Świetnie się słucha muzyki. Ogólnie bardzo fajne kolumny.

Ampli Denona AVR 1708 ma mikrofon pomiarowy Audyssey na 6 metrowym kabelku - po ustawieniu kolumn ampli dokonujemy pomiaru, standardowo w 6 punktach i ampli dobiera parametry tak by brzmiało najlepiej. Ja u siebie nie uzyskałem lepszego efektu - więc szacun dla procesora. :D

Oczywiście przed zakupem należało by zabrać przynajmniej fronty i sprawdzić jak grają. Bo często sie okazuje, że to co ładnie gra w sklepie nie koniecznie zagra ładnie u nas.
    Kolejna sprawa - KONIECZNIE sprawdzać sprzęt w trybie DIRECT - czyli z wyłączonymi polepszaczami i z tonami na 0 - w sklepie często sprzedawcy chcąc zrobić wrażenie podkręcają tony.
    Dlatego właśnie HK i JBL jest wybierany tak często - JBL'e same z siebie podbijają basy - jak się słucha potężnego basu, który fajnie brzmi to każdy się złapie. Ja też się złapałem :D - kumpel u którego kupowałem zapodał mi Hi-End'ową płytę z muzyką poważną - w której nie ma basów - i nagle się okazało, że JBL'e z HK mają bas - którego nie było na płycie :D :D Wyleczyłem się z podziwu dla HK und JBL. Na spokojnie przesłuchaliśmy i okazało się, że Wharfedale gra najwierniej. Po zabraniu do domu (zabrałem kilka kolumn JBL, Wharfedale, Dali i parę innch) - okazało się, ze JBL'e dudnią, a Wharfedale nabrały mocy, dynamiki a słaby na tle JBL'i Bass nabrał mocy i dynamiki. Po dostrojeniu pola akustycznego (mam Ampli Denona 1908 z mikrofonem na 6 m kabelku, Ampli ustawia parametry automagicznie :D) Wharfedale zagrały tak, że łeb urywało. I one u mnie zostały. :D U Ciebie może być całkiem inaczej - może akurat JBL'e zabrają ładniej - trzeba je sprawdzić u Ciebie w mieszkaniu.

W przypadku zestawu stereo - mamy większe pole do popisu - można kupić lepsze kolumny - bo mamy 2 a nie 6 :D
    Ja kupiłem 5.1 do Kina Domowego i stereo chodzi dobrze, zwłaszcza, że Denona można ustawić na Bi-Ampling frontów tak, że wysokie i średnie idą z jednej końcówki mocy, a niskie z drugiej - łacznie na fronty pracuje 4 końcówki. Zarówno AVR1708 jaki i 1908 są 7.1 - jak mamy 5.1 to tylne "efekty" można wykozystać do "zasilania" sekcji wysoko-średnio tonowej w kolumnach. W trybie stereo znacznie poprawia to dynamikę. Zresztą stereo słucham w trybie 5.1 a nie 2.0 - ładniej dla mnie brzmi D:
    Zaś 110 Watów na każdy z kanałów przy 6 omach a tyle mają Wharfedale wystarczy do nagłośnienia sporego pomieszczenia.

0
  • #5 20 Maj 2008 11:43
    RADUL
    Poziom 21  

Onkyo TX-SR605 lub Yamaha RXV661 z zestawem kolumn ProTonsil Siesta (z tymi trochę przekroczy zakładany budżet), Maestro II lub Premium - sprawdzą się zarówno w kinie, jak i w stereo.
    Jble z serii E i Wharfedale Crystal do stereo szczerze odradzam - w kinie jakoś sobie poradzą.

0