Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie za pomoca Hot Air

Lowrider_US 19 Maj 2008 20:24 4482 5
  • #1 19 Maj 2008 20:24
    Lowrider_US
    Poziom 11  

Witam, jestem świeżym posiadaczem stacji lutowniczej hot air 968 i mam do kolegów kilka pytań. Jak używać topnika i czym sie one różnią od siebie oraz czy są jakieś zasady używania hot air tzn, temperatura powietrza czy jego siła wydmuchu.

0 5
  • TermoPasty.pl
  • TermoPasty.pl
  • #3 20 Maj 2008 21:51
    Lowrider_US
    Poziom 11  

Mógłby mi ktoś powiedzieć czy flux i topnik to jedno i to samo, jak sie je stosuje, jaki rodzaj do czego i jakiej cyny używać przy lutowaniu. Moja pierwsza zabawa hot air polegała na wymianie kondensatorów na płycie głównej komputera i jak na razie udało mi sie po wielu próbach ja wylutować ale teraz muszę wlutować nowe i zastanawiam sie jak to zrobić tzn. jak użyć cyny i topników i jakiego rodzaju.

0
  • Pomocny post
    #4 21 Maj 2008 11:16
    Fyszo
    Spec od GSM

Generalna zasada to wylutować hotem - wlutować zwykłą lutownicą (oprócz układów BGA). Lutowanie zwykłą lutownicą oporową nie jest trudne. Nawiew sam ustalasz 'z doświadczenia' tak aby nie zmuchnąć elementów, a mieć wystarczające doprowadzanie ciepła na element. Temperatura na wskaźniku jest tylko orientacyjna - nie sugeruj się nią - one nigdy nie wskazują rzeczywistej temperatury na elemencie ani nawet na końcówce. Patrz na cynę - widać topnienie cyny po zmianie połysku. Dopiero jak lutowie jest ciekłe wyciągaj element, nie ciągnij zanim nie stopisz cyny - urwiesz pady.
    Po wyjęciu tych kondensatorów 'wyssij' cynę plecionką i normalnie wlutuj elementy.

0
  • #5 21 Maj 2008 13:34
    Lowrider_US
    Poziom 11  

Fyszo napisał:
    Generalna zasada to wylutować hotem - wlutować zwykłą lutownicą (oprócz układów BGA). Lutowanie zwykłą lutownicą oporową nie jest trudne. Nawiew sam ustalasz 'z doświadczenia' tak aby nie zmuchnąć elementów, a mieć wystarczające doprowadzanie ciepła na element. Temperatura na wskaźniku jest tylko orientacyjna - nie sugeruj się nią - one nigdy nie wskazują rzeczywistej temperatury na elemencie ani nawet na końcówce. Patrz na cynę - widać topnienie cyny po zmianie połysku. Dopiero jak lutowie jest ciekłe wyciągaj element, nie ciągnij zanim nie stopisz cyny - urwiesz pady.
    Po wyjęciu tych kondensatorów 'wyssij' cynę plecionką i normalnie wlutuj elementy.

Serdecznie dziękuję za poradę, a może wie jeszcze kolega o co chodzi z ty,i fluxami?

0
  • #6 21 Maj 2008 13:47
    Fyszo
    Spec od GSM

Flux to rodzaj topnika. W płynie (rodzaj żelu). Umożliwia lepsze rozprowadzenie ciepła (pod układami i w okolicy). Do wylutowania kondensatorów mało pożyteczny.

0